يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ ,25 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۷
تصدی‌ قضا برای‌ اهلش‌ واجب‌ کفایی‌ است‌
 
حضرت امام خمینی(ره) در فرازی از وصیت نامه شان تکالیفی را بر عهده مردم گذاشته اند که هر چند بیش از بیست سال از نگارش این وصیت نامه می گذرد همچنان درباره چگونگی و کیفیت اجرای این تکالیف مباحث زیادی مطرح است.

به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از دادمردان امام خمینى نگارش وصیتنامۀ سیاسى الهى خویش را ـ که در حقیقت پیام جاوید ایشان و خلاصۀ همه وصایا و پیامهاى زندگى پربرکتشان است ـ در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۶۱ به پایان رسانده و نسخه ‏اى از آن را طى پیامى به تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۳۶۲ به صورت لاک و مهر شده نزد خبرگان اولین دورۀ مجلس خبرگان رهبرى به امانت سپردند. امام خمینى در سالهاى بعد، وصیتنامه را مورد بازبینى قرار داده و با انجام تغییراتى در آن، دو نسخه از متن اصلاحى را که بر روى پاکات آنها به خط ایشان نوشته شده است:« متن وصیتنامۀ سیاسى الهى اینجانب جهت نگهدارى در مجلس خبرگان و آستان قدس رضوى» براى تحویل به مراکز مذکور به نمایندگان خویش سپردند. تحویل نسخه وصیتنامه در حضور جمعى از مسئولین نظام جمهورى اسلامى ایران در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۶۶ انجام گردید که مراسم آن از طریق سیماى جمهورى اسلامى ایران پخش شد.

با توجه به تحول شگرفی که در ملت ایران، به ویژه جوانان به واسطه نفس قدسی و گرم امام به وجود آمد و نقش عظیم ایشان در هدایت انقلاب کبیر اسلامی که از بزرگ‌ترین ثمرات آن، احیای دین در جهان امروز است،‌ بازنگری رهنمودهای آن روح الهى، ضروری است از این‌ رو پایگاه خبری دادمردان بر آنست تا هرروز گوشه ای از وصایای امام رحمت الله را منتشر نماید.

امام خمینی(ره) در بخشی از وصیتنامه خود خطاب  به‌ قضات‌ فرمودند: در عصر حاضر و اعصار آینده‌ وصیت‌ می‌کنم‌ که‌ با درنظر گرفتن‌ احادیثی‌ که‌ از معصومین‌ ـ صلوات‌الله علیهم‌ ـ در اهمیت‌ قضا و خطر عظیمی‌ که‌ قضاوت‌ دارد و توجه‌ و نظر به‌ آنچه‌ درباره‌ قضاوت‌ به‌ غیر حق‌ وارد شده‌ است‌، این‌ امر خطیر را تصدی‌ نمایند و نگذارند این‌ مقام‌ به‌ غیر اهلش‌ سپرده‌ شود. و کسانی‌ که‌ اهل‌ هستند از تصدی‌ این‌ امر سرباز نزنند و به‌ اشخاص‌ غیر اهل‌ میدان‌ ندهند؛ و بدانند که‌ همان‌ طور که‌ خطر این‌ مقامْ بزرگ‌ است‌ اجر و فضل‌ و ثواب‌ آن‌ نیز بزرگ‌ است‌. و می‌دانند که‌ تصدی‌ قضا برای‌ اهلش‌ واجب‌ کفایی‌ است‌.
انتهای پیام/4382

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۸۳۰۱
مرجع : دادمردان


ارسال