شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ,6 June 2020
{ADVERTISE_GENERAL_LOCATION_8_BLOCK}
 
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۰
گودکا و سوپاری عامل سرطان لثه و حنجره در مصرف کنندگان جنوب سیستان
 
رئیس شبکه بهداشت چابهار گفت: مصرف کنندگان گودکا، سوپاری، پان پراک و مخدرات بزاقی در چابهار، کنارک، سرباز، پیشین و سراوان در خطر ابتلا به سرطان لثه و حنجره می باشند.
به گزارش عصرهامون، محمود حسین بر در گفت و گو با چهاربهاران بیان کرد: این مواد اعتیاد آور بزاقی که امروز در برخی شهرهای جنوب سیستان و بلوچستان با نام های گودکا، سوپاری و پان پراک در میان جوانان و اقشار مختلف برای نئشگی حاصل از آن شایع شده است از مواد صنعتی و خطرناک ساخته شده اند.

وی با بیان اینکه این مواد وجهه نامناسبی به بهداشت شهری و فرهنگ غنی مردم بومی داده است افزود: مواد اولیه اینها از پاکستان، مالزی، تایوان و تایلند به چابهار و سایر نقاط وارد می شود و در مکان های خانگی نامشخص بسته بندی می شوند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار ادامه داد: مواد تشکیل دهنده این مواد اعتیاد آور که از نوع مخدر نیز می باشد از برگ چند نوع درخت، عطر صنعتی، رازیانه برای چسبناک بودن و مواد صنعتی آهکی ساخته می شود.

وی با بیان اینکه هیچ فروشگاهی در چابهار حق فروش این مواد را ندارد تاکید کرد: اگر چنانچه بازرسان شبکه بهداشت فروش مواد مخدر دهانی را در فروشگاهها مشاهده کنند طبق قوانین اعمال قانون خواهند کرد.

حسین بر برای ترک کسانی که به استفاده این مواد عادت کرده اند توصیه کرد: افراد مذکور می توانند با MMT یا درمان نگهدارنده با متادون سم زدایی کنند ولی معمولا سم زدایی با بوپرونورفین نیز انجام می شود و وابستگی به این مواد جزو خسران و ضرر چیز دیگری در بر ندارد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۶۸۰۲


ارسال