دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ,17 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۲
رئیس شعبه 101 دادگاه کیفری دو شهرستان زاهدان:
اخلالگران نظم عمومی به حبس از سه ماه تا يک سال محکوم می شوند/74 ضربه شلاق در انتظار مخلان آسايش و آرامش عمومی
 
رئیس شعبه 101 دادگاه کیفری دو شهرستان زاهدان با اشاره به ماده 618 قانون مجازات اسلامی گفت: افرادی که در شب چهارشنبه سوری موجب اخلال نظم و آسايش و آرامش عمومی شود به حبس از سه ماه تا يک سال و تا 74ضربه شلاق محكوم خواهند شد.
حسین نجفی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون در خصوص برخورد با اخلالگران نظم و آرامش عمومی در شب چهارشنبه سوری اظهار کرد: مطابق ماده 618 قانون مجازات اسلامی سال 75 بخش تعزيرات اين گونه اقدام های غيرقانونی جرم شناخته شده است.
وی گفت: مطابق اين ماده قانونی هركس با هياهو و جنجال يا حركات غيرمتعارف يا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسايش و آرامش عمومی شود به حبس از سه ماه تا يک سال و تا 74ضربه شلاق محكوم خواهد شد.
رئیس شعبه 101 دادگاه کیفری دو شهرستان زاهدان با بیان اینکه فروش مواد محترقه جرم است، افزود: البته باید در رابطه با مواد محترقه و منفجره قائل به تفکیک شویم زیرا بعضی از مواد محترقه و منفجره هستند که غیر مجاز به شمار می روند.
وی تصریح کرد: بر اساس تبصره ماده 12 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات سلاح سال 89 در این خصوص خرید و حمل مواد محترقه غیر مجاز که برای جشن ها و مراسمات استفاده می شود مستوجب جزای نقدی است؛ البته مواد محترقه ای هم وجود دارد که دارای مجوز از وزارت دفاع بوده و حتی کارخانه های ایرانی آنها را می سازند.
وی با بیان اینکه منظور از مواد محترقه آن دسته از مواد غیرمجاز و قاچاق است، ادامه داد: اگر عنوان قاچاق هم به خرید و فروش اضاف شود افراد موجب جزای نقدی و هم حبس می شوند زیرا مطابق قانون قاچاق کالا و ارز این مورد قاچاق کالای ممنوعه حساب می شود.
نجفی در خصوص اشخاصی که به اموال دولتی آسیب وارد می کنند، خاطر نشان کرد: مجازات این افراد اگر باعث تخریب وسایل و تاسیسات مورد استفاده عمومی شود مطابق ماده 687 قانون مجازات اسلامی سال 75 به حبس از سه تا ده سال محکوم خواهد شد؛ همچنین بر اساس تبصره ‌یک در صورتی که اعمال مذکور به منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه و مقابله با حکومت اسلامی باشد مجازات محارب را خواهد داشت‌.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۶۷۳


ارسال