چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ,20 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۸
کارشناس دینی:
بیشترین روایات فقهی موجود مربوط به امام صادق(ع) است
 
یک کارشناس علوم دینی گفت: بیشترین روایات فقهی شیعیان مربوط به دوران امامت امام جعفر صادق(ع) می باشد.
حجت الاسلام ایمانی در گفت و گو با عصرهامون، اظهار داشت: به دلیل اینکه بسیاری از اصول و اعتقات شیعیان توسط امام جعفر صادق(ع) منتقل شده است به ما شیعه جعفری اطلاق می شود.
این کارشناس علوم دینی افزود: همان طور که می دانید ائمه ما یا با ضرب شمشیر و یا با مسموم شده و به شهادت رسیده اند که ششمین امام شیعیان نیز در تاریخ 25شوال با زهرجفای منصور دوانیقی به شهادت رسیدند.
وی خاطرنشان کرد: در دوران امامت ایشان به دلیل ضعف موجود در حکومت بنی امیه، بحث های علمی و دینی مختلفی تشکیل شد و آزادی بیشتری برای ابراز عقیده به وجود آمد و آن حضرت نیز توانستند با تربیت شاگردان بسیار، پایه های مکتب تشیع را محکم کنند.
وی تصریح کرد: اکثر احادیث موجود ما قال الباقر و قال الصادق است چون در زمان حیات ایشان موقعیت به گونه ای بود که به دلیل انقضای حکومت بنی امیه هزار ماهه و شروع حکومت بنی العباس این دو امام توانستند نشر علوم اسلامی آن هم نشر تشیع را بیشتر انجام دهند و از همین رو امام جعفر صادق به رئیس مذهب تشیع معروف هستند.
وی با اشاره به اینکه امام صادق(ع) به شیخ الائمه شهرت دارند بیان کرد: آنچه نوشتند حدود 4هزار نفر پای درس امام صادق بوده اند و ایشان راویان و دانشمندانی زیادی را تربیت کردند که از جمله آنها می توان به جابربن حیان؛ پدر علم شیمی اشاره کرد که در نزد ایشان تربیت یافت.
 وی بیان کرد: حاکمان آن زمان سعی و تلاش زیادی داشتند که مردم را از این امام همام دور کنند اما موفق نشدند و باز هم مردم از نقاط دور و نزدیک در کلاس های آن حضرت شرکت می کردند و این موضوع یکی از نکات اثرگذار در ترویج فرهنگ بود.
این استاد حوزه تاکید کرد: امام جعفرصادق(ع) راوی کربلا بودند و در تاریخ آمده است که در ساعات پایانی عمر خود اقوام و فامیل را جمع کردند و فرمودند که بدانید شفاعت ما شامل کسانی که نماز را سبک می شمارند نمی شود لذا ایشان تاکید ویژه ای بر اقامه نماز داشتند.
حجت الاسلام ایمانی افزود: ایشان در طول سال، 10 روز را به زیارت جد بزرگوارشان امام حسین(ع) اختصاص می دادند چرا که عشق و علاقه خاصی نسبت به اباعبدالله و جده شان فاطمه زهرا(س) داشتند.
وی تصریح کرد: آن امام همام در دوران حیات خود تلاش زیادی برای زنده نگهداشتن اسلام انجام دادند و امروز عمل به فرموده های ائمه معصومین جزو وظایفی است که ما باید انجام دهیم تا رهرو صادق ائمه باشیم.
وی خاطر نشان کرد: امام صادق(ع) کتابی با عنوان طب الصادق دارند که پیشنهاد میکنم حتما مسلمانان از مطالب پرمحتوای این کتاب استفاده کامل را ببرند و ناشر احادیث و مطالب ایشان باشند چون ایشان برای اسلام زحمات بسیاری کشیده اند و همین خدمات باعث شد تا منصور دوانیقی آن حضرت را به شهادت برساند اما  شاگردان امام در زمان شهادت ایشان مراسم عزاداری در مدینه برگزار کردند و ایشان را با احترام خاصی تشییع و در قبرستان بقیع به خاک سپردند که متاسفانه مزار ایشان نیز در تاریخ هشتم شوال 1343 هجری قمری توسط وهابیت عنود تخریب شد و امروز بی شمع و چراغ است.
انتهای پیام//
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۴۱۶


ارسال