سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ,19 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۴
مسئول موزه محلی شهرستان سراوان:
آرامگاه خواجه محمد شاه میعادگاه عارفان و عاشقان سراوان/خواجه مرشد از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است
 
مسئول موزه سراوان گفت: شهرستان سراوان به نوعی زادگاه عارفان و عاشقان غزل سرا می باشد.
به گزارش عصرهامون؛ محمد عظیم بارک زهی در گفت و گو با شستون اظهار کرد: آرامگاه خواجه محمدشاه معروف به مرشد یکی از میعادگاه های عارفان و عاشقان و محل انس و راز و نیاز پروردگار است.

وی ادامه داد: خواجه محمد شاه فرزند بزرگ موسی شاه بوده که از سن هفت سالگی از نعمت پدر محروم می شود و سرپرستی وی را جدش محمد که یکی از عارفان منطقه سراوان است بر عهده می گیرد.
 
مسئول موزه محلی و فرهنگی شهرستان سراوان تصریح کرد: خواجه مرشد یکی از شاگردان خواجه محمد کریم است که از خراسان بنابر بشارت امام رضا (ع) در خواب به منطقه سراوان هجرت می کند.
 
وی یادآوری کرد: خواجه مرشد از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است و از این عارف آثاری به یادگار مانده که بیشتر غزلیات آن در وصف پیامبر اکرم (ص) و رهنمود های آن حضرت برای اهل عرفان می باشد، که به زبان فارسی نوشته شده است.

بارک زایی عنوان کرد: سبک به کار رفته در غزلیات خواجه مرشد به سبک غزلیات حافظ نزدیک است که نشان دهنده تسلط کامل وی بر زبان فارسی می باشد.
 
وی با بیان اینکه در مقبره خواجه مرشد سه قبر وجود دارد که فرزندان وی هستند، بیان کرد: شناساندن عارفان و غزل سرایان در صورتی امکان پذیر است که اشعار و زندگی نامه این افراد بیشتر برای شاعران و غزل نویسان تبیین شود.
 
مسئول موزه محلی و فرهنگی شهرستان سراوان با توجه به حضور شاعران در این شهرستان اذعان کرد: سراوان به نوعی زادگاه عارفان و عاشقان غزل سرا می باشد.

لازم به ذکر است این مقبره در شهر محمدی بخش مرکزی شهرستان سراوان واقع شده است که شکل گنبدی داشته و از خشت خام ساخته شده و پس از مدتی بازسازی و مرمت شده است.
 
 
انتهای پیام/1657
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۷۲۸
مرجع : شستون


ارسال