چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ,20 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیر کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان گفت: نظارت دقیق قرنطینه ای در مبادی مرزی بر محموله های دامی و فرآورده های خام دامی یکی از مباحث مهم در کنترل بیماری است.
مهدی حسینی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: قرنطینه دام زنده و فراورده های خام دامی یکی از مباحث مهم در کنترل بیماری به شمار می رود که با توجه به همجواری سیستان وبلوچستان با دو کشور افغانستان و پاکستان که هیچ سِبقه بهداشتی از وضعیت دام و فراورده آنها در آن سوی مرز در دست نیست، نیاز است با حساسیت بیشتری این بحث رصد شود.

به گفته این مسئول، هر گونه سهل انگاری که در این استان و مرزهای آن رخ دهد، مشکلات کشوری و بین المللی به وجود می آورد چرا که سیستان وبلوچستان یکی از مسیرهای تردد دام زنده در مرزهای شرقی است.

مدیر کل دامپزشکی استان ادامه داد: نگاه جامعه اروپایی به سمت دامپزشکی سیستان وبلوچستان خاص است وعملکرد آن را از لحاظ کنترل بیماری ها دنبال می کنند به گونه ای که امسال دو کارشناس از فائو در استان حضور یافتند و به لحاظ کنترل بیماری استراتژیکی همچون تب برفکی عملکردها را در بخش تغییر دستور العمل های مبتنی بر قرنطینه و احداث کشتارگاه ها تحسین کردند که این مراقبت ها تاثیر بسزایی در کاهش بیماری تب برفکی از سمت مرزهای شرقی دارد.

حسینی خاطر نشان کرد: هم اکنون 66 واحد قرنطینه مرزی در شهرستان های مرزی وجود دارد که در بخش هایی از شهرستان ها ظرفیت بالای 41 هزار راس دام در هر نوبت را می تواند پوشش دهد، این اقدام کمک بسیار بزرگی در بحث کنترل بیماری های دامی به ویژه تب برفکی و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که یکی از معضلات است، دارد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۹۰۸


ارسال