شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ ,22 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۲
رئیس اداره حفاطت محیط زیست زابل مطرح کرد:
خاکریزهای افغانستان سد راه ورود آب به سیستان/ وزارت امور خارجه ایران وارد عمل شود
 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل از ایجاد خاکریز توسط کشور افغانستان در مسیر ورودی آب به سیستان خبر داد.
مهدی سراوانی اول در گفتگو با عصرهامون اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به بارندگی های اخیر و سیلاب موجود، تمامی رودخانه های منتهی به تالاب هامون در حال آبگیری است که این امر نوید سالی آباد همراه با رونق کشاورزی و دامداری در سیستان را می دهد.

وی افزود: اطراف کوه خواجه و ادیمی در حال آبگیری می باشد که بخشی از این آب نیز به سمت مراتع در حال روان شدن است که شادی و خوشحالی کشاورزان و مردم منطقه را به همراه دارد.

به گفته سراوانی اول؛ علاوه بر آب ورودی روخانه هیرمند، آب با حجم بسیار خوبی از سمت "فراه رود" نیز در حال ورود است که بخش هایی از هامون صابوری نیز آبگیری شده و با حفر کانالی به طول 10 کیلومتر مشغول هدایت این آب به سمت کانون بحران ریزگردها در دشت "بش دلبر" هستیم.

رئیس اداره حفاطت محیط زیست زابل تاکید کرد: متاسفانه امسال نیز برای دومین سال متوالی، کشور افغانستان با ایجاد خاکریز  و موانع فیزیکی مسیر ورود آب به سیستان را سد کرده که لازم است استاندار سیستان وبلوچستان، دستگاه دیپلماسی کشور و وزارت امور خارجه نسبت به این امر ورودی جدی و قاطع تری داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: اگر افغانستان خاکریزهای خود در حاشیه مرز و حدود 500 متری پاسگاه طلایی را بازگشایی کند آب بسیار خوبی از رودخانه مشترک وارد "تخت عدالت" در منطقه سیستان خواهد شد که این منطقه نیز از نعمت آب بهره مند می شود ولی در حال حاضر شاهد هستیم که نه تنها اراده ای برای بازگشایی نیست بلکه به وسیله بیل مکانیکی و خودروهای سنگین مشغول تقویب این خاکریز خاکی و بالطبع جلوگیری از ورود آب هستند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۷۰۸


ارسال