پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ,6 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
کارشناس مسائل سیاسی:
موضع گیری اخیر مقام معظم رهبری یکی از اتفاقات مهم دیپلماتیک تاریخ معاصر ایران بود
 
یک کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در سیستان و بلوچستان گفت: موضع گیری اخیر مقام معظم رهبری یکی از اتفاقات مهم دیپلماتیک تاریخ معاصر ایران بود.
سلطانعلی میر در گفتگو با عصرهامون، اظهار کرد: به عنوان کسی که حداقل 30 سال در عرصه سیاسی فعالیت دارد معتقدم موضع گیری اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با نخست وزیر ژاپن یکی از اتفاقات مهم دیپلماتیک تاریخ معاصر ایران بود که به جهان و جهانیان نشان داد نظام جمهوری اسلامی در کمال عزت و اقتدار برای دستیابی به حق خود ذره ای کوتاه نمی آید. این موضع به نوعی تداعی کننده جمله معروف امام خمینی (ره) است که فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

وی افزود: بیانات رهبر انقلاب در این دیدار در بر دارنده 7 نکته بود که همه چیز را به صورت کاملا شفاف و روشن مشخص کرد. کلید حل مشکلات ایران مذاکره در لوزان، مخابره پیام از طریق آلمان و ژاپن و یا تعامل با کشورهای غربی نیست، این ها همه سر سپردگان آمریکا هستند. راه حل مشکلات ما تنها مقاومت در مسیر عزت و ایستادگی در برابر زیاده خواهی های دشمنان است.

وی با بیان اینکه هیچ عاقلی در مورد موضوعی که یک بار مطرح و توافق دوباره مذاکره نمی کند ادامه داد: اگر مذاکره ای هم بود، ما قبلا انجام دادیم اما آنچه در نهایت حاصل شد بی صداقتی و پیمان شکنی از طرف آنها بود؛ این بدعهدی نشان می دهد طرف مقابل صادق و قابل اطمینان نیست و حسن نیتی در مذاکرات وجود نداشته است.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: به عقیده من ژاپن و دیگر کشورهای اروپایی به جای تلاش برای میانجی گری باید آمریکا را مواخذه کنند که چرا در جریان برجام عهد شکنی کرد و از توافقی که چند کشور برای دستیابی به آن تلاش کردند و ایران کاملا به آن پایبند بود، به صورت یک جانبه خارج شد. حتی به نظر ژاپن هم با دیداری که شینزو آبه داشت باید در سیاست های منطقه ای و ارتباط بتا آمریکا تجدید نظر کند.

وی ضمن تاکید بر ضرورت پافشاری ایران بر منطق مقاومت و ایستادگی در برابر فشارها اذعان داشت: کاملا مشهود است آنچه تا امروز نتیجه داده سیاست عزت، حکمت، مصلحت و ایستادگی مقتدرانه و مقاومت است و تداوم این روند مطمئنا اثرات مثبتی دارد. تاریخ و تجربه ثابت کرده هرجا که محکم و قاطع از مواضع خود دفاع کردیم دشمن مجبور به عقب نشینی شد و هر زمان که سازش و مدارا کردیم، خواسته های غیرمنطقی و زیاده خواهی هایش بیشتر شد. دگر اندیشان هم باید به این درک رسیده باشند که این همه رفت و آمد و مذاکره چه نتیجه ای داشته و چه چیزی را نصیب ملت ایران کرد.

میر خاطرنشان کرد: راه همان راهیست که رهبری اعلام کرد. سخنان ایشان نه فقط پیام ما، بلکه پیام همه محرومان، مستضعفان، مظلومین و مستضفین  و مومنان جبهه مقاومت به جبهه مستکبرین بود. امروز دست برتر منطقه در اختیار جبهه مقاومت است و قدرت آمریکا هر روز بیش از پیش در حال افول است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۰۵۴


ارسال