پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ,5 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: ارتفاع بارش‌های مونسون هند در سیستان و بلوچستان به 31 میلیمتر رسید
محسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به افزایش باندگی در سیستان و بلوچستان، گفت: در نتیجه تقویت فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند و رشد ابرهای همرفتی در جنوب شرق کشور، ارتفاع ریزش های رگباری شبانه روز گذشته در استان به 31 میلی متر رسید.

 وی افزود: بدنبال ادامه وزش بادهای مرطوب مونسون هند در سیستان و بلوچستان و فراهم شدن شرایط برای رشد ابرهای همرفتی و ریزش های رگباری، عصر دیروز و ابتدای دیشب شاهد رگبارهای متوسط باران در جنوب شرق استان بودیم که در برخی مناطق منجر به جریان یافتن آب در رودخانه های محلی شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: بیشینه این بارش ها با مقدار 31 میلی متر از ایستگاه بارانسجی «رحمن آباد ایرندگان» شهرستان خاش گزارش شد. البته هسته بارش ها در سراوان و مهرستان متمرکز بود بطوریکه تا این لحظه از 12 ایستگاه هواشناسی و بارانسجی این شهرستان ها بارندگی گزارش شد.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون در ایستگاه های بارانسنجی آشار مهرستان 23 میلی متر، قادرآباد مهرستان 18.5 میلی متر، پیرآباد سراوان 18 میلی متر و دشتوک سراوان 10 میلی متر باران باریده است.

حیدری با بیان اینکه به طور معمول توده های همرفتی با وزش تندبادهای شدید همراه است، گفت:  امروز نمونه ای از این تندبادها در ایرانشهر و مهرستان روی داد و سبب خیزش موقتی گردوخاک شد.

وی اذعان کرد: تند باد لحظه ای امروز ایرانشهر به 86 کیلومتر بر ساعت رسید و تبدیل به توفان گردوخاک شد. این توفان لحظه ای شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه ایرانشهر را به 500 متر کاهش داد.

 مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری با بیان اینکه بارش های دیروز قدری از گرمای هوا در برخی مناطق جنوب شرق استان کاسته شده است، افزود: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های عدی پیش بینی می شود همچنان رشد ابرهای همرفتی، ریزش های رگباری، تندبادهای موقت و صاعقه در نیمه جنوبی و برخی نواحی مرکزی استان ادامه داشته باشد.

حیدری تصریح کرد: انتظار می رود این شرایط بیشتر در بعدازظهرها و شب ها روی دهد. البته با توجه به ماهیت ریزش های رگباری، احتمال جریان یافتن روان آب، سیلابی شدن برخی مسیل ها و رودخانه های محلی وجود دارد.

وی به مردم استان توصیه کرد: در زمان وقوع صاعقه از قرار گیری در ارتفاعات و فضای باز خودداری کنند. همچنین با توجه به احتمال سیلابی شدن برخی رودخانه های محلی از تردد در  این مناطق نیز خودداری شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۸۱۷


ارسال