جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ ,3 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: سعودی ها به اندازه کافی درگیر مشکلات داخلی و خارجی خود هستند و نمی توانند به عنوان میانجی نقشی در معادلات منطقه ای بازی کنند.
فداحسین مالکی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تشریح آخرین شرایط سیاسی افغانستان و مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا، بیان کرد: اخیرا مطبوعات پاکستان از قول ملابرادر که در واقع مرد متفکر طالبان و رئیس هیئت مذاکره کننده طالبان است نوشته بودند که آمریکایی ها پیش شرط مذاکره طالبان که خروج کامل نیروهای آمریکا از خاک افغانستان بود را پذیرفته اند و این چیز جدیدی نیست بلکه سالهاست طالبان این پیش شرط را اعلام کرده و بر آن پایبند بوده اند.

وی افزود: در این شرایط این موضوع باعث شده تا فضای سیاسی افغانستان کاملا تغییر کند چراکه همین آمریکایی ها بودند که طالبان را از قالب یک گروه تروریستی خارج کرده و با به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یک حزب و گروه سیاسی به آنها اعتباری منطقه ای و جهانی دادند.

سفیر سابق ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه مذاکره با طالبان موجب به حاشیه رفتن دولت مرکزی افغانستان شده است، گفت: مذاکره با طالبان و به رسمیت شناختن این گروه موجب شده تا دولت مرکزی به حاشیه برود و این به نفع آنان نبود، اینک نیز بعد از گذشت این مدت دیگر آمریکایی ها مجبور هستند هرچیزی که طالبان می گویند به آن عمل کنند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها در مرداب افغانستان گرفتار شده اند و نمی توانند کاری انجام دهند، پذیرفتن پیش شرط طالبان نیز برای برون رفت از مشکلاتشان است.

سعودی ها توان نقش آفرینی در افغانستان را ندارند
مالکی با بیان این مطلب که محمداشرف غنی رئیس‌جمهور کنونی افغانستان با سعودی ها رابطه خوبی دارد، اذعان کرد: سفرهای اشرف غنی به دنبال استفاده از عربستان و اقداماتی با این کشور بود اما در داخل افغانستان با مقاومت روبه رو شد چراکه افغان ها هیچ اعتمادی به عربستان نداشته و نمی خواهند این کشور در خاکشان حاضر شده و یا در امور داخلی آنان دخالت کند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه تصور کنیم عربستان می تواند با میانجی گری مانع توافق طالبان و آمریکا شود درست نیست چرا که خود سعودی ها در حال حاضر درگیر مشکلات بسیاری است، با توجه به موضوعاتی چون یمن و دخالت بن سلمان در دیگر کشورها و درگیری با امارات موجب شده تا عربستان درگیر مشکلات فراوانی شده است و نمی تواند دست به میانجی گری بزند.

سفیر سابق ایران در افغانستان تصریح کرد: ممکن است افغانستان به دنبال دریافت حمایت های مالی و کالایی از سعودی باشد و عربستان هم چنین کمک هایی به این کشور بکند اما بیش از این نمی توان از عربستان انتظاری داشت.

آمریکا سرطان سیاسی و اجتماعی منطقه
وی با تاکید بر اینکه کشورهای همسایه مخالف دخالت آمریکا در امور افغانستان هستند، گفت: بی تردید کشورهای همسایه افغانستان از دخالت های بیجای آمریکایی ها در این کشور و حضور نظامی آنان خوشنود نبوده و خواهان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هستند.

مالکی با اشاره به اینکه آمریکایی ها خیر کشورهای منطقه را نمی خواهد، بیان کرد: برای همه کشورهای منطقه مشخص شده که آمریکایی ها خیرخواه آنان نبوده و هرجا قدم میگذارند به دنبال نابودی و ویرانی هستند که نمونه های آن را در افغانستان، سوریه و عراق مشاهده کرده و امروز هم حتی اگر پیگیری شود رد پای آمریکا و اسرائیل را میتوان در موضوع کشمیر به راحتی دید.

وی ادامه داد: این کشور استکباری هرکجا قدم گذاشته تنها مرگ و ویرانی برای ساکنین آن منطقه به همراه آورده است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این مطلب که ثبات در افغانستان خواسته همه کشورهای منطقه است، تصریح کرد: ما و دیگر کشورهای همسایه از برقراری ثبات و آرامش در افغانستان حمایت می کنیم و برایمان باعث خوشحالی است که این کشور روز به روز پیشرفت کند.
 
انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۱۹۸


ارسال