دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ,25 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۷
علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان:
ذکر یاحسین(ع) رمز موفقیت در عرصه های مختلف/ حادثه عاشورا نماد وحدت و اتحاد مسلمانان است
 
جمعی از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه امام حسین(ع) متعلق به همه مسلمانان جهان است، گفتند: حادثه عاشورا نماد وحدت و اتحاد مسلمانان است.
به گزارش عصرهامون، عزاداری برای امام حسین (ع) شیعه و سنی نمی‌شناسد و مردم اهل سنت نیز پا به‌پای شیعیان برای ذکر مصیبت‌های امام حسین (ع) در عاشورای سال ۶۱ هجری قمری به سبک خودشان عزاداری می‌کنند.

این مهم در سیستان وبلوچستان نیز آداب و رسوم خاص خود را دارد به گونه ای که در روز تاسوعا و عاشورا که یکی از روزهای مهم در مذهب تسنن است مردم اهل سنت با خیرات و انفاق به ایتام ارادت خود را به امام حسین (ع)و یارانش نشان داده و روزه می گیرند، همچنین در ایام محرم از برگزاری مراسم جشن و شادی خودداری کرده و به تلاوت قرآن پرداخته و در مسجدها حضور پیدا می‌کنند.
 
امام حسین(ع) متعلق به همه مسلمانان جهان است
مولوی عبدالرحیم ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با بیان اینکه امام حسین(ع) متعلق به همه مسلمانان جهان است، افزود: اهل سنت و تشیع و سایر فرقه های دیگر در این غم بزرگ سهیم هستند چرا که این اتفاق دردناک ترین حادثه تاریخ است که هرگز فراموش نشده و نسل به نسل به آیندگان منتقل خواهد شد.

وی بیان کرد: عاشقان امام حسین(ع) در این ماه به سوگ می نشینند. اهل سنت هم این غم را در دل جای داده و در روزها تاسوعا و عاشورا روزه گرفته و به یاد تشنگی حضرت و یارانش در دشت کربلا این کار را انجام می دهند چرا که آب را بر روی این خاندان بسته بودند.

امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه ادامه داد: حماسه عاشورا نماد اتحاد و همدلی و محلی برای تجمع مسلمانان جهان است.

به گفته وی، همه دنیا می داند که رمز و راز موفقیت و پیروزی کشور ما رمز "یاحسین(ع)" و عشق به اهل بیت است. اگر فرهنگ عاشورایی و حماسه عاشورا در کشور نبود قطعا پیروزی از آن ما نبود، جوانان، بسیجیان و ملت ما هشت سال در جنگ تحمیلی با این اعتقادات و فرهنگ دشمن را وادار به عقب نشینی و شکست کردند.

ریگیان پور ادامه داد: امروز هم در بحث مقاومت در برابر کفر با این فرهنگ عاشورایی می توانیم در برابر همه آنها ایستادگی کنیم.

وی در ادامه به سخنی از امام راحل مبنی بر اینکه "هرآن چه داریم از محرم و سفر است" اشاره کرد و گفت: همه ساله این فرهنگ نمود بیشتری دارد و نمادی از اتحاد و وحدت است. این فرهنگ باید تا قیام قیامت ادامه داشته باشد چرا که جوانان ما را در برابر حیله و نیرنگ دشمن هشیار می کند.
 
از واقعه کربلا درس وفاداری و ازخودگذشتگی در برابر اسلام می آموزیم
 مولوی عنایت اله رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت سرباز در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون افزود: محرم در فرهنگ اسلامی یک تاریخ زنده است، همه مسلمانان جهان چه شیعه و چه اهل سنت در مقابل این ماه مسئول هستند و باید از این ماه و از واقعه کربلا درس وفاداری و ازخودگذشتگی در برابر اسلام و حفظ و نگهداری از آن را بگیرند.

وی با بیان اینکه حماسه عاشورا خیلی مهم است و باید حرمت آن را به جای آورد، گفت: اتحاد مسلمانان جهان در این حماسه نمایان و همدلی و برادری در این حماسه موج می زند.

امام جمعه اهل سنت سرباز با تاکید بر این مطلب که محرم در مذهب اهل سنت، ماه مهم و قابل‌احترامی است، ادامه داد: در این ماه اهل سنت از برگزاری مراسم جشن و شادی خودداری و به خواندن و ختم قرآن می‌پردازند.

وی بیان کرد: عزاداری امام حسین(ع) مختص شیعیان نیست و تمام مسلمین جهان در این ایام سوگوار خاندان پیامبر(ص) هستند.

رسولی زاده با بیان اینکه ما دوستدار اهل بیت علیهم السلام هستیم، خاطر نشان کرد: حادثه کربلا برای مسلمانان جهان سرشار از درس و عبرت است و به انسان ایثار از خودگذشتگی، حق طلبی و عدالت را نشان می آموزد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۵۴۲۹


ارسال