سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ,26 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵
یک کارشناس تربیت بدنی مطرح کرد؛
در خانه ماندن؛ فرصتی برای احیای بازی های بومی محلی سیستان و بلوچستان/ چقک پور ورزشی که شادابی را به خانواده ها تزریق می کند
 
مصطفی ذوالفقاری، یکی از کارشناسان تربیت بدنی سیستان و بلوچستان گفت: «چقک پور» یکی از بازی های محلی قدیمی است که می تواند در این ایام که بهترین راه برای در امان ماندن از ابتلای به ویروس کرونا در خانه ماندن است، لحظاتی شاد و سرگرم کننده را به دور از دغدغه های روزمره برای خانواده ها به ارمغان آورد.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان با فرهنگی غنی انواع بازی های بومی و محلی را در خود پرورش داده است که متاسفانه در گذر زمان بسیاری از این بازی ها به فراموشی سپرده شده است، تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای احیای این بازی ها که ریشه در فرهنگ مردم این خطه دارد محسوب می شود و به ویژه در این روزهای کرونایی که خانواده ها باید در خانه بمانند، می تواند ورزشی مناسب و پر هیجان برای پر کردن اوقات فراغت خانواده ها باشد، به همین منظور در گفت و گو با یک کارشناس تربیت بدنی به معرفی یکی از ورزش های بومی و محلی استان پرداخته ایم.

فرهنگی عجین شده
 
مصطفی ذوالفقاری در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون گفت: فرهنگ مردم سیستان و بلوچستان  از دیرباز با بازی‌های بومی- محلی عجین بوده  است.

وی با بیان این که این روزها فرصتای برای احیای بازی های بومی و محلی است گفت: با توجه به شیوع کرونا و کنار یکدیگر بودن اعضای خانواده در خانه، انجام  بازی های محلی می تواند فرصتی برای پر کردن اوقات فراغت خانواده ها باشد و شادابی را به آن ها تزریق کند.

این کارشناس با معرفی بازی «چقك پور» بیان کرد: چقك همان گنجشك و پور به معنای پرواز است، این بازی در دیگر استان های كشور به كلاغ پر شهرت دارد.
 
ذوالفقاری با بیان این که در این بازی محدودیتی برای تعداد شركت كنندگان در این بازی وجود ندارد، اظهار کرد: در ابتدا یك نفر كه شروع کننده بازی است اسامی پرندگان و حیوانات را به دلخواه بیان و پس از آن بلافاصله كلمه پور را تكرار می كند و دست خود را بالا می برد.

 به گفته وی، شركت كنندگان پس از شنیدن این آن، اگر کلمه مطرح شده پرنده یا حیوان قادر به پرواز كردن باشد، دست خود را به نشانه تایید بالا می برند، در غیر این صورت حرکتی انجام نمی دهند.

این کارشناس ادامه داد: شروع کننده بازی، به  کار اسم بردن از موجودات ادامه می دهد تا این كه از چیزی نام می برد كه پرواز نمی كند، اگر افراد شركت كننده تیزهوش باشند، دستشان را بالا نمی برند و اولین كسی كه به اشتباه دست خود را بلند كند، بازنده معرفی و جریمه می شود.

ذوالفقاری اضافه کرد: جریمه فرد بازنده به این صورت است كه باید خم شود تا همه شركت كنندگان به پشت وی ضربه بزنند و با هم بخوانند تپ تپ خمیر، شیشه پر پنیر، دست كی بالا ؟ و فرد بازنده كه قادر به دیدن شركت كنندگان نیست پس از ضربه زدن آنان به پشتش، برای پاسخ به سوالشان باید حدس بزند كه دست چه كسی بالاست. شركت كنندگان به كار خود ادامه می دهند تا حدس بازنده مبنی بر تشخیص فردی كه دستش بالاست، درست از آب درآید.
 
انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۴۲۲


ارسال