شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ,28 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
​بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: برای اولین بار یک محموله صرفا ترانزیتی از بندر شهیدبهشتی چابهار در راستای توافق سه جانبه چابهار به هند ارسال شد.
بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: در طی عملیات بامداد امروز بر روی کشتی کانتینربر هیزل سفر ۲۰۹، تعداد ۳۰ دستگاه کانتینر یخچالی و ۹ دستگاه کانتینر معمولی در مجموع ۷۶ تی ای یو کانتینر محمولات ترانزیتی از مبدا کشور افغانستان در بندر چابهار به کشتی بارگیری و به همراه ۲۸ دستگاه کانتینر خالی به مقصد بنادر موندرا و ناواشیوا ارسال شد.
 
وی با اشاره به به مزیت های ترانزیت اضافه کرد: با این اتفاق با توجه به انتقال گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق این بندر بزرگ اقیانوسی، کانتینرهای حامل گندم که به سمت افغانستان می رود، خالی بر نمی گردد و از کانتینرهای برگشتی برای انتقال بار افغانستان به هند استفاده می شود.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: پس از برگزاری مراسم روز چابهار در هفتم اسفند ماه سال ١٣٩٧، این اولین بار است که یک کشتی کانتینر بر صرفا حاوی محمولات ترانزیتی در راستای اجرای توافق سه جانبه هند و افغانستان و ایران بندر شهید بهشتی چابهار را ترک می کند.
 
آقایی با اشاره به ظرفیت های بی  نظیر بندر چابهار در زمینه ترانزیت کالا، افزود:  بارگیری این تعداد کانتینر حاوی کالای ترانزیتی بر روی یک کشتی در بندر شهید بهشتی بی سابقه است.
 
وی خاطرنشان کرد:  توافق نامه ایران، هند و افغانستان در سال ۹۵ با حضور روسای جمهور ۳ کشور منعقد و بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان ابلاغ شد.
 
 مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این موافقت نامه در بخش های مختلف همکاری بین ۳ کشور را بسط و گسترش می دهد، از جمله موضوع های آن می توان به همکاری تجاری در بندر چابهار اشاره کرد، از آنجایی که ثقل این توافقنامه اقتصادی است به موافقت نامه چابهار موسوم شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۴۴۹


ارسال