يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ,27 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۰
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
83 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به جنوب شرق/ رتبه دوم اعتبارات استانی از آن سیستان و بلوچستان شد
 
مهرداد عرب اول گفت: 83 میلیارد تومان بابت بازسازی راه‌های روستایی خسارت دیده از سیل به سیستان و بلوچستان ابلاغ شد‌.
به گزارش عصرهامون، مهرداد عرب اول، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان در نشست شورای برنامه ریزی نیکشهر بیان کرد: در قانون بودجه 99 کل رقم حدود 2 میلیون و 26 هزار میلیارد تومان در کشور است که از این مبلغ 650 هزار میلیارد تومان آن جزو بودجه عمومی دولت و یک میلیون و 430 میلیارد تومان بودجه  بانک‌ها و شرکت‌های دولتی است.

وی ادامه داد: از 650 هزار میلیارد تومان 571 هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت و حدود 79 هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی است، اما آنچه به استان‌ها تعلق میگیرد از 571 هزار میلیارد تومان است. 

این مقام مسئول اضافه کرد: از این مبلغ 436 هزار میلیارد تومان مربوط به حقوق و دستمزد پرسنل دولت و فقط 88 هزار میلیارد تومان مربوط به اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ایی یا عمرانی است، از 88 هزار میلیارد تومان 48 هزار میلیارد تومان مربوط به اعتبارات ملی بوده و در اختیار سازمان‌های مرکزی و وزارتخانه ها است. 

عرب اول تصریح کرد: 27 هزار میلیارد تومان نیز جزو ردیف‌های متفرقه است که در ماده واحده و جدول شماره 9 قانون بودجه مشخص شده است و فقط 12 هزار میلیارد تومان مربوط به اعتبارات 31 استان است که حدود 13.6 درصد کل اعتبار می شود. 

2055 میلیارد تومان سهم استان از بودجه 99

به گفته وی، سهم سیستان و بلوچستان از این رقم 2 هزار و پنجاه و پنج میلیارد تومان است که به لحاظ میزان و اعتبار بین 31 استان بعد از خوزستان رتبه دوم را به خود اختصاص داده که باید با این اعتبار استانی را پوشش دهیم که وسعت آن معادل 9 استان است. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: باید این مبلغ را در این عرصه تقسیم و توزیع کنیم و به واسطه آن شاخص ها هم ارتقاء پیدا کند که کار بسیار سختی است. 

عرب اول گفت: سیاستگذاری ما در تقسیم و توزیع اعتبارات در سال 99 بر مبنای خروجی مطالعات آمایش است که در کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش به تصویب رسیده و قطعی شده است و جزو مطالعات برتر کشور هم محسوب می شود. 

 وی افزود: در استان چهار فصل راه، منابع آب، انرژی و عمران شهری و روستایی جزو پیشران های توسعه استان بر اساس مطالعات آمایش سرزمین است، لذا توزیع اعتبار به گونه‌ای انجام شده که این چهار فصل تقویت شود که البته به این معنا نیست که سایر فصول کم اهمیت است. 

عرب اول ادامه داد: اتفاق دیگری که افتاد موضوع ردیف متوازن است که امسال 50 درصد در اختیار ما و 50 درصد ملی است،  این موضوع باعث شد اختیارات شورای برنامه‌ریزی محدودتر شود و حدود 330 میلیارد تومان در قالب اصلاح درصد از اختیار مان خارج شد‌‌. 

وی گفت: از اعتبارات امسال، از ردیف استانی 71 درصد، ردیف متوازن 20 درصد و حوزه راه‌های روستایی 36 درصد تا این لحظه تخصیص اعتبار داشتیم که امسال برای اولین بار اعتبار راه‌های روستایی در جدول استانی آمد که البته رقم آن چشمگیر نیست و 14 میلیارد و 700 میلیون تومان است، به همین دلیل از دیگر محل ها نیز به این حوزه کمک کردیم. 
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان اذعان کرد: 83 میلیارد تومان اخیراً بابت بازسازی راه‌های روستایی خسارت دیده از سیل به استان ابلاغ شد، پیشنهادات آن را از راه و شهرسازی گرفته ایم که باید در شورای برنامه‌ریزی مصوب شود، راه‌های روستایی خسارت دیده که اطلاعاتشان به حوزه بحران استانداری گزارش شده است از این محل تامین اعتبار می شوند. 

ابلاغ سند سواحل مکران

عرب اول با بیان این که سند سواحل مکران سند نیز 22 اردیبهشت ابلاغ شد، اضافه کرد: این سند 8 ماده دارد که ماده 6 آن 12 فعالیت پیشرو در توسعه سواحل مکران را معرفی کرده است، دکتر نوبخت نیز چهارشنبه این سند را جهت اجرا به بنده ابلاغ کرد که در شورای اداری طرح موضوع خواهیم کرد و سیاست‌های استان را در قبال سواحل مکران کرانه و پسکرانه تبیین می کنیم. 

عرب اول افزود: البته موج آن شروع شده است و 2 هفته قبل 183 میلیارد تومان از محل سواحل مکران به استان ابلاغ شد که 157 میلیارد تومان آن مربوط به حوزه راه بود، این مهم نوید بخش این است که خروجی سند منجر به ابلاغ چنین اعتباراتی می شود. 

وی گفت: به طور معمول در سال های از سواحل مکران اگر ابلاغی به استان صورت می گرفت، میزانش کمتر بود و در ماه‌های پایانی سال اتفاق می افتاد، اما امسال در ماه‌های ابتدایی ابلاغ شده و تخصیص آن کامل است، ابن سند بالادستی منطقه‌ای است که حوزه کرانه و پسکرانه را پوشش می‌دهد که به طور ویژه به آن پرداخته شد و توزیع اعتبارات برای پروژه های این حوزه با اتکا به این سند خواهد بود چراکه مطالعات علمی قوی برای تدوین آن صورت گرفته است. 

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: امسال تعهد استان به سازمان برنامه و بودجه کشور این است که 59 پروژه تا پایان سال به اتمام برسد، قرار شد اعتبار را ما تأمین کنیم و تخصیص 100 درصدی آن از سوی سازمان برنامه و بودجه باشد که در  حوزه نیکشهر به پروژه های آموزشی، ورزشی، گردشگری و احداث پل ملوران هست توجه شده است.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۹۲۶


ارسال