يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ,29 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰
نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان مطرح کرد؛
شکافنده علوم؛ تجلی گر نور حقيقت بر گنج های پنهان دانش/ امام باقر (ع) نگهبان حقیقی اسلام ناب محمدی است
 
آیت الله عباسعلی سلیمانی گفت: امام محمد باقر (ع) تجلی گر نور حقيقت بر گنج های پنهان دانش و نگهبان حقیقی اسلام ناب محمدی بودند.
به گزارش عصرهامون، امام محمد باقر(ع) دریای دانش را شکافتند و اسرار علوم را آشکارا کردند و به همین دلیل هم لقبشان باقر یا باقرالعلوم است. ایشان در دوره‌ای که جامعه اسلامی در وضع فرهنگی نابسامانی به سر می‌برد و عرصه فرهنگی جامعه گرفتار چالش‌های عمیق عقیدتی و درگیری‌های مختلف فقهی شده ‌بود، توانستند اسلام واقعی را زنده نگه دارند.

امام باقر(ع) پس از سال ها مبارزه با ظلم و ستم و انديشه هاي انحرافی در هفتم ذيحجه 114 هجری در 57 سالگی در شهر مدينه به دستور هشام بن عبدالملك مسموم شدند و به مقام والای شهادت نائل آمدند، پيكر مطهر اين امام همام(ع) را در آرامگاه بقيع به خاك سپردند.

3 رسالت بر عهده امام محمد باقر (ع)

آیت الله عباسعلی سلیمانی، نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرنگار ما  ضمن تسلیت شهادت حضرت باقرالعلوم (ع) بیان کرد: امام باقر علیه السلام به عنوان پیشوای پنجم شیعیان، در زمان حیات نورانی شان سه رسالت بزرگ را بر عهده داشتند، رسالت اول ایشان که از اجداد بزرگوار خود نبی مکرم اسلام (ص) و امیرالمومنین (ع) به ارث بردند، رسالت علمی است.

وی ادامه داد: آن حضرت به قدری در انجام این رسالت موفق بودند که لقب باقر را از جد بزرگوارشان پیامبر اکرم (ص) دریافت کردند که این کلمه به معنای شکافنده علوم است.

این کارشناس مذهبی افزود: در بین امامان، امام محمد باقر (ع) بستر گسترش علم را فراهم کردند و امام صادق (ع) نیز توانستند از آن زیباترین نتیجه را بگیرند و حوزه سنگین علمی چهار هزار دانشجوی آن زمان را فراهم کنند.

شاهد واقعه عاشورا

وی با بیان این که رسالت دوم امام محمد باقر (ع) که از جد بزرگوارشان اباعبدالله حسین (ع) به ارث بردند برمی گردد به واقعه عاشورا اذعان کرد: همان گونه که باورمان این است که امامان ما حتی در سنین کودکی از درک و فهمی بسیار بالایی برخوردار بودند، ایشان در سنین طفولیت نتیجه عاشورا را از نزدیک مشاهده کردند و این حق مقابله با بنی امیه را از امام حسین (ع) به ارث بردند.

آیت الله سلیمانی افزود: بنابراین رسالت دیگر امام محمد باقر (ع) این بود که نهضت عاشورایی را پاس بدارند و در مبارزه فکری پاسدار اسلام واقعی باشند، ایشان باید اسلام ناب را از چنگال افرادی که به صوفی گری یا اشعری گری و جبری گری یا تفکرات انحرافی دیگر دچار می شدند، نجات می دادند.

وی اضافه کرد: بنابراین خط و سیره اسلام محمدی توسط ایشان به جامعه تبیین می شد که باید گفت امام باقر (ع) نگهبان حقیقی اسلام ناب محمدی، علوی و فاطمی بودند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: به برکت وجود نازنین امام باقرالعلوم (ع) اسلام ناب محمدی، علوی و فاطمی از انحراف نجات یافت داد و باید گفت که ایشان اقدام بزرگی در تبیین اسلام واقعی در جامعه اسلامی انجام دادند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۹۴۰


ارسال