چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ,5 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۸
کارشناس مسائل مذهبی مطرح کرد:
عرفه؛ حال خوش تسلیم و بندگی در زلال رحمت الهی/ خداشناسی کلید عبادت و تقرب به معبود است
 
حجت الاسلام عیسی بزمانی گفت: عرفه روز استغفار از گناهان است و بندگان از خداوند سبحان طلب مغفرت می کنند، در این روز شایسته است انسان فقط به حضرت حق متوسل شود و از او استمداد بخواهد.
حجت الاسلام عیسی بزمانی، کارشناس مسائل مذهبی در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: نهم ذی الحجه روز عرفه از ایام  بسیار مهم و مخصوص دعا و نیایش است، نامگذاری این روز به نام عرفه و صحرای عرفات دلایل زیادی دارد.

وی بیان کرد: پس از آن که حضرت آدم علیه السلام و حوا از بهشت موعود رانده شدند در سرزمین عرفات همدیگر را شناختند و پیدا کردند، همچنین جبرئیل در همین نقطه به حضرت ابراهیم (ع) اعلام کرد که ای ابراهیم به گناهانت اعتراف کن و مناسکت را بشناس و به همین دلیل این منطقه را به عنوان عرفات نامگذاری کردند.

به گفته این کارشناس، عرفه روز دعا و نیایش است است که مهم ترین ویژگی این روز محسوب می شود، در روایات داریم که خداوند سبحان به فرشتگان می فرماید: به بندگان من نگاه کنید که در میان خاک و غبار هستند و این گونه آمدند که مشمول مغفرت من قرار گیرند و من هم آن ها را بخشیدم و از این حیث خداوند به ملائکه خود برای داشتن بندگان فخر دارد.

بزمانی تصریح کرد: عرفه روز استغفار از گناهان است و بندگان از خداوند سبحان طلب مغفرت می کنند، در روایت آمده است اگر کسی فرصت آمرزش را در ماه مبارک رمضان پیدا نکرد به روز عرفه امیدوار باشد، برخی از گناهان آمرزیده نمی شود مگر کسی عرفات را درک کند.

جایگاه رفیع عرفه و عرفات برای سعادت انسان

وی ادامه داد: برخی از مکان ها و زمان ها تاثیر زیادی در سعادت انسان ها دارند که عرفه و عرفات در این دسته قرار می گیرند، حجاج از ظهر شرعی تا غروب آفتاب در عرفات وقوف پیدا می کنند.

بزمانی بیان کرد: در این روز شایسته است انسان فقط به حضرت حق متوسل شود و از او استمداد بخواهد، در روایات آمده است سائلی در این روز از دیگران کمک می خواست، امام سجاد (ع) به او فرمود: وای بر تو! در این روز شایسته نیست انسان  از دیگران سوال کند، مگر این که درخواستش را از خداوند بخواهد.

کارشناس مسائل مذهبی گفت: روز عرفه جایگاه بسیار شایسته ای برای رحمت و مغفرت دارد، در اعمال این روز آماده است که انسان با هر زبانی با حضرت حق ارتباط بگیرد.

وی ادامه داد: بهترین دعا در این روز هم دعای عرفه امام حسین (ع) است که در کنار جبل الرحمه خواند و این میراث بزرگ که دارای توحید، معرفت، شناخت خدای سبحان و خود انسان است فرصت مناسبی برای بندگان محسوب می شود که از حضرت حق شناخت داشته باشند.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۰۹۶


ارسال