جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۲۳
بایدها و نبایدهای کووید-19؛
کودکان زیر2سال ماسک نزنند/توصیه های مهم به مادران شیرده مبتلا به کرونا
 
قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: کودکان زیر دوسال نباید از ماسک استفاده کنند چرا که ماسک، تنفس شان را دشوار کرده و آن‌ها را در معرض خفگی قرار می‌دهد.
قاسم میری علی آباد در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون در خصوص مادران شیرده مبتلا به کرونا افزود: اگر مادرمبتلا به کرونا شده بهتر است که نوزاد به طور موقت از وی جدا و شیر در داخل شیشه مخصوص دوشیده و به طفل خورانده شود.

وی بیان کرد: آن دسته از مادرانی که تحمل جدایی از نوزاد را ندارند باید دقت کنند که مدام دست ها را با مواد ضدعفونی شست وشو و صورت را کامل بپوشانند تا به هنگام سرفه و عطسه ذرات به نوزاد منتقل نشود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: در این مواقع فاصله مادر و فرزند حداقل ۱۸۰ سانتی متر باشد و اگر مادر نپذیرفت که با شیشه به فرزند شیر دهد حتما باید شیلد استفاده و دست ها کاملا شسته شود؛ هر چند انتقال این بیماری از طریق شیرمادر به اثبات نرسیده اما باید موارد بهداشتی رعایت شود.

وی گفت: متاسفانه بارها مشاهده شده مادران برای نوزادان زیر 2 سال از ماسک و شیلد استفاده می کنند که این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا با این کار خطر مرگ ناگهانی در نوزاد بالا می رود.

این مقام مسئول تاکید کرد: والدین نوزاد به علت ترس از کرونا نباید زمان دریافت ویزیت و واکسن نوزادان خود را به تعویق بیاندازند زیرا در این صورت عوارض بدتری نسبت به کرونا طفل را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی بیان کرد: گاها اخباری مبنی بر فوت نوزاد به علت ابتلا به بیماری کرونا در فضاهای مجازی منتشر می شود که این مطلب مورد تایید نیست به این علت که شاید تست مثبت باشد اما احتمال دارد نوزاد دچار کمبود اکسیژن یا نارس باشد وبه این علت فوت کند.

میری ادامه داد: مادران باردار یکی از گروه های پرخطر هستند، برای ابتلا به کووید ۱۹ و موارد ناشی از آن و هم بیماری های دیگر مثل آنفلونزا، مادر بارداری که آنفلونزا بگیرد عوارض مرگ و میر در آن بالا، می رود در مورد کرونا هم این صدق می کند زیرا این افراد مانند سایر بیماران قلبی، کلیوی، دیابتی، سرطانی و... جزء گروه های پرخطر به شمار می روند.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۱۱۴


ارسال