يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ,27 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۹
نماینده مردم ایرانشهر مطرح کرد:
چاه های غیرمجاز یکی از معضلات جدی سیستان و بلوچستان/برای حل مشکل بی آبی باید چاره اندیشی کنیم
 
عبدالناصر درخشان گفت: یکی از معضلات جدی سیستان و بلوچستان چاه های غیرمجاز است و باید برای کاهش برداشت بی رویه آب از آن ها چاره اندیشی شود.
عبدالناصر درخشان نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: چاه های بدون مجوز یکی از مشکلاتی است که در ایرانشهر و سرباز وجود دارد.

وی بیان کرد: برخی از چاه های بدون مجوز پلمب شدند و برخی دیگر آب را بی رویه برداشت می کنند و منابع آبی زیرزمینی را تحت الشعاع قرار می دهند.

به گفته این نماینده، از چاه های آب دارای مجوز در این حوزه انتخابیه بر اساس ضوابط و قوانینی که اعلام شده است اقدام به برداشت آب می شود که کمتر از آب برداشت شده از چاه های بدون مجوز است.

درخشان بیان کرد: به دلیل این که سقفی برای برداشت آب برای صاحبان چاه های بدون مجوز در نظر گرفته نشده است و بازدید و بررسی نمی شود، به هر میزان که بخواهند این کار را انجام می دهند که به سفره های آب زیرزمینی فشار زیادی تحمیل می شود.

وی ادامه داد: لازم است برای چاه های غیرمجاز یا مجوز صادر و یا پلمب شود تا سفره های آب زیر زمینی بیش از این دچار تنش نباشد و برداشت بی رویه صورت نگیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از این چاه‌ها ۲۰ تا ۲۵ سال پیش در زمین های کشاورزی حفر شده که اکنون درختان منطقه رشد کرده و به ثمر نشسته اند، بنابراین باید تدبیری اندیشیده شود که این فضای سبز و باغات و محصولات کشاورزان از بین نرود و در عین حال برداشت آب هم به صورت بی‌رویه نباشد.

درخشان گفت: منابع آبی زیرزمینی تنها متعلق به ما نیست و مربوط به نسل‌های آینده نیز است و قرار باشد ما همه منابع آبی و طبیعی را بی رویه استفاده کنیم وامدار نسل‌های آینده خواهیم بود.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۱۹۹


ارسال