دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ,21 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۲۵
کارشناس مسائل مذهبی مطرح کرد؛
غدیر؛ واقعه ای تاریخی و انکارناپذیر/ عید ولایت می تواند محور وحدت امت اسلامی باشد
 
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اصغری حسامیه گفت: وجود عید غدیر در کتب و اسناد تاریخی یک مسئله انکار ناپذیر است و می تواند محور وحدت اسلامی باشد.
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اصغری حسامیه، کارشناس مسائل مذهبی با تبریک عید غدیر در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: در متون روایی از غدیر خم به عنوان افضل اعیاد امت رسول خدا (ص) یاد شده و غدیر؛ عید اصولی دین است‌.

وی با مقایسه عید غدیر با اعیاد قربان و  فطر افزود: در ۲ عید فطر و قربان مسئله و عمل مهم، موضوع نماز عید است، اما در غدیر خم نمازی مانند این اعیاد نداریم، بلکه مسئله ولایت را داریم و طبق اعتقاداتمان موضوع ولایت از اصول دین و نماز، حج و زکات از فروع دین محسوب می شود.

این کارشناس با بیان این که طبق روایات، مسئله قبولی نماز به صحیح بودن اعتقاد در امامت و ولایت بر می گردد، ادامه داد: وجود عید غدیر در کتب و اسناد تاریخی یک مسئله انکار ناپذیر است، هم شیعیان و هم اهل سنت و حتی مورخان غیر مسلمان که در عالم مسیحیان و در دیگر فرقه ها و ادیان هستند، اتفاقی را که در غدیر خم افتاد، نقل کرده و این موضوع را که رسول خدا (ص) در برگشت از آخرین سفر حج در اجتماع باشکوهی متشکل از ۷۰ تا ۱۵۰ هزار نفر، امیرالمومنین (ع) را تعریف و تمجید کردند، همه پذیرفته اند ولی فرق ما شیعیان با دیگران این است که اعتقاد داریم در این اجتماع مسئله معرفی جانشین اتفاق افتاد.

انتخاب 12 جانشین 
 
وی با اشاره به این که بعضی ها تصور می کنند پیامبر (ص) در غدیر خم فقط از امیرالمومنین (ع) صحبت کردند، افزود: ما فکر می‌کنیم که در واقعه غدیر خم امیرالمومنین (ع) به جانشینی تعیین شدند، در حالی که در این روز پیامبر (ص) ۱۲ جانشین خود را تعیین کردند.

اصغری حسامیه تاکید کرد: موضوع واقعه غدیر خم فقط معرفی علی بن ابیطالب (ع) نبود که ما مسئله را حول این مسئله ببریم که امام علی (ع) با یکی دو نفر از صحابه اختلافی داشتند و پیامبر (ص) آن را حل کردند، بلکه اگر کسی به متن خطبه غدیر مراجعه کند می بیند که پیامبر (ص) صحبتشان را این گونه آغاز می کنند که من یک انسان مانند شما هستم و طبق قانون مرگ از این دنیا می روم، نکته خیلی مهم این است که فرمودند تا روز قیامت شما را ملاقات نمی کنم و بعد من پیامبری نخواهد بود، لذا خدا ۱۲ نفر را برای شما به رهبری، امامت و ولایت انتخاب کرده است که بعد از من تا روز قیامت امور شما را ولایت و امامت کنند.

 وی افزود: رسول خدا (ص) در این خطبه فرمودند که اولین آن ها امیرالمومنین (ع) است و در ادامه از امام حسن (ع) و امام حسین (ع) یاد و به ۹ فرزند از حسین که آخرشان مهدی این امت است، اشاره کردند.

وی اذعان کرد: موضوع غدیر، به طور قطع جانشینی پیامبر (ص) بوده که حتی به ائمه ای که هنوز به دنیا نیامده اند در خطبه غدیر اشاره می کنند، بنابراین در غدیر فقط مسئله جانشینی حضرت علی (ع) نیست، بلکه مسئله جانشینی ۱۲ نفر برای پیامبر (ص) اشاره شد که خدا انتخاب کرده است.

محور وحدت اسلامی

این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: چند سال قبل مقام معظم رهبری فرمودند که موضوع غدیر می تواند به عنوان یکی از محورهای وحدت جامعه اسلامی باشد، به طور قطع همین مسئله ای که حضرت آقا می‌فرمایند حکمتی دارد و آن این است که ما مسلمانان اگر گرد اهل بیت پیغمبر (ص) و حول محور ولایت و امامت جمع شویم، چون اهل بیت و ائمه از هوا و هوس، حزب و جناح بندی سیاسی، منفعت طلبی و جمع کردن برای خودشان به دور و به فکر ما هستند، همانگونه که خدا به پیامبر می‌فرماید برای ما دل می سوزانند و غصه ما را می خورند، ائمه نیز این گونه هستند و ما را به خدا رهنمون می کنند.

وی گفت: سر این مطلب که پیامبر (ص) فرمودند من مزدی جز محبت اهل بیت نمی خواهم، در قرآن آمده که محبت اهل بیت ما را به خدا می رساند، بنابراین اگر تمام فرق اسلامی حول محبت اهل بیت گرد می آمدند، ولایت و امامتشان را قبول می‌کردند جامعه اسلامی قوی، یک دست، مقاوم و محکمی داشتیم.

اصغری حسامیه با اشاره به وظایف مسلمانان نسبت به جریان غدیر خم با توجه به فاصله هزار ساله از این واقعه، بیان کرد: رسول خدا (ص) در خطبه غدیر خم وظیفه هر مسلمانی را تا روز قیامت نسبت به واقعه غدیر مشخص فرموده‌اند، نکته اولی که پیامبر (ص) بیان کردند این بود که همه مردم علی (ع) را برتر بشمارند، لازم نیست حتما روز غدیر خم پای صحبت ایشان بوده باشیم، بلکه هر جا که هستیم در هر روزگاری باید اعتقاد داشته باشیم که امیرالمومنین (ع) از همه بهتر است.

وظایف مسلمانان در قبال عید غدیر 

وی افزود: پیامبر (ص) فرمودند که این خبر را به همدیگر برسانید، هر پدری به فرزندش، هر مولایی به ابدش، هر سفید سیاهی، هر روستایی و شهری، این یعنی در هر روزگاری که هستیم و هر آنچه امکانات در اختیار داریم، موظف هستیم نسبت به معرفی خطبه و موضوع غدیر تلاش کنیم که فضای مجازی فرصتی برای کار کردن در این موضوع است.

این کارشناس با اشاره که این که پیامبر (ص) فرمودند با علی (ع) بیعت کنید که ما به عنوان وظیفه سوم به فرامین و منویات ایشان توجه و دستوراتشان را اجرا می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اهل بیت عصمت و طهارت اعمالی را برای غدیر فرمودند که از جمله آن می توان به اطعام دادن، لباس نو پوشیدن و این روز را شاد گرفتن اشاره کرد که باید به این نکات عمل کنیم و این روز عید بگیریم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۳۶۱


ارسال