يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ,20 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰
​کارشناس مسائل مذهبی مطرح کرد؛
محدث قمی؛ مظهر تواضع و کار جهادی/ نویسنده کتاب مفاتیح الجنان بهترین الگو برای مسئولان است
 
حجت الاسلام و المسلمین علیرضا اصغری حسامیه گفت: حاج شیخ عباس معروف به محدث قمی مظهر تواضع و کار جهادی است که انتظار می رود مسئولان امر در راه خدمت به مردم از وی الگوگیری کنند.
حجت الاسلام و المسلمین علیرضا اصغری حسامیه، کارشناس مسائل مذهبی در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: عباس بن محمد رضا قمی معروف به حاج عباس قمی که ما ایرانی ها بیشتر وی را با کتاب شریف مفاتیح الجنان می‌شناسیم، اگر چه کتاب‌های ارزشمند دیگری مثل سفینه البحار، نفس المهموم و ... را دارد، ولی وی را با کتاب مفاتیح الجنان می‌شناسند، به جهت اینکه این کتاب مفاتیح الجنان شامل دعاهایی است که به طور معمول روزانه و هفتگی به آن نیاز داریم و در خانه همه پیدا می شود.
 
 وی ادامه داد: پدر وی از علمای شهر مقدس قم و فردی متدین با رعایت مسائل شرعی و مادرش که خود حاج عباس قمی از وی به عنوان منشأ خیر و برکت زندگی اش یاد می کند، یک بانوی متدین و از خانواده مذهبی بود، عباس قمی عنوان می کند که من اگر به توفیقی دست پیدا کردم به خاطر این بود که مادرم در تمام مراحل جنینی و شیرخوارگی من به خصوص مسائل طهارتی، معنوی و عبادی را بسیار رعایت کرده است.

قدرتمندی در سخنوری و خطابه
 
این کارشناس افزود: اگرچه ما حاج عباس قمی را با کتاب مفاتیح الجنان که یکی از آثار مکتوب وی است، می‌شناسیم اما علاوه بر نویسندگی در عرصه خطابه و سخنوری هم بسیار قدرتمند بود و به عنوان یک محدث شناخته می شد و معروف به محدث قمی نیز است.
 
 وی با بیان این که یکی از ویژگی‌های حاج عباس قمی تواضع  وی و و دوری از شهرت و خودنمایی بود، گفت: یکی از روحیاتی که امروز جامعه ما به شدت نیاز دارد، کنار رفتن به نفع کسی است که بهتر می تواند کار کند، این مهم در همه افراد جامعه و در همه جا ها نیاز است، به خصوص در مسئولان و صاحبان مقام های اجرایی می طلبد که وقتی فردی احساس می کند کسی از او بهتر است، به نفعش کنار برود.
 
 اصغری حسامیه بیان کرد: عباس قمی شدید اهل این بود که اگر می دید کسی کار را بهتر از وی انجام می‌دهد، نه تنها کنار می کشید بلکه به عنوان زیردست او کمکش می‌کرد، امروز اگر واقعا این روحیه در جامعه ما باشد بسیاری از مسائل سامان پیدا می کند.

پرکار و دارای روحیه جهادی
 
وی با بیان این که یکی از روحیاتی که عباس قمی داشت، پرکاری وی بود، اضافه کرد: یکی دیگر از نیازهای امروز جامعه ما روحیه کار و تلاش آن هم از نوع جهادی است، مقام معظم رهبری بارها به دولتمردان و مسئولان، جوانان و آحاد جامعه فرمودند پر تلاش و پر کار باشید.
 
این کارشناس افزود: کمتر خانه ای پیدا می شود که حاج عباس قمی در آن نباشد، تعبیری که می توان برای وی به کار برد، "یک عالم حاضر در زندگیمان و یک عالمی که هر روز دست آحاد جامعه در دستی وی است"، چرا که کتاب مفاتیح الجنان آنقدر با برکت شده که خانه ای نیست که این کتاب یا کتاب برگزیده مفاتیح در آن نباشد، لذا ما هر روز از حاج عباس قمی دعا و مناجات می گیریم.
 
وی اضافه کرد: کمتر کسی پیدا می شود که به کتاب وی مراجعه نکند، بنابراین می توان گفت که باقیات و صالحات بسیار با عظمتی از خودش به جای گذاشته و هر روز به واسطه قرائت مفاتیح الجنان توسط میلیون ها نفر در دنیا بهره مند از ثواب قرائت ادعیه می شود و وسیله تقرب ما به پروردگار است.
 
به گفته اصغری حسامیه، اگرچه حاج شیخ عباس قمی بیش از ۶۰ عنوان کتاب به زبان فارسی و عربی دارد، ولی با توجه به فرا رسیدن ماه محرم مردم ایران اسلامی را به مطالعه کتاب نفس المهموم و کتاب منتهی الامال دعوت می کنم، کتاب‌هایی که وی برای اهل بیت و امام حسین علیه السلام (ع) نوشت.
 
وی خاطرنشان کرد: مرحوم عباس قمی ۶۵ سال عمر کرد که در ذی الحجه درگذشت و خدای تبارک و تعالی برای وی این‌طور مقدر فرموده که در جوار امیرالمومنین در حرم حضرت علی علیه السلام (ع) دفن و نماز میت بر وی را هم ابوالحسن اقامه کرد.

انتهای پیام/ 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۶۳۳


ارسال