يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ ,17 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
حجت الاسلام علی اکبرپور گفت: ولایتمداری، پاسخ به شبهات و تهاجم فرهنگی زمانه و تواضه در برخورد با افراد جامعه فارغ از نام و جایگاه، از خصوصیت های بارز امام رضا علیه السلام است که درس ویژه ای برای پیروان حضرت محسوب می شود.
حجت الاسلام علی اکبرپور کارشناس مسائل مذهبی و مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سلمان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: امام رضا (ع) در طول سفری که از مدینه به مرو داشت، در نیشابور بیانی دارند که سنگین و تکلیف آور برای مریدان حضرت است.

وی ادامه داد: ایشان حدیث سلسله الذهب را بیان کرد و افرادی که در این حدیث ذکر می شوند فقط از ائمه هستند و به همین دلیل به این نام خوانده می شود.

کارشناس مسائل مذهبی اظهار کرد: در این حدیث می فرمایند کلمه لا اله الا الله حصن و حصار الهی است و کسانی که در آن حصار قرار گیرند در امنیت از عذاب الهی هستند.

اکبرپور تصریح کرد: به فرموده این امام بزرگوار شرط‌هایی برای این کلمه حصن الهی است، اگرچه گفتن آن مبارک و خوب است ولی فقط به تنهایی کفایت نمی کند، لا اله الا الله توحید است و در ادامه آن شرط ولایت و امامت مطرح می شود.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سلمان سیستان و بلوچستان ادامه داد: کسی می تواند در حصار امنیت الهی قرار گیرد که در کنار این کلمه، شهادت به ولایت به اهل بیت بدهد و ولایت پذیری در وی دیده شود.

این کارشناس اظهار کرد: پیام ویژه حضرت رضا علیه السلام این است که ولایت رکن رکین و کامل کننده لا اله الا الله محسوب می شود و نیاز امروز جامعه اسلامی ما حرکت بر محور ولایت و ولایت پذیری است.

اکبرپور ادامه داد: لذا پیروان علی بن موسی الرضا علیه السلام اگر بر محور ولایت چرخیدند همه کارهای آن ها ارزش و اعتبار می گیرد، ولی اگر لا اله الا الله باشد و ولایت پذیری نباشد، حصن الهی کامل نیست.

لازمه وظیفه شناسی در هر دوره از تاریخ

کارشناس مسائل مذهبی گفت: نکته دوم وقتی سیره حضرت را مطالعه می کنیم می بینیم زمانی که امام رضا علیه السلام در عصر تهاجم فرهنگی وارد می شود علاوه بر اینکه دفاع فرهنگی می‌کند گاهی به تهاجم فرهنگی علیه دشمن و ارزش های پوچ و پوشالی در اذهان می پردازد.

وی افزود: این موضوع نشان می دهد هرکس در هر عصر و زمانی که وارد شد باید وظیفه شناسی داشته باشد.

این کارشناس ادامه داد: در همین نظام 42 ساله پربرکت انقلاب اسلامی هم می بینیم که در هر برهه ای نیروهای انقلابی و ارزشی وظیفه شناسی دارند، به طوری که اگر روزی لازم بود در پشت خاکریز باشند و دفاع کنند حضور داشتند و در زمان دیگر در جبهه سازندگی قرار گرفتند و در دوره ای دیگر جهاد فرهنگی دارند.

وی اظهار کرد: گاهی هم ممکن است مثل امروز که گرفتار ویروس کرونا هستیم تحت عنوان کمک مومنانه به وظیفه خود در قبال جامعه اسلامی عمل کنند.

این مقام مسئول اضافه کرد: لذا تکلیف در هر زمانی می تواند متفاوت باشد، به طوریکه در 255 سال ولایت و امامت ائمه هر کدام یک ماموریت داشتند و در هر عصر و برهه ای تکلیف خاصی انجام می دادند.

وی خاطرنشان کرد: هر کدام از امامان اگر در زمان دیگری بودند ماموریت همان زمان را انجام می دادند.

این مقام مسئول بیان کرد: لذا امام رضا (ع) هم با کلاس ها و مجادله های علمی به روشن گری می پرداخت و شبهاتی که در آن زمان رخ می نمایاند با عالمان ادیان دیگر ادیان پاسخ می‌داد.

احترام به افراد بدون توجه به نام و جایگاه

کارشناس مسائل مذهبی ‌گفت: در نکته سوم هم روش زندگی شخصی حضرت می تواند برای ما الگوی باشد، همنشینی با افراد جامعه و چگونگی رفتار با آن ها چراغ راه زندگی شخصی ماست و می‌تواند کمک کننده باشد.

وی تصریح کرد: ایشان با کارگران رفتار خوبی داشت و به مهمان بسیار احترام می‌گذاشت و فارغ از جایگاه خود این کار را انجام می داد که این ها می تواند برای جامعه ما درس آموز باشد زیرا امام رضا علیه السلام فارغ از مقام و جایگاه خود این کارها را انجام داد.

کارشناس مسائل مذهبی گفت: این در حالی است که امروزه برخی از افراد به دلیل موقعیت های علمی و اجتماعی کلاس می گذارند و غرور دارند.

این مقام مسئول ‌ادامه داد: درس بعدی این است که امروز در زندگی هرچه جایگاه علمی و اجتماعی افزایش داشت تواضع هم زیاد می شود و درختی که ثمر می گیرد شاخه فرو می آورد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین در بعد ولایتمداری امام می‌فرماید رمز موفقیت ولایت پذیری است، در بعد زمان شناسی با نشست های علمی پاسخگوی شبهات‌می شود و در بعد شخصیت و فروتنی تواضع و درس ساده زیستی به پیروان می دهند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: این امام بزرگوار به کارگران اهمیت ویژه ای داشت که متاسفانه برخی بدون توجه به این آموزه ها حقوق آن ها را دیر پرداخت می‌کنند و امید است به عنوان پیروان بتوانیم از آموزه های سیره رضوی در زندگی استفاده کنیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۰۹۸۷


ارسال