سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ,19 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۴
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛
عملکرد استعماری؛ مهم ترین مولفه افول استکبار جهانی / آمریکا محکوم به شکست و فروپاشی است
 
محمد رضا طاهری گفت: مهم ترین مولفه در تضعیف و افول آمریکا این است که این کشور یک قدرت استعماری بوده و تا حدی توانسته از کشورهای ضعیف بهره کشی کند.
به گزارش عصرهامون محمد رضا طاهری کارشناس مسایل سیاسی در گفت و گو با شستون بیان کرد: اگر تاریخ را حداقل از سه هزار سال قبل تا کنون مطالعه کنیم خواهیم دید در هر دورانی قدرت های منطقه ای یا بین الممالکی بوده اند و به اوج رسیده اند و با توجه به شرایط زمان هرگز این قدرت ها پایدار نبوده و به هر نحوی از بین رفته اند.

وی افزود: در دوران کنونی نوبت آمریکا است، این کشور نیز در چند دهه اخیر به اوج قدرت رسید و رشد خود را کرده است حالا باید سراشیبی عمر خود را طی کند، بنابراین تضعیف تدریجی در ابعاد مختلف به خصوص اقتصادی و سیاسی امری اجتناب ناپذیر است و می توانیم بگوییم این بالا رفتن ها و سپس فرو افتادن ها جو تاریخ است.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: از آنجایی که دنیا محل عمل و عکس العمل است در واقع مهم ترین مولفه در تضعیف و افول آمریکا این است که این کشور یک قدرت استعماری بوده و تا حدی توانسته از کشورهای ضعیف بهره کشی کند.

طاهری اضافه کرد: در ۱۰۰ سال اخیر کشورهای استعماری یکی پس از دیگری از بهره کشی کشورهای ضعیف عقب نشینی کردند، امروز بسیاری از کشورهای جهان سوم که در گذشته نه چندان دور مطیع اوامر بی چون و چرا آمریکا بوده اند، با شهامت و شجاعت مقابل آنها ایستاده اند که ایران یکی از آن کشورها بوده است.

قدرت نمایی دیگر کشورها در مقابل آمریکا

وی ادامه داد: آمریکا در شرایط جدید امروز در بسیاری از موارد برای رسیدن به اهداف خود التماس هم می کند، کشورهایی مثل هند، برزیل، آفریقای جنوبی و چین در آینده نه چندان دور مقابل آمریکا خواهند ایستاد و به سرعت موجب تضعیف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آمریکا خواهند شد.

کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: از زمانی که آمریکا به قدرت رسید و به اصطلاح حرف اول را در دنیا می زند ۱۰۰ سال هم نمی گذرد، اما در همین مدت در حال چپاول ملت ها و کشور های دیگر بوده که می توان به فروریختن بمب بر مردم کشور ژاپن در هیروشیما، جنگ ویتنام که موجب مرگ و نابودی هزاران انسان بی گناه شد، کودتای آمریکا برای سرنگونی دکتر مصدق در ایران، حمله آمریکا به عراق و دخالت در لیبی و افغانستان اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر چه صدام و قذافی دیکتاتورهای بی رحم بوده اند اما پایان کار آن ها باید به دست مردم خود آن کشور ها حل و فصل می شد‌، اما آمریکا خود را کدخدای جهان می داند و این حق را به خود می دهد که در امور سایر کشورها دخالت کند که این دخالت ها عکس العمل هایی را داشته و کم کم یا به تدریج موجب تضعیف و در نهایت تجزیه و فروپاشی ایالت های خود آمریکا شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: به دلیل قانون عمل و عکس العمل هر ظلمی که آمریکا به دیگر ملت ها داشته در نهایت به خودش برمی گردد که این مهم ترین مولفه در پایان دادن رهبری آمریکا در جهان است.

به گفته طاهری، تردیدی در افول قدرت آمریکا در آینده وجود ندارد چرا که یکی از مولفه های هرج و مرج داخلی و تضاد عملی داخلی در آمریکا به دلیل سوء مدیریت کلان است.

وی خاطرنشان کرد: اگر آمریکا بتواند به فشارها و ظلمی که عوامل حکومتی انجام می دهند و موجب شورش می شود مثل مرگ جورج فلورید خاتمه دهد و مدیریت کند، در سیاست خارجی به‌ خصوص دخالت های سیاسی و نظامی تغییر رویکرد دهد و فقط به مدیریت کشور خود بپردازد موجب دوام آن خواهد شد در غیر این صورت آمریکا محکوم به شکست و فروپاشی است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۵۲۵


ارسال