پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,6 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰
رئیس گروه تبلیغات اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
سیستان و بلوچستان، يكي از بزرگترين سايت هاي ژئوتوريسم و ژئومورفوتوريسم/ اولين اثر احتمالي برخورد شهاب سنگي ايران در جنوب شرق کشور قرار دارد
 
محمدعلی ابراهیمی گفت: سيستان و بلوچستان به دليل وجود انواع آثار آتشفشاني، گلفشان ها، چشمه هاي گسلي و اولين اثر احتمالي برخورد شهاب سنگي ايران، يكي از بزرگترين سايت هاي ژئوتوريسم و ژئومورفوتوريسم كشور به شمار مي آيد.
محمدعلی ابراهیمی، رئیس گروه تبلیغات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: به احتمال فراوان گودال "سمسور" یا "زیروکی" در ۱۲۰ کیلومتری جنوب غرب زاهدان بر اثر برخورد شهاب سنگ ایجاد شده است که در صورت تایید اولین گودال شهاب سنگی کشور لقب می گیرد و از اين رو ارزش علمي و حفاظت محيط زيستي و البته گردشگری بسیار زیادی را دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر اين گودال به عنوان گودال برخوردي تأييد شود آنگاه اولين نمونه در ايران و سومين نمونه آن در خاورميانه پس از "وبار" در عربستان و "جبل وقف الصوان" در اردن خواهد بود.

وی ادامه داد: این کشف نشان دهنده قابلیت‌های عالی سیستان و بلوچستان است که علاوه بر توان ژئوتوریسمی مثل گِل فشان‌ها و آتشفشان می‌تواند قطب جدید علمی و گردشگری ایران و جهان شود.

رئیس گروه تبلیغات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اضافه کرد: اين محدوده بيرون از مناطق جمعيتي سيستان و بلوچستان قرار دارد و تنها آبادي نزديك به آن روستاي "خيرآباد" در يك كيلومتري جنوب آن است.

این مقام مسئول گفت: اميدواریم اثرات تحقيقات بيشتر در اين منطقه منجر به شكل گيري زمينه جديد علمي و گردشگری در استان و توسعه پايدار امنيتي، اقتصادي و زيست محيطي آن شود.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۱۸۸


ارسال