دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ ,19 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۱
نماینده مردم چابهار:
ترال؛ مجوزی که با رانت قابل دریافت است/ نابودی ذخایر آبزیان کشور با ارتباطات خاص
 
معین الدین سعیدی گفت: برای صید ترال به افرادی که با ارتباطات خاص می توانند مجوز بگیرند و با سوخت یارانه ای تمام ذخایر آبزیان کشور را از بین ببرند مجوز داده می شود که جز با یک رانت امکان دریافت آن نیست.
معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: ممنوعیت 2 ساله صید ترال از ابتدای آذر ماه آغاز شده است، اگرچه سازمان شیلات ایران کماکان ملاحظات خود را دارد اما بنده طرح سوالی از وزیر جهاد کشاورزی داشتم و زمانی که وی در کمیسیون حضور یافت اعلام کرد با انواع صید ترال از جمله ترال کف مخالفت دارد و این موضوع ثبت و ضبط شد.

وی اظهار کرد: بر این اساس در صورتی که صیادان و دیگر مردم شاهد حضور کشتی های شناور ترال بودند به ما اطلاع دهند تا نهادهای نظارتی اقدامات خود را انجام دهند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وقتی مجوز صید به صیادی که نسل اندر نسل کار صیادی دارد و ارتزاق آن از دریاست داده نمی شود، مجبور است به سختی سوخت آزاد بگیرد و با نگرانی از برخورد ماموران قانونی برای تامین رزق و روزی خود اقدام کند.

سعیدی ادامه داد: اما وقتی به افرادی که با ارتباطات خاص می توانند مجوز بگیرند و با سوخت یارانه ای تمام ذخایر آبزیان کشور را از بین ببرند مجوز داده می شود، طبیعیتا جز با یک رانت امکان پذیر نیست که چنین مجوزهایی اخذ می شود.

وی ادامه داد: البته از رویکرد اخیر سازمان شیلات ایران در این حوزه تشکر می کنیم، زیرا با دلایل کارشناسی که فراکسیون محیط زیست مجلس اعلام کرد این اتفاق افتاده و فعلا ما در این خصوص پیش داوری نمی کنیم و بنا بر این است که عزیزان بر تعهدات خویش پایبند خواهند بود و تا آن زمان قطعا مجلس در کنار مجموعه شیلات خواهد بود.

سعیدی گفت: وقتی که جلوی صید ترال گرفته شود و به همان نسبت به صیادان ما مجوز صید دهند تا بتوانند با روش های خاص خود صید کنند 25 هزار نفر بهره بردار جامعه صیادی می توانند از سفره دریا استفاده کنند که کاملا با موازین جهش تولید مدنظر مقام معطم رهبری سازگاری دارد.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۴۳۸


ارسال