سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
حجت الاسلام سید محمد موسوی گفت: حرکت حضرت معصومه (س) از مدینه به سمت مرو برای دیدار امام رضا (ع) ریشه در اعتقادات و ولایت‌پذیری این بانوی بزرگوار و ارادت به امام زمان خود دارد.
حجت الاسلام سید محمد موسوی، کارشناس مسائل مذهبی و امام جمعه چابهار در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون با اشاره به سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه (س) بیان کرد: حرکت حضرت معصومه (س) مانند حرکت برادرشان امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در جهت حفظ و نشر معارف اسلام ناب نبوی بوده است.

وی بیان کرد: همانگونه که سفر امام رضا علیه السلام از مدینه به مرو آفریننده حوادث بسیار بزرگ در رشد و توسعه فرهنگ اسلام ناب نبوی بود، هجرت حضرت معصومه هم برای هدف بزرگی مثل دیدار برادر بزرگوارشان بود، اما در موضع نقش آفرینی همان مسیری را طی کرد که حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام داشت.

موسوی اظهار کرد: ورود این بانوی بزرگوار به قم در همان مدت اندک و اینکه حرم این شخصیت بزرگ جهان اسلام به مرکز علم و دانش و نشر اسلام ناب نبوی و مکتب اهل بیت تبدیل شد نشان می دهد که حضور ایشان باعث و بانی رشد حوزه علمیه قم و جهانی شدن این حوزه بود.

قم؛ مرکز علمی و نشر مذهب اهل بیت

کارشناس مسائل مذهبی بیان کرد: حضور و دفن این بانوی بزرگوار در قم سبب شد این شهر به عنوان یک مرکز علمی و نشر مذهب اهل بیت تبدیل شود و علوم الهی و اسلام ناب امروز به برکت وجود حضرت معصومه است.

وی خاطرنشان کرد: به برکت وجود این حضرت امامزاده های دیگری از خواهران و برادران ایشان نیز به سمت قم هجرت کردند و همین باعث شد که قم به یک مرکز نشر اسلام ناب و تبدیل شود و امروز هم بر این قوت افزوده می‌شود نقش ایشان همان نقش آقا علی بن موسی الرضا (ع) بود و ایشان با امام هشتم خواهر و برادر تنی و از یک مادر و پدر بودند.

امام جمعه چابهار گفت: در بین فرزندان امام موسی کاظم حضرت معصومه جایگاه رفیعی دارد به عنوان مثال همان جایگاهی که حضرت زینب در بین فرزندان رسول خدا (ص) و علی مرتضی (ع) و حضرت زهرا (س) داشت، حضرت معصومه در بین فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام دارد.

وی گفت: این بانوی بزرگوار از نظر علمی رتبه بالایی دارد، امام موسی کاظم (ع) خیلی از مراجعات را که مربوط به بانوان و دختران بود به حضرت معصومه (س) ارجاع می داد، زیرا این بانوی بزرگوار از نظر علمی جزو برجستگان جهان اسلام بود بنابراین خود خاندان حضرت موسی علیه السلام هم ایشان را به عنوان یک شخصیت برجسته قبول دارد.

ولایت پذیری نسبت به امام زمان خویش

کارشناس مسائل مذهبی افزود: حضرت معصومه (س) در عنفوان جوانی برای زیارت و دیدن برادر از مدینه حرکت می کند که نشان‌دهنده ولایت‌پذیری این بانوی بزرگوار است که عشق و ارادت خود به ولی امر خود را نشان می‌دهد و اگرچه این سفر بسیار طاقت فرسا بود ایشان به جان و دل خرید تا به امام زمان خود برسد.

موسوی ادامه داد: حرکت از مدینه به طرف مرو برای زیارت امام رضا (ع) فقط یک علقه خواهری و برادری نبوده، بلکه ریشه در اعتقادات و ولایت‌پذیری این بانوی بزرگوار و ارادت به امام زمان خود دارد تا بتواند او را زیارت کند.

وی تصریح کرد: یک دختر جوان که فرزند و خواهر امام است می‌تواند چنین نقشی در جهان بشریت ایفا کند که مرقد منور او مرکز آفرینش علمای بزرگ جهان اسلام همچون آیت الله بروجردی، حائری یزدی و ... شود.

از عروسک های غربی و اروپایی الگو نگیرید

این کارشناس اظهار کرد: وقتی یک بانو می تواند چنین نقشی ایفا کند، واقعاً حیف است که دخترانه پیرو به مکتب این خانم گرفتار هجمه فرهنگی و الگوگیری از غرب وحشی باشند.

موسوی عنوان کرد: ما الگوهای بزرگی مانند حضرت معصومه (س)، حضرت زینب علیهااسلام و بانو حضرت فاطمه زهرا (س) داریم که برترین الگو برای دختران عزیز ما محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: به دختران و بانوان توصیه می‌کنم اگر می‌خواهید در دنیا و آخرت عزتمند بوده و در صحنه اجتماع جایگاهی داشته باشید راه آن این نیست که به عروسک های غربی و اروپایی اقتدا کنید، بلکه باید به این سه بانوی بزرگوار اقتدا و از آنها الگو برداری کنید.

کارشناس مسائل مذهبی گفت: دختران ما متاسفانه در فضای مجازی مضمحل می‌شوند، در حالیکه وجود مقدس حضرت معصومه (س) نشان می دهد که یک دختر تنها چگونه حماسه آفرینی می کند و این حماسه فقط در زمان حیات او نیست، بلکه بعد از ممات او و در مدفنش بیشتر می شود.

موسوی اظهار کرد: زنان و دختران ما باید از این شخصیت ها الگو بگیرند، کریمه اهل بیت برای مومنان و مردم کرامت دارد و الان هم بسیاری از کسانی که توسل به ایشان پیدا می‌کنند بسیاری از مشکلاتشان حل شده است که می توان صحت این موضوع را در خاطرات مراجع تقلید و دیگر بزرگان را اگر نگاه کنیم می بینیم که آنها به دلیل کرامت های اهل بیت به این درجات واصل شدند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۲۵۲۴


ارسال