جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۲
مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان:
حریم قلعه ناصری ایرانشهر پاکسازی می شود/ جلوگیری از ساخت و سازهای غیرکارشناسانه در اطراف آثار باستانی
 
علیرضا جلالزایی گفت: به زودی بناهای احداث شده در اطراف قلعه ناصری ایرانشهر تحت عنوان بازارچه از حریم این اثر تاریخی حذف می شوند.
علیرضا جلالزایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: موضوع احداث بازارچه در حریم قلعه ناصری ایرانشهر از طریق مراجع قانونی در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: به زودی بناهای احداث شده در حریم این قلعه که نمای نازیبایی را برای آن ایجاد کرده بود تخریب و منطقه پاکسازی می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: امیدواریم حریم این قلعه به زودی به میراث فرهنگی بازگردد و از این پس از فعالیت ها و ساخت و سازهای غیرکارشناسانه و فاقد تخصص در حریم بناهای باستانی جلوگیری می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان بیان کرد: پس از ایجاد بازارچه در حریم قلعه ناصری طرح دعوی حقوقی از سوی این اداره کل انجام و پیگری قانونی صورت گرفت.

پاکسازی حریم، لازمه ثبت جهانی است

جلالزایی تصریح کرد: بازارچه احداث شده نمای بصری قلعه را تحت الشعاع قرار داده و اگر سازمان جهانی یونسکو برای ثبت جهانی قلعه اقدام کند احتمال دارد این ساخت و ساز تاثیرات منفی را به ثمر بگذارد که به دنبال جمع آوری آن هستیم.

این مقام مسئول گفت: به صورت قانونی پیگیری ها را انجام می دهیم تا بتوانیم این بازارچه ها را از حریم قلعه جمع آوری و آن را برای ثبت جهانی آماده کنیم.

جلالزایی اظهار کرد: ایرانشهر شهر ملی سوزن دوزی است و باید از این مسائل پاک باشد و نسبت به این ساخت و ساز غیرمجاز هم افزایی دستگاه های مربوطه برای رفع مشکلات پیش رو لازم است.

وی خاطرنشان کرد: از طریق استانداری هم این موضوع به استاندار سیستان و بلوچستان منعکس و تذکر داده شده بود، مشکل به دلیل عدم هماهنگی بین دستگاهی و در نظر نگرفتن قوانین مربوط به آثار ملی از سوی شهرداری است.

این مقام مسئول تصریح کرد: آثار ملی جنبه عمومی برای کشور دارد و ناهماهنگی با دستگاه مربوطه که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است عواقب بدی را ایجاد می کند.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۰۹۹


ارسال