دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ,1 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۵
در گفت و گو با سرپرست مدیریت امور اجتماعی دادگستری سیستان و بلوچستان مطرح شد؛
بررسی پیشگیری های وضعی و انتظامی سرقت/ شناسنامه دار کردن سارقان حرفه ای فضای گمنامی را از بین می برد
 
غلامرضا باغ شیرین گفت: هر کدام از سارقان به واسطه شگردهای سرقت، امضا دارند و اگر شناسنامه براساس متغیرهای ظاهری و ... تشکیل شود فضای گمنامی از بین می رود.
غلامرضا باغ شیرین، سرپرست مدیریت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: پیشگیری های وضعی از سرقت دارای اهمیت زیادی است و افراد در حوزه مشارکت های مردمی باید قوی تر باشند و راهبردهای پیشگیری از سرقت را پیاده کنند.

وی ادامه داد: استفاده از دوربین پایش تصویری و آیفون تصویری جلوی منزل، باز نکردن در ورودی، بی تفاوت نبودن افراد نسبت به دیدن اعلامیه های تبلیغاتی لای در منازل که شگرد سارقان برای سرقت است از جمله پیشگیری های وضعی محسوب می شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: سارقان 12 تا 24 ساعت بعد از قراردادن اطلاعیه تبلیغاتی لای در منازل به محل مراجعه و در صورت عدم تردد اقدام به سرقت می کنند که نباید مردم در این زمینه بی تفاوت باشند.

باغ شیرین تصریح کرد: بالا بردن ساز و کارهای مهندسی برای پیشگیری از سرقت منازل مثل نگهبان اماکن مسکونی برای بیش از 12 واحد، آیفون تصویری و دوربین مدار بسته، الزام به نصب نرده و حفاظ برای پنجره های طبقات اول و دوم و تاکید بر تامین پارکینگ از مهم ترین اقدامات پیشگیری است.

بالا بردن هزینه مجازات مجرمان موثر در کاهش سرقت

باغ شیرین بیان کرد: بالا بردن هزینه مجازات مجرمان ، اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی در مورد درباره سرقت هایی که جنبه عمومی دارند و وجدان عمومی جامعه را جریحه دار می کنند از راهبردهای انتظامی در این زمینه است تا مردم و سارقان بالقوه بدانند که این اقدام پیامدهای جدی به دنبال دارد.

این مقام مسئول عنوان کرد: استفاده از ظرفیت های پلیس محله محور یکی از اقدامات مهم است و در خیلی از شهرهای بزرگ ترددها براساس نگهبان محله صورت می گیرد، چند سال قبل اقدامی به نام "طرح پاکبان" با همکاری شهرداری زاهدان انجام دادیم که هر رفتگر یک پلیس یار بود.

وی ادامه داد: خیلی از سرقت ها در ساعات انتهای شب که تردد کم بود رخ می داد، اما رفتگرها در آن ساعت مشغول به کار بودند هر کارگر خدمات شهری کدی بر اساس محله ای که کار می کرد داشت و تلفن 110 هم رایگان بود و هزینه ای نداشت پاکبان ها بدون اینکه مقاومت و دخالت در فرآیند سرقت داشته باشند اگر تردد غیرمتعارف، باز بودن در مغازه، خانه و خودرو و اثاث کشی در ساعات انتهایی را متوجه می شدند با 110 تماس می گرفتند و کد خود را اعلام می کردند و پلیس برای بازدید می آمد.

شناسنامه دار کردن سارقان حرفه ای

این مقام مسئول عنوان کرد: اینها راهبردهای وضعی و انتظامی است که می تواند هزینه ارتکاب جرم را بالا برد و موقعیت ارتکاب را بر هم زند و گمنامی فضای مجرمی را از بین برد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات در این زمینه شناسنامه دار کردن سارقان حرفه ای بود، هر کدام از سارقان به واسطه شگردهای سرقت امضا دارند و اگر شناسنامه براساس متغیرهای ظاهری و ... تشکیل شود فضای گمنامی از بین می رود.

باغ شیرین گفت: نیمه آزادی، پابند الکترونیک و اعلام حضور در روزها و ساعات خاص، ممنوعیت اعطای مرخصی به سارقان حرفه ای در ایام خاص و تعطیلی ها هم مدنظر قرار می گیرد و می تواند موثر باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۲۲۸


ارسال