دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ,1 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۰
مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان:
اهدای کتاب اقدامی مردمی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی است
 
حامد زارعی گفت: با توجه به محدودیت منابعی که دستگاه های فرهنگی، به ویژه کتابخانه های عمومی با آن روبه رو هستند، بالا رفتن قیمت کتاب و کاغذ اهدای کتاب در ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر بوده است.
حامد زارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: اهدای کتاب یکی از برنامه های دائمی کتابخانه های عمومی است و این موضوع رابطه دوسویه دارد و موسسات و خیران هم بنا به مناسبت ها کتاب هایی را به کتابخانه ها اهدا می کنند.

وی ادامه داد: طی فراخوان هایی از سوی کتابخانه ها مردم و خیران کتاب ها را جمع آوری می کنند و افراد کتاب هایی را که یک بار مطالعه کرده اند به کتابخانه اهدا می کنند که نمونه آن کتاب های داوطلبان کنکوری است که از سوی آن ها اهدا می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: در کتاب های اهدا شده برخی به دلیل کهنگی زیاد قابل استفاده در مجموعه نیست و برخی هم ممکن است به میزان کافی در کتابخانه ها وجود داشته باشد و وارد کردن مجدد آن فضای بیشتری را اشغال می کند که به همین دلیل کتاب های اهدا شده لیست می شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: اغلب کتاب های اهدا شده حسب نیازی که در کتابخانه ها و مناطق وجود دارد ثبت و به مناطق مختلف ارسال می شود.

زارعی بیان کرد: برخی از کتاب ها هم در مرکز مبادله کتاب استان نگهداری و در مناسبت ها و شرایط مختلف به گروه های فرهنگی، موسسات و افراد اهدا می شود تا بهره ببرند.

وی ادامه داد: تبادل کتاب توانسته ترویج کتابخوانی را از حالت بسته سازمانی خارج و به یک کار مردمی تبدیل کند، مردم کتابخانه ها را به عنوان واسطه در نظر می گیرند و تسهیل گری ایجاد می شود تا اقشار جامعه در امر ترویج کتابخوانی ورود کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به محدودیت منابعی که دستگاه های فرهنگی، به ویژه کتابخانه های عمومی با آن روبه رو هستند، بالا رفتن قیمت کتاب و کاغذ اهدای کتاب در ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر بوده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: در مناطق هم که تعداد کتاب کم است و کتاب فروشی ندارند این امکان فراهم شده است که بسیاری از کمبود منابع اداره کل کتابخانه ها و مجموعه سازی در شهرهای مختلف و نقاط از کتاب بهره مند شوند.

انتهای پیام/

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۴۵۰


ارسال