چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,21 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۵
مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان:
تعیین حریم محوطه جنجالی حوالی "تاسوکی"در دستور کار قرار گرفت/ ۴ بنای تاریخی سیستان و بلوچستان در فهرست واگذاری
 
علیرضا جلالزایی گفت: تعیین حریم مجموعه های روم و رامرود در محدوده تاسوکی، محلی که کاربر اینستاگرام اقدام به تخریب آثار باستانی در آذرماه امسال کرد، در دستور کار قرار گرفت.
علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: به تازگی چند بنای باستانی خوب در سیستان و بلوچستان از طریق صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی در وزارتخانه میراث فرهنگی برای واگذاری اعلام شده است.

وی ادامه داد: این اقدام در نگهداری بهتر این بناهای تاریخی موثر است و افراد متقاضی سرمایه گذاری هم می توانند در این زمینه ورود کنند.

این مقام مسئول اظهار کرد: این بناها شامل خانه‌های فاضلی در ایرانشهر با کاربری فرهنگی‌ هنری و موزه‌ پذیرایی، باغ خالصه بمپور ایرانشهر با کاربری اقامتی ‌پذیرایی وفرهنگی‌ هنری به ‌منظور کوشک باغ، قلعه حیدرآباد خاش با کاربری فرهنگی‌ هنری و اقامتی‌ پذیرایی، قلعه کنت سراوان با کاربری فرهنگی ‌هنری و اقامتی‌ پذیرایی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: این اداره کل به دلیل گستردگی و پراکندگی این بناها برخی از آن ها را برای واگذاری در نظر گرفته و پس از تایید در کمیته فنی اعلام شده است.

جلالزایی اظهار کرد: کاوش های آثار باستانی در سیستان و بلوچستان در حال انجام است که در باغ نیل و جلگه چاه هاشم تا پایان سال در دستور کار قرار دارد.
 

تعیین حریم "روم و رامرود" در دستور کار

وی تصریح کرد: برخی از آثار باستانی هم تعیین حریم شده است، همچنین تعیین حریم مجموعه های روم و رامرود در محدوده تاسوکی، محلی که کاربر اینستاگرام اقدام به تخریب آثار باستانی در آذرماه امسال کرد، در دستور کار قرار گرفت.

این مقام مسئول بیان کرد: تقریبا ۵.۶ درصد شهر سوخته فقط کاوش شده است که در نظر داریم فصل دیگری از کاوش ها را آغاز کنیم تا به یافته های جدیدی دست یابیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: برخی از آثار تاریخی ما که بر اثر باران، زلزله و فعل و انفعالات طبیعی اندکی تخریب شده بودند مرمت و با هماهنگی یگان حفاظت میراث فرهنگی سرکشی های مستمر از آن ها انجام شد، همچنین بسیاری از آثار میراث فرهنگی به صورت مستمر مرمت می شود.

جلالزایی بیان کرد: به دنبال سرمایه گذارانی هستیم که بتوانند به حوزه میراث فرهنگی ورود و سرمایه گذاری داشته باشند، یکی از مهم ترین مکان های میراث فرهنگی در سیستان و بلوچستان موزه منطقه ای جنوب شرق است که بسیاری از آثار تاریخ در آن ها نگهداری می شود.

وی افزود: در شهر سوخته هم سوییت های پژوهشی برای پژوهشگران ساخته شده است که به زودی افتتاح می شود و می تواند باستان نشاسان زیادی را به خود جذب کند.

این مقام مسئول بیان کرد: روستای جهانی کلپورگان نیز سوییت هایی برای پژوهشگران تعبیه شده است، حوزه میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان بسیار گسترده و دارای بار تاریخی فراوانی است و باید از آن ها حفاظت شود.
 
شایان ذکر است؛ پس از اقدام این کاربر اینستاگرامی در تخریب بخشی از آثار باستانی حوزه سیستان در منطقه باستانی و باارزش تاسوکی، رود بیابان و گردی کلات گزارش هایی بسیاری در جهت مطالبه گری برای برخورد با این بلاگر و حفاظت از محوطه باستانی در این رسانه منتشر شد.

امید است اطلاع رسانی این پایگاه خبری و پیگیری های لازم در این زمینه بتواند در حفظ میراث فرهنگی و آثار باستانی این خطه از کشور موثر واقع شود و خبرهای خوبی از تاریخ و تمدن کهن سیستان را به جهانیان عرضه کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۶۱۸


ارسال