سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۶
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛
قرارداد ایران و چین؛ پایانی بر تردید سرمایه گذاران/ سندی برای ثبات حاکمیت 2 امپراطوری قدیم بر جاده ابریشم
 
احمد ملاشاهی گفت: قرارداد همکاری جامع 25 ساله ایران و چین را می توان سند ثبات دو امپراطوری قدیم و دو کشور مستقل برای جاده ابریشم دانست.
احمد ملاشاهی، کارشناس سیاسی و رسانه با اشاره به سند همکاری جامع 25 ساله ایران و چین، در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: ۶ سال است که سند ۲۵ ساله ایران و چین در حال تدوین و تکمیل است و همه مراجع عالی کشور از این موضوع مطلع هستند.
 
وی با بیان این که از سال ۹۴ پس از دیدار مقام معظم رهبری و رئیس جمهور خلق چین و سپس بیانیه مشترک روسای جمهور دو کشور این سند کلید خورد، ادامه داد: چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت با وجود این که قردادهای محکمی با امارات و عربستان دارد، اما به خاطر وابستگی این کشورها به آمریکا، به دنبال کشور نفت خیز مستقل است.
 
این کارشناس اضافه کرد: ایران نیز برای فروش نفت دنبال مشتری راهبردی باثبات بود، در این سند اتحاد و تفاهم داخلی زیاد بوده و بیشتر واکنش ها از طرف رسانه های وابسته به غرب است تا رجال کشور، این سند دودلی و تردید سرمایه گذاران چینی و ایران را که به خاطر تحریم ها، مانع سرمایه گذاری می شد، برطرف می کند.
 
وی با بیان این که این سند را می توان سند ثبات دو امپراطوری قدیم و دو کشور مستقل برای جاده ابریشم دانست، گفت: روح حاکم بر جاده ابریشم، احترام متقابل، سود همگانی و بازی برد برد بود.
 
ملاشاهی تصریح کرد: این سند، قرارداد صلح و احترام است نه انحصار، ناراحتی و برخورد آمریکایی ها در قبال آن، شبیه رفتار دزدان قدیم در جاده ابریشم است.

ترکمان چای؛ تعبیر اتاق فکر عملیات روانی رسانه های بیگانه
 
به گفته وی، تعبیر ترکمن چای برای این سند تعبیر اتاق فکر عملیات روانی رسانه های بیگانه است که برای تحریک غیرت صورت می گیرد، البته  ایرانی ها غیرتی توام با بصیرت دارند.
 
این کارشناس افزود: اگر این رسانه ها نگران قراردادی علیه ایران هستند، چرا در انتقاد به بدعهدی آمریکا در برجام ساکت شدند و در قبال تحریم های لحظه ای آمریکا علیه ایران رقص و پایکوبی و حتی تشویق به تحریم می کنند.
 
وی اذعان کرد: برخلاف شایعات در این سند مبنی بر انحصار و واگذاری، از رقم و عدد خبری نیست، بلکه در همه ابعاد هست، در بعد کشاورزی تکمیل زنجیره ها به خصوص از طریق فرآوری محصولات مد نظر بوده و در حوزه فرهنگی، عملا فرصت شناخت بدون واسطه برای دو تمدن بزرگ فراهم است، فرهنگ غنی ایران اسلامی در چین می تواند تفاهمات ریشه داری را رقم زند.

سواحل مکران؛ یکی از حلقه های طلایی جاده ابریشم
 
ملاشاهی با بیان این که سواحل مکران یکی از حلقه های طلایی این جاده ابریشم خواهد بود، اظهار کرد: سنگینی سند همکاری جامع 25 ساله ایران و چین، برای آمریکا به خاطر این است که مانع می شود با تیر تحریم، دو هدف را با هم بزند، بعد از ناکارآمدی تحریم آمریکا خلع سلاح می شود.
 
وی خاطرنشان کرد: چنین اسنادی می تواند با دیگر کشورها مثل هند، روسیه و ... صورت گیرد و تجارت جهانی منهای سلطه گری را به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۲۸۴


ارسال