سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
زنده گیری و فروش حیات وحش؛ دردناک ترین تخلف محیط زیستی/669 پرنده از سوداگران مرگ طبیعت کشف شد
 
وحیدپورمردان گفت: زنده گیری و فروش حیات وحش یکی از دردناک ترین تخلف های محیط زیستی است، به گونه ای که در سال 99 تعداد 669 قطعه از انواع گونه های حیات وحش از سوداگران مرگ طبیعت، کشف و در مراکز نگهداری مراقبت و یا رهاسازی شد.
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: پهناوری سیستان و بلوچستان و گستردگی و دوری مناطق و زیستگاه ها از هم، وجود اقلیم های متفاوت و متنوع و توپوگرافی های سخت در این خطه، تنوع کم نظیر گونه های حیات وحش از قبیل خرس سیاه آسیایی، گاندو، پلنگ و ...، شرایط آب و هوایی خشک و بیابانی شمال استان و وجود نوار ساحلی و اتصال استان به دریا و اقیانوس و ...شرایط یگان محیط زیست را متفاوت کرده است.

وی افزود: وجود این شرایط اقلیمی و ده ها دلیل زیست محیطی دیگر موجب شده است تا یگان برنامه ریزی فنی و پیچیده ای را برای غلبه بر شرایط پیش رو در دستور کار داشته باشد تا ضمن انجام خدمات بر سخت ترین عامل طبیعت یعنی خشکی و طاقت فرسا بودن شرایط آب و هوایی نیز چیره شود.

پورمردان ادامه داد: تنوع دیده بانی های یگان حفاظت محیط زیست از جمله دیده بانی های سیار، گشت های شبانه روزی، بیتوته های بلند مدت در زیستگاه ها، محیط بانی ها و ... از جمله چالش های یگان در فصول مختلف سال است، همزمان با بحران های خشکسالی و آتش سوزی در بستر تالاب ها و زیستگاه ها، شروع فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذران و صیدهای ترال و آلودگی های صنایع در سواحل و ... از دیگر وظایف یگان حفاظت محیط زیست محسوب می شود.

وی اضافه کرد: یگان در سال 99 با تجهیز برخی امکانات موتوری و خودرویی و انفرادی توانست توان اجرایی و عملیاتی خود را تقویت کند و توان مراقبتی یگان حفاظت محیط زیست با اضافه شدن پهپادهای دیده بانی به صورت چشمگیری افزایش یافت و توانست با هزینه های بسیار کم منطقه فوق العاده وسیعی را تحت کنترل داشته باشد.

این مقام مسئول گفت:  در سال 99 تعداد 685 قطعه از انواع گونه های حیات وحش از متخلفان کشف شد و تمامی متخلفان تحویل قانون شدند. زنده گیری و فروش حیات وحش یکی از دردناک ترین تخلف های محیط زیستی است، به گونه ای که در سال 99 تعداد 669 قطعه از انواع گونه های حیات وحش از سوداگران مرگ طبیعت، کشف و در مراکز نگهداری مراقبت و یا رهاسازی شد.

وی بیان کرد: در سال گذشته 307 مورد تخلف و شکار گونه های حیات وحش با انجام گشت زنی و مراقبت های شبانه روزی، قبل از وقوع در طبیعت کشف و شناسایی شد و ضمن ممانعت از شکار، افراد خاطی به دستگاه عدالت تحویل شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهار کرد: همچنین 83 قبضه اسلحه در زمان شکار و یا قبل از وقوع شکار از متخلفان و در این مدت تعداد 768 قطعه ادوات شکار از جمله، دام زنده گیری، تور صیادی و زنده گیری و .... شد.

وی ادامه داد: در کنار گشت زنی و ها و عملیات ها، برنامه آموزشی یک روز با محیط بان را در سطح استان با همکاری تیم های کارشناسی برای تنویر افکار عمومی و آموزش جوامع محلی و شهری در دست اجراست، برنامه آموزشی یک روز با محیط بان فقط در روستاهای میزبان گاندو برگ زرینی در خدمات رسانی یگان حفاظت محیط زیست است که به صورت شبانه روزی و در مدت هفته ها بطول انجامید، در همین راستا سال گذشته 12 هزار و نهصد و نود و چهار نفر ساعت برنامه آموزشی در سراسر استان اجرا شد.

پورمردان گفت: تیم سایبری یگان حفاظت موفق به کشف و شناسایی دهها تخلف و انتشار آن در فضای مجازی شده، تیم اطفای حریق، تیم های عملیاتی، شبکه همیاران محیط زیست و ... از جمله زیرساخت های قوی و سخت کوش یگان حفاظت محیط زیست استان هستند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۲۸۹


ارسال