دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ,6 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۶
رئیس دادگستری سرباز:
جامعه دچار بیماری مزمن کثرت جرائم و تخلفات شده است/ استفاده از ظرفیت ریش سفیدان برای صلح و سازش
 
مسعود خدایار گفت: ریش سفیدان برای ایجاد هماهنگی، رفع موانع به خصوص در زمینه های صلح و سازش، پیشگیری از وقوع جرم، میانجی گری، مددکاری اجتماعی، امر به معروف و نهی از منکر، حمایت از بزه دیدگان و خانواده آن ها، حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی می توانند به کمک قوه قضائیه بیایند.
مسعود خدایار ، رئیس دادگستری سرباز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون با اشاره به فرارسیدن هفته قوه قضاییه بیان کرد: مطابق بند پنجم اصل 156 قانون اساسی وظیفه پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان به عهده قوه قضائیه است.

وی ادامه داد: جامعه ما دچار بیماری مزمن کثرت جرائم و تخلفات شده است که حاصل آن افزایش سال به سال و حتی روز به روز پرونده ها در دستگاه قضایی و وارد آمدن فشار بیش از حد به قوه قضائیه است.

این مقام قضایی تصریح کرد: در این راستا باید به رویکرد بهداشت قضایی، سلامت حقوقی و اصلاح مبادی ورودی جرائم، از وقوع جرم جلوگیری و از اصلاح ساختارها و تکنیک های پیشرفته روز دنیا استفاده شود.
 
رئیس دادگستری سربازعنوان کرد: راه های ارتقای رضایت عمومی از دستگاه قضایی را می توان رفتار مناسب با ارباب رجوع، اعتماد به کارکنان و آموزش های لازم به آنان، راهنمایی و اطلاع رسانی و در آخر فضا و تجهیزات مناسب است.

خدایار بیان کرد: مطلوب ترین شاخص های رضایت ارباب رجوع، حضور مفید و موثر در تمام ساعات اداری، ارائه پاسخ و اطلاعات صحیح، رعایت ادب و احترام است و در راستای سهولت پاسخگویی به ارباب رجوع در سیستم قضایی نیز می توان به روز کردن تجهیزات و سامانه ها اشاره کرد.

وی گفت: به منظور دستیابی به اهداف مندرج در سند تحول قضایی می توان بهره گیری از ظرفیت های مشارکت های عمومی به ویژه در حوزه معتمدان و متنفذین قومی استان را فعلیت بخشید.

این مقام قضایی افزود: نشست های ماهانه روسا و دادستان های حوزه های قضایی با معتمدان و ریش سفیدان برای ایجاد هماهنگی، رفع موانع به خصوص در زمینه های صلح و سازش، پیشگیری از وقوع جرم، میانجی گری، مددکاری اجتماعی، امر به معروف و نهی از منکر، حمایت از بزه دیدگان و خانواده آن ها، حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی و ... برگزار می شود.

رئیس دادگستری سرباز عنوان کرد: بیشتر این نشست ها می تواند در زمینه پیگیری مشکلات مردم و توجیه ریش سفیدان و متنفذین قومی برای راهنمایی مردم باشد، به ویژه در مناطق بلوچستان از ظرفیت ریش سفیدان می توان جهت ثبت رسمی ازدواج و طلاق های سنتی نیز استفاده کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۱۸۱


ارسال