جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ ,21 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
سهیلا خسروی گفت: تعطیلی کرونایی اخیر سبب کاهش شدید خونگیری در سیستان و بلوچستان به میزان یک چهارم موارد گذشته شده و پیش بینی می شود در هفته جاری تامین واحدهای خونی مورد نیاز استان با مشکل روبه رو شود.
سهیلا خسروی، مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: با توجه به بحران کرونا در سیستان و بلوچستان و افزایش تعداد مرگ و میر و موارد ابتلا به سویه جهش یافته دلتا، میزان ذخایر خونی استان به شدت کاهش یافته است.

این مقام مسئول افزود: از ابتدای امروز، تنها ۱۲ نفر برای اهدای خون به این مرکز مراجعه کردند و در روزهای اخیر که استان تعطیل بوده است روزانه حداکثر ۷۰ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه می کردند.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان روزانه ۴۰۰ واحد خون و فرآورده های خونی نیاز دارد که از این تعداد حداقل ۲۸۰ واحد خون و فرآورده های خونی مربوط به بیماران تالاسمی است.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان اظهار کرد: بیماران کرونایی هم با توجه به اینکه دارای افت شدید پلاکت خون می شوند، به دریافت واحدهای این فرآورده خونی نیازمند هستند.

خسروی بیان کرد: اعمال جراحی به دلیل درگیری بخش های بیمارستانی با کرونا کاهش داشته است، اما مصرف خون و فرآورده های خونی توسط بیماران تالاسمی، هموفیلی، مصدومان تصادفات، زنان و ... همچنان ادامه دارد.

وی عنوان کرد: تولید و ذخیره فرآورده های خونی در استان بسیار کم شده است، در هفته گذشته نیاز خونی سیستان و بلوچستان با کمک استان های دیگر رفع شد، اما با توجه به اینکه در این هفته تعداد شهرهای قرمز در حال افزایش است امکان کمک از دیگر استان ها به سیستان و بلوچستان وجود ندارد.

این مقام مسئول بیان کرد: امروز هم نیاز خونی استان با کمک شبکه خون رسانی کشور در حال پاسخگویی است، اما با توجه به شرایط کرونا در دیگر نقاط کشور پیش بینی می شود برای تامین واحدهای خونی مورد نیاز استان دچار مشکل شویم.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان بیان کرد: معمولا روزانه ۲۲۰ تا ۲۳۰ واحد خون گیری در مراکز انتقال خون استان انجام می شود که این تعداد در روزهای اخیر به ویژه امروز به حداکثر ۷۰ واحد رسیده است.

خسروی بیان کرد: از عموم هم استانی ها درخواست داریم با مواجعه به پایگاه های انتقال خون سراسر استان یاریگر بیماران نیازمند به خون باشند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۴۴۸


ارسال