چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ,27 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۰
افشاگری مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان؛
متولیان واردات گوشت در تهران اجازه خرید از سیستان و بلوچستان را نمی دادند/ مافیا همان کسانی هستند که کنار دست وزیر وقت حضور داشتند
 
مبین علی میر گفت: متولیان واردات گوشت در تهران به خاطر منافع شخصی اجازه خرید از سیستان و بلوچستان را نمی دادند، وارد کننده دام در سیستان و بلوچستان مافیا نیست، مافیا همان کسانی هستند که کنار دست وزیر وقت حضور داشتند.
مبین علی میر، مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار عصرهامون با اشاره به سخنان صدرالله دولت، مدیرعامل سابق شرکت پشتیبانی امور دام در خصوص قابلیت ویژه سیستان و بلوچستان برای خودکفایی کشور در زمینه گوشت قرمز طی ۲ سال بیان کرد: در سال ۹۸ پنج جلسه با حضور استاندار سیستان و بلوچستان در تهران برگزار شد که متولیان حوزه گوشت و تنظیم بازار کشور هم حضور داشتند. 

وی عنوان کرد: در آن جلسات ما اعلام کردیم دلار و ارز چهار هزار و دویست تومانی نمی خواهیم، خواسته ما این است که فقط گوشت را از سیستان و بلوچستان خریداری کنید، زیرا فقط در بخش کشتارگاهی، پرواربندی و بسته بندی حدود سی هزار شغل برای استان ایجاد می شد.

این مقام مسئول اظهار کرد: در این زمینه قراردادهای لازم منعقد و مقرر شد ماهانه حدود پنج هزار تن گوشت گرم از سیستان و بلوچستان خریداری شود که متاسفانه پای قرارداد نماندند و قدرت مافیا از توان چانه زنی ما بیشتر بود.

مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: متولیان امر این کار را انجام ندادند و ظرفیت سیستان و بلوچستان را نادیده گرفتند و گوشت منجمد با ارز چهار هزار و دویست تومانی وارد کشور ‌کردند.

میر گفت: اگر بخواهیم در مورد واردات گوشت از برزیل توضیح دهیم جای بحث بسیار است، از جمله تحویل ندادن سوخت به کشتی ها و معطل شدن سه ماهه در بنادر برزیل و ... .

سود کلان واردات گوشت منجمد با ارز ۴۲۰۰ تومانی در جیب مافیا

وی ادامه داد: آن ها گوشت منجمد برزیلی را که با ارز چهار هزار و دویست تومانی وارد می کردند و هر کیلوگرم را به قیمت ۴۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می رساندند، در حالی که ما اعلام کردیم هر کیلوگرم گوشت گرم کشتاری و پروار شده استان را با دلار آزاد که در آن زمان ۱۴ هزار تومان بود به قیمت ۵۸ هزار تومان به مصرف کننده تحویل می دهیم.

مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان گفت: با خرید گوشت از سیستان و بلوچستان می توانستیم از هدررفت حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع ارزی کشور جلوگیری کنیم. 

میر اظهار کرد: با توجه به اینکه گوشت گرم سیستان و بلوچستان با دلار ۱۴ هزار تومان تامین می شد، باید به قیمت ۱۳۰ هزار تومان به فروش می رسید که ما این رقم را ۵۸ هزار تومان اعلام کردیم و با همین قیمت هم به مصرف کننده عرضه می شد.

وی ادامه داد: اما کسانی که گوشت را با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کردند باید آن را به قیمت ۱۵هزار تومان در هر کیلوگرم به فروش می رساندند، اما با قیمت ۴۰ هزار تومان به دست مصرف کننده رساندند که فاصله بین این دو رقم هزاران میلیارد تومان سود را روانه جیب مافیا کرده است. 

ظرفیت سیستان و بلوچستان برای جلوگیری از هدررفت سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه 

این مقام مسئول ادامه داد: ظرفیت استان ما به حدی است که می‌توانیم فقط در گوشت از هدر رفت سالانه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه جلوگیری کنیم.

مدیر بازارچه های مرزی و نماینده استاندار در تنظیم بازار گوشت کشور گفت: این اتفاقات رخ داد و ظرفیت سیستان و بلوچستان در سال های اخیر نادیده گرفته شد، اما امید است در دولت جدید با این مافیا برخورد شود. 

میر تصریح کرد: سیستان و بلوچستان همچنان آمادگی نقش آفرینی در صنعت گوشت کشور را دارد و بارها اعلام کردیم با تمام توان آماده تامین گوشت کشور هستیم.

مافیا همان کسانی هستند که کنار دست وزیر وقت حضور داشتند 

این مقام مسئول تصریح کرد: متولیانی که در تهران حضور دارند انحصار ایجاد کردند و اجازه نمی‌دهند دام از سیستان و بلوچستان خریداری شود.

مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: وارد کننده دام در سیستان و بلوچستان مافیا نیست، مافیا یا وزیر وقت است یا معاون وی که شرکت واردات گوشت دارند، مافیا همان کسانی هستند که کنار دست وزیر وقت حضور داشتند و به خاطر منافع شخصی اجازه خرید دام از سیستان و بلوچستان را نمی دادند مافیا است.

میر عنوان کرد: تا زمانی که این مافیا وجود داشته باشد و با آن ها برخورد نشود، مملکت هم آباد نمی‌شود، این گزارش گوشه ای از رانت و مافیای گوشت کشور را نشان می دهد که اجازه واردات دام و خرید گوشت از سیستان و بلوچستان را نمی داد.

ظرفیت بازارچه های مرزی برای صادرات غیر نفتی به میزان حدود ۳.۵ میلیارد دلار در سال

وی بیان کرد: بازارچه های مرزی به شرط رفع موانع ایجاد شده آمادگی دارد صادرات غیر نفتی را از محل بازارچه های مرزی به رقم حدود سه و نیم میلیارد دلار در سال برساند که از محل این ارز می توان بسیاری از کالاها را وارد کرد و نیاز نیست از بانک مرکزی ارز دریافت شود که این بزرگترین خدمت در شرایط کنونی به کشور است.

این مقام مسئول گفت: واردات میوه از محل ارز صادرات توسط پیله وران نمونه موفق از تجارت و قطع کردن دست مافیای ارزی بود که حاضریم در بسیاری از کالاها این نقش را ایفا و دست دلالان ارزی را نیز قطع کنیم به شرطی که اراده ای وجود داشته باشد.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۵۸۱


ارسال