سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ ,28 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۳
متخصص اپیدمیولوژی مطرح کرد؛
پیشگیری از تشدید موج کرونا؛ رهاورد واکسیناسیون عمومی/تزریق واکسن در صورت ابتلا به کووید چه عوارضی دارد؟
 
مجید سرتیپی با بیان این که رعایت پروتکل ها و واکسیناسیون از تشدید موج کرونا و بروز موج های بعدی جلوگیری می کند؛ گفت: حتی اگر مبتلا به کووید هم باشید و واکسن بزنید، هیچ اتفاقی برای شما رخ نمی دهد، تنها مشکل این است که واکسن اثر ندارد.
مجید سرتیپی، اپیدمیولوژیست در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: آمارها و وضعیت کنونی نشان می دهد، واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان بر کاهش آمار فوتی ها و میزان ابتلا اثر گذار بوده است، بنابراین رعایت پروتکل ها و تزریق واکسن می تواند از تشدید موج کرونا در کشور و بروز موج های بعدی جلوگیری کند.

وی افزود: اگر مردم واکسن نزنند و به ایمنی گروهی که می تواند کمک کند، پاندمی پایان یابد، دست پیدا نکنیم، همچنان موج های بعدی را خواهیم داشت، به ویژه با شروع فصل پاییز خطر افزایش موارد مثبت بیماری کرونا وجود دارد، هم استانی های عزیز رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند.

بایدها و نبایدهای مراجعه به مراکز غربالگری

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری ها دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درباره بایدها و نبایدهای مراجعه به مراکز غربالگری گفت: کسانی که هر کدام از علائم تنفسی شامل سرفه، آبریزش بینی و تنگی نفس و گوارشی از جمله تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال را پیدا می کنند، باید حساس باشند و اولین تشخیص ابتلا به کرونا باشد و برای تست به مراکز غربالگری ۱۶ ساعته مراجعه کنند.
 
وی ضعف، خستگی، بی حالی و تعریق را از علائم عمومی ابتلا به کرونا اعلام و اذعان کرد: افرادی که علائم نشان می دهند به این معنی است که دوره کمون را که بین سه تا ۱۰ روز است، پشت سر گذاشته اند که توصیه می شود حتی اگر علائم خفیف باشد، حتما برای تست مراجعه کنند.
 
این متخصص اضافه کرد: وقتی فردی هیچ علامت و تماسی نداشته، فقط برای این که وضعیتش را چک کند، به مراکز غربالگری مراجعه می کند این مراجعه بی مورد و غیر ضروری است، این اقدام هم پرت هزینه است و هم فرد خودش را در معرض ابتلا قرار می دهد، زیرا کسانی که در مراکز ۱۶ ساعته حضور می یابند، به احتمال زیاد مثبت هستند.

حتی اگر مبتلا به کووید باشید ... 
 

وی در خصوص آن دسته از افرادی که هیچ علائمی ندارند، اما از آنجایی که قصد تزریق واکسن دارند، برای این که ببینند به کرونا مبتلا هستند یا خیر برای تست اقدام می کنند، اذعان کرد: حتی اگر مبتلا به کووید هم باشید و واکسن بزنید، هیچ اتفاقی برای شما رخ نمی دهد، تنها مشکل این است که واکسن اثر ندارد.
 
سرتیپی ادامه داد: بنابراین تزریق واکسن در صورت ابتلا به کرونا ایرادی ندارد، علائم کووید را تشدید نمی کند، یا خطری برای بیمار ندارد، وقتی به این ویروس مبتلا می شوید، در بدنتان آنتی بادی ایجاد می شود و این آنتی بادی ها زمانی که واکسن می زنید، واکسن را خنثی می کنند و از بین می برند، انگار که آب مقطر زده باشید، انگار واکسن دور ریخته شده، اما خطری برای بیمار ندارد.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۵۹۳


ارسال