توسعه، اشتغال و محرومیت زدایی اولویت های استاندار جدید سیستان وبلوچستان/ بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور در استان سرمایه گذاری کنند

عصرهامون , 22 شهريور 1400 ساعت 21:24

حسین مدرس خیابانی گفت: بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور نظیر فولاد مبارکه و گل گهر در سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری کنند.


به گزارش عصرهامون، حسین مدرس خیابانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صدای بلوچ بیان کرد: در دوره ۱۵ ماهه قائم مقامی وزیر و همچنین سرپرستی وزارت صنعت و معدن بیشترین استانی که از آن بازدید داشته ام، سیستان و بلوچستان بوده است.

استاندار جدید سیستان و بلوچستان ادامه داد: در دهه هشتاد هم با توجه به اینکه معاون وزیر بازرگانی بوده ام ، از این استان پهناور و استراتژی بازدید داشته ام.

وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان ویژگی های منحصر به فردی دارد، افزود: تنها بندر اقیانوسی کشور یعنی چابهار که دروازه توسعه هم به حساب می آید در این استان قرار دارد.

استاندار جدید سیستان و بلوچستان گفت: همچنین هم اکنون این بندر اقیانوسی قابلیت های خوبی دارد، که امیدواریم به عنوان قطب سوم تجاری در کشور مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه مرزهای طولانی با دو تا کشور و شریک تجاری بزرگ یعنی افغانستان و پاکستان که در حدود یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر است، از مزیت های ویژه این استان است، افزود: ما ۳ و نیم میلیارد دلار به افغانستان صادرات داریم.

مدرس خیابانی اضافه کرد: بر اساس برآوردهایی که در زمان خود من سازمان توسعه تجارت کرد،۱۶ میلیارد دلار قابلیت صادرات به همسایه دیگر یعنی پاکستان را داریم و این قابل افزایش است.

وی عنوان کرد: خود پهناوری استان و با توجه به اینکه در معرض تابش و تونل بادی زابل قرار دارد، می توان نیروگاه های تجدید پذیر بادی و خورشیدی را راه انداخت و از این قابلیت بهره برد.

مدرس خیابانی افزود: حتی پروژه های گلخانه ای ، پرورش دام، شتر ، شتر، شتر مرغ و گاو بومی و کارهایی را که می توان در حوزه معادن این استان پهناور انجام داد، از دیگر قابلیت‌ها و ظرفیت های این استان پهناور است.

وی ادامه داد: با توجه به ظرفیت قابل توجه معادن غنی نظیر طلا، مس، سنگ های تزیینی، کرومیت، لیتیوم، این قابلیت وجود دارد که بنگاه های بزرگ نظیر مس، فولاد مبارکه، گل گهر و بقیه در این استان سرمایه گذاری کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: در حوزه هایی نظیر گردشگری قابلیت دارد، منتهی بزرگترین پروژه دولت در استان، انتقال آب دریای عمان برای راه اندازی معادن است.

وی با تاکید بر اینکه پروژه های مواصلاتی ، تکمیل خطوط ریلی چابهار به زاهدان و کریدور شمال به جنوب و همچنین مسکن ملی، از جمله طرح های دولت سیزدهم در این استان است، افزود: در مجموع سه تا کلمه توسعه ، اشتغال و محرومیت زدایی برنامه‌های اصلی من در سیستان و بلوچستان خواهد بود

مدرس خیابانی در پایان خاطرنشان کرد: من حساب توییتری و اینستاگرامی ندارم و تمامی حساب های موجود در شبکه های اجتماعی به اسم من، هیچ ارتباطی به من ندارد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 141712

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/interview/141712/توسعه-اشتغال-محرومیت-زدایی-اولویت-های-استاندار-جدید-سیستان-وبلوچستان-بنگاه-بزرگ-اقتصادی-کشور-استان-سرمایه-گذاری-کنند

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/