پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ,21 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۸
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان:
۱۴۴ نیروی کار خارجی غير مجاز در سيستان و بلوچستان شناسايی شدند
 
مهرداد جهاندیده از شناسايي ۱۴۴ نيروي كار خارجي غير مجاز در اين استان خبر داد.
مهرداد جهاندیده، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: بازرسان کار این اداره‌ کل در پنج ماهه گذشته از سال، ۴۲۵ مورد بازرسی از واحدهای کارگری، صنعتی و خدماتی سراسر استان انجام دادند که در پی آن، ۱۴۴ کارگر خارجی فاقد پروانه کار شناسایی شدند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بعد از شناسایی اشتغال غیرمجاز اتباع بیگانه در استان، در مرحله نخست رویکرد این مجموعه جایگزینی نیروی کار ایرانی است، در این مدت ۵۰ نیروی کار ایرانی جایگزین نیروی کار غیرمجاز بیگانه شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تصریح کرد: در این مدت ۸۸۰ میلیون ریال جریمه در زمینه استفاده غیرمجاز از اتباع بیگانه به کارفرمایان آنها ابلاغ شده است.

جهاندیده گفت: با توجه به تعیین حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۸۸۵ هزار و ۱۶۵ ریال، مطابق با بند ج ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از درآمدهای دولت، هر کارفرمایی که به صورت غیر مجاز از نیروی کار خارجی استفاده و یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام کند، به ۵ برابر حداقل دستمزد یعنی ۴ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۸۲۵ ریال برای هر روز اشتغال جریمه می شود.

وی افزود: این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، دو برابر خواهد شد و همچنین در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرما مطابق با ماده ۱۸۱ قانون کار به محاکم قضایی معرفی می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۱۸۱ قانون کار، کارفرمایان در صورت بکارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار و یا افرادی که اعتبار پروانه کار آنها منقضی شده باشد، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم ، برابر قانون از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند.

جهاندیده تاکید کرد: لازم است تا مدیران واحدهای کارگاهی، کارخانه ها، اصناف و ادارات از بکارگیری اتباع بیگانه غیر مجاز بعنوان نیروی کار خودداری کرده و در صورت نیاز به تخصص کارگر خارجی، برای اخذ مجوز از مجاری قانونی نسبت به دریافت پروانه کار اقدام کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۷۲۱


ارسال