شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ,21 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
رئیس سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان خبر داد
کاهش ذخایر خونی در استان/ سیستان وبلوچستان بیشترین درصد مشارکت بانوان در اهدای خون را دارد
 
رئیس سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: سهم مشارکت بانوان این استان نسبت به سایر استان های کشور در امر اهدای خون بیشتر است که امید می رود این مشارکت به 20 درصد ارتقا یابد.
به گزارش عصرهامون، همیشه در مواقع خاصی از سال مانند فصل سرما، گرما، تعطیلات نوروز یا ماه مبارک رمضان روند اهدای خون در سیستان وبلوچستان همچون سایر استان های کشور به کندی پیش می ‌رود که این موضوع منجر به کاهش ذخایر خونی می شود.
علی ای حال در حالی امسال سازمان انتقال خون به استقبال ماه مبارک رمضان می رود که به دلیل پشت سرگذاشتن روزهای گرم تابستانی با کاهش اهدای خون روبرو است.

در همین رابطه رئیس سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون باتوجه به نزدیکی ماه مبارک رمضان و همزمانی آن با گرم شدن هوا اظهار داشت: اهدای خون در ماه مبارک معمولا بیش از 30 درصد کاهش می‌یابد که با این تفاسیر احتمال کاهش ذخایر خونی در پایگاه‌های انتقال خون قوت خواهد گرفت.

‌سهیلا خسروی با بیان اینکه سیستان وبلوچستان جز سه استانی است که بانوان آن مشارکت بالاتری نسبت به سایر نقاط کشور در بحث اهدای خون دارند، گفت:  نسبت مشارکت بانوان این استان از میانگین کشوری که 5درصد است بیشتر بوده بگونه ای که سهم زنان این خطه از کشور 7درصد در اهدای خون می باشد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون 14 هزارو 362 نفر جهت اهدای خون به این سازمان مراجعه کرده که تنها 11 هزار و 556 نفر موفق به اهدای خون شدند.
وی خاطر نشان کرد: اگر چه گروه خونی O مثبت بیشترین نیاز خونی است اما سیستان وبلوچستان به همه گروه های خونی نیاز دارد زیرا هر بیمار متناسب با گروه خونی خود از این فرآورده مصرف می کند.

این مسئول با بیان اینکه مردم نباید اهدای خون خود را به شب‌های قدر موکول کنند، افزود: در صورت عدم تلاش جهت ذخیره سازی مناسب خون و فرآورده‌های خونی به احتمال زیاد با کمبود خون مواجه خواهیم شد که در این زمینه مردم باید یاری گر ما باشند.

خسروی در پایان بیان با بیان اینکه جهت رفاه مردم کلیه پایگاه‌های انتقال خون در ایام ماه مبارک رمضان تا ساعت 24 فعال خواهند بود، ادامه داد: در این زمینه جهت تسریع در امر خدمت رسانی اقدام به راه اندازی یک پایگاه انتقال خون در خیابان زیباشهر زاهدان واقع در خیابان شورا کرده ایم.
انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۴۷۷۵


ارسال