جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ,22 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۹
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی:
تفکر دولت باز کردن پای سرمایه گذار های خارجی به کشور است/ در بستن قراردادها، منافع ملی لحاظ شود
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر شرکت خارجی که حاضر باشد در کشور قرارداد مناسب ببندد و تعهد بدهد قطعا این دولتمردان از آن استقبال خواهند کرد، گفت: اکنون باید دید چه افرادی با چه منافعی پشت پرده این مسئله هستند.
به گزارش عصرهامون، در حالی 11 تیر امسال شاهد امضای اولین قرارداد با استفاده از مدل جدید قراردادهای نفتی موسوم بهIPC با شرکت‌های خارجی در دولت یازدهم و بازگشت مجدد شرکت فرانسوی توتال به پارس جنوبی بودیم که متاسفانه مدیران کشورمان علی رغم سابقه این شرکت باز هم به آن اعتماد کامل کردند و بدون آنکه نهادهای نظارتی بر روند امضای قرارداد و بندهای قراردادی احاطه داشته باشند، قرارداد آن را امضا کردند.
امضای این قرارداد در حالی صورت گرفت که دقیقا دو روز از سفر وزیر خارجه کشورمان به فرانسه گذشته بود که خاک این کشور میزبان همایش جنایتکارترین گروهک تروریستی علیه مردم ایران و پس از آن تصویب شدن تحریم های دیگر برعلیه کشور شد. همچنین از طرف دیگر در حالی دولتمردان برای فرانسوی ها فرش قرمز پهن کرده که این فرش از خون های آلوده ای که چند سال پیش فرانسوی ها به ایران فرستادند بود قرمز شده بود واز سوی دیگر نیز بدعهدی و سنگ‌اندازی این کشور در مذاکرات هسته‌ای هم تا آنجا پیش رفت که رفتار آنها به نقش «پلیس بد» در بازی پلیس خوب-پلیس بد تعبیر شد. گفته می شود این اقدام دولت در حالی بهت فرانسوی ها را به همراه داشت که شاید خود آنها هم تصور چنین پاداشی برای بستن قراردادها را باور نمی کردند.
علی ای حال شرکت فرانسوی توتال در حالی در قالب یک کنسرسیوم با ایران قرارداد بست که سهمی 50/1 درصدی در این کنسرسیوم دارد و شرکت‌های CNPC چین و پتروپارس ایران هم به ترتیب سهمی 30 و 19/9 درصدی در آن دارند. ارزش این قرارداد که اولین قرارداد با استفاده از مدل جدید قراردادهای نفتی (IPC) با شرکت‌های خارجی در دولت یازدهم محسوب می‌شود، 4/8 میلیارد دلار و مدت زمان آن، 20 ساله است که قابلیت تمدید تا 25 سال هم دارد. قرار است اولین تولید این فاز 40 ماهه آغاز شود و ظرف ١٠ سال هزینه سرمایه‌گذاری آن از محل در اختیار قراردادن بخشی از محصول فاز ١١ پارس جنوبی تسویه شود.
 
چه افرادی با چه منافعی پشت پرده این مسئله هستند
در همین رابطه حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگارما اظهار داشت: هر شرکت خارجی که حاضر باشد در کشور قرارداد مناسب ببندد و تعهد بدهد قطعا این دولتمردان از آن استقبال خواهند کرد.
وی گفت: بهتر بود که با شرکت پژو که در زمان تحریم ها مشکلات زیادی ایجاد کرد قرارداد نبندیم چون شرکت های زیادی بودند که حاضر بودند با ایران قرارداد ببندد حالا باید دید چه افرادی با چه منافعی پشت پرده این مسئله هستند.
 
امیدواریم در قراردادها، منافع ملی لحاظ شده باشد

شهریاری ادامه داد: در حالی تفکر دولت باز کردن پای سرمایه گذاری های خارجی به کشور است که سپاه اعلام کرده بود پارس جنوبی 11 را می تواند با منابع خیلی خوب انجام دهد.
وی تاکید کرد: امیدواریم در این قراردادها، منافع ملی لحاظ شده باشد و از سوی دیگر نظارت و مدیریت ها به گونه ای باشد که شاهد اتفاقاتی که در گذشته رخ داده بود، نباشیم.

منبع:جوان
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۵۰۸


ارسال