پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۱
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان وبلوچستان:
60 سانتی متر کتابخانه به ازای هر ۱۰۰ نفر در سیستان و بلوچستان/ طرح ایستگاه های مطالعه مدتی به تعطیلی برخورد کرده است
 
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان وبلوچستان تعداد کتاب های مخزن استان را 550 هزار جلد برشمرد و گفت: زیربنای کتابخانه به ازای هر ۱۰۰ نفر از جمعیت استان ۶۰ سانتی متر مربع است که بسیار ناکافی است.
اسفندیار زیدآبادی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی انجام شده بود با بیان اینکه روند طرح ایستگاه های مطالعه با تغییراتی روبرو شده است، اظهار کرد: این طرح مدتی به تعطیلی برخورد کرده و کتابی برای آنها ارسال نمی شود؛ این سیاست مربوط به کل کشور است و مختص به سیستان وبلوچستان نیست البته در برخی ایستگاه ها از کتاب های قدیمی ارسال می شود اما برخی بدون کتاب هستند و استفاده نمی شوند از همین رو منتظر طرح های جدیدی هستیم که اعلام شوند.
وی با اشاره به وجود73 کتابخانه در استان گفت: تعداد 60 نهادی و 13 مورد مشارکتی است به گونه ای که  برای ایجاد کتابخانه های مشارکتی سازمان ها نیرو و تجهیزات و نهاد کتابخانه ها هم منابع آن را تامین می کند.
این مسئول با بیان اینکه بیشتر کتابخانه های مشارکتی در زندان ها احداث شده است، ادامه داد: اجرای این طرح بدان جهت است تا زندانی هایی که دسترسی به بیرون ندارند از این فرصت استفاده کنند.
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه وضعیت کتابخانه ها از لحاظ زیربنایی راضی کننده نیست، افزود: بر اساس سند تصویب شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تا سال 1404 باید به ازای هر 100 نفر هشت متر مربع زیربنای کتابخانه ای وجود داشته باشد که اگر جمعیت استان را به سه میلیون نفر تخمین بزنیم بر اساس سند چشم انداز، زیربنای کتابخانه ای در استان باید 240 هزار متر مربع باشد که با این فضا فاصله زیادی داریم.
وی زیر بنای کتابخانه ای در استان را 16 هزار مترمربع دانست و خاطر نشان کرد: به ازای هر 100 نفر تقریبا 60 سانتی متر زیر بنای کتابخانه ای داریم.
زیدآبادی  تعداد کتاب های مخزن استان را 550 هزار جلد برشمرد و ادامه داد: بر اساس سند چشم انداز باید تا سال 1404 به ازای هر نفر، چهار جلد کتاب در کتابخانه های استان موجود باشد که اگر در این زمینه هم جمعیت استان را به سه میلیون نفر تخمین بزنیم باید 12 میلیون جلد کتاب داشته باشیم.
این مسئول در خصوص کتابخانه استاندارد زاهدان که شش سال پیش زمین کتابخانه آن رو به روی دهکده المپیک و در خیابان بزرگمهر خریداری شد، گفت: متاسفانه چندین سال است این موضوع را پیگیری می کنیم اما به دلیل مشکلات مالی که استانداری داست اعتباری داده نشد و از آنجایی که از طرح های استانی خود نهاد کار ساخت و ساز انجام نمی شود طبیعتا باید اعتبارات استانی باشد منتهی امسال یک میلیارد تومان اعتبار از سازمان برنامه و بودجه به آن اختصاص دادند که تخصیص آن هنوز مشخص نیست؛ همچنین در رایزنی با بنیاد برکت مقرر شد اگر از سوی استان اعتبار اختصاص یابد بنیاد برکت هم همکاری داشته باشد.
انتهای پیام/ 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۵۵۸


ارسال