يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ,21 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۱
گزارشی از بی آبی در جنوب سیستان و بلوچستان؛
کوله بری آب سهم زنان بلوچ از وعده های دولت/ قدم های خطرآفرین فقط برای زنده ماندن
 
زنان منطقه گنبد شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان، آب آشامیدنی خود را از فاصله یک کیلومتری و با گذر از روی یک جاده به سختی فراهم می کنند.
به گزارش عصرهامون به نقل از دلگان پرس، تشنگی و بی آبی واژه ای نام آشنا برای مردم روستاهای شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان است. روستای نوک آباد گنبد با جمعیتی بالغ بر700 نفر جمعیت در 35 کیلومتری غرب شهرستان دلگان قرار دارد. روستایی که اهالی آن از دیرباز با کمبود آب آشامیدنی دست و پنجه نرم می کنند.
قنبری یکی از ساکنان نوک آباد به دلگان پرس گفته است 20 خانوار یک محله محروم از منطقه آب لوله کشی و بهداشتی ندارند، آب آشامیدنی خود را با مشقت و سختی از فاصله بسیار دوری تهیه می کنند.
این شهروند گنبدی عنوان کرده است زنان روستای نوک آباد گنبد شهرستان دلگان آب مورد استفاده خانواده خود را از فاصله یک کیلومتری و حتی بیشتر، از موتور پمپ های کشاورزی که غیربهداشتی و ناسالم است فراهم می کنند.
قنبری گفته است زنان این منطقه محروم به همراه کودکان و گالن های آب خود مجبور هستند از جاده ای عبور کنند که محور مواصلاتی دلگان به رودبار جنوب کرمان است.
این شهروند گنبدی معتقد است خطر تصادف با خودروها و موتورسیکلت هر لحظه کودکان و زنان نوک آباد گنبد شهرستان دلگان را تهدید می کند، آنها هر روز مجبور هستند برای تهیه آب از روی این جاده عبور کنند.

قنبری گفته است تاکنون بزرگان و شوراهای این روستای محروم چند بار برای رفع این مشکل به سراغ مسئولان شهرستان دلگان رفته اند ولی همانطور که مشاهده می کنید، معضل مردم محروم نوک آباد گنبد برطرف نشده است.
این شهروند گنبدی عنوان کرده است انگار مسئولان به این مناطق محروم بی توجه هستند، حرف ما روستائیان را انگار کسی نمی‌شنود و کمتر کسی به ما توجه می‌کند.
قنبری معتقد است مردم این روستا برای حمام و برطرف کردن مشکلات بهداشتی خود با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که نمی توان آن را بیان کرد.

نبود آب آشامیدنی و همچنین سوء مدیریت در بخش آب روستایی این شهرستان چندی قبل با واکنش و اعتراض امام جمعه دلگان در خطبه های نماز جمعه 19 خرداد ماه امسال همراه بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری گفته است این شرایط شایسته نظام اسلامی نیست که نزدیک به چهار دهه از مبارک آن می گذرد و مردم با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند.
امام جمعه دلگان گفته بود منطقه ای که از سفره های زیر زمینی خوبی برخوردار است و مسئولان با اندکی مدیریت و تدبیر می توانند مشکل آب مردم را برطرف کنند.

هوشنگ بامری فرماندار دلگان 24 مرداد ماه 94 در خصوص معضل بی آبی در یکی از روستاهای این شهرستان به عصرهامون گفته بود مشکل اصلی خود مردم روستاها هستند.
این مسئول عنوان کرده بود ما تا کنون چندین جلسه با بخشداری ،آب و فاضلاب و دهیاران این روستا داشتیم ولی متاسفانه مردم همکاری نمی کنند و این باعث افت فشار در این روستا شده است.
علی ای حال مشکل کمبود و بحران آب در روستاهای شهرستان دلگان سیستان وبلوچستان یک مشکل اساسی بوده و دغدغه همه اهالی این منطقه محروم محسوب می شود.
گویا کوله بری آب و تشنگی تنها سهم زنان سیستان و بلوچستان از وعده های دولت و حقوق شهروندی است.

 

 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۳۷۸


ارسال