چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ,24 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۸
با پیگیریهای رسانه ای انجام شد؛
آرزوی هویت قانونی یک خانواده محروم بلوچ دلگانی محقق شد/ ساخت سرپناه به همت بسیجیان
 
با پیگیری های رسانه ای خانواده 6 نفره از اهالی جنوب سیستان و بلوچستان، صاحب هویت و شناسنامه شده و به همت بسیجیان ساخت سرپناهی برای آنها آغاز شده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از دلگان پرس، شناسنامه تنها مدرک شناسایی رسمی است که تمامی مشخصاتی که دال بر حیات، ازدواج و حقوق قانونی افراد دلالت دارد در آن ثبت می‌شود اما با وجود اینکه این دفترچه کاغذی یکی از اصلی‌ترین نیازها برای زندگی و دریافت حقوق قانونی است اما یک خانواده شش نفره در روستای قاسم آباد گنبد شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان از داشتن این مدرک و هویت قانونی محروم بودند.
طی دهه‌های گذشته به دلایلی همچون نبود نمایندگی ثبت احوال در نقاط دور افتاده، دوری از مرکز شهرستان، نبود راه‌های دسترسی روستاها، بی‌سوادی و ناآگاهی از مزایای شناسنامه، زایمان در منزل یا بیابان، کمبود درآمد و مشکلات دیگری از این دست موجب شد تا هزاران نفر در مناطق سیستان و بلوچستان از داشتن مدرک قانونی و سند هویتی محروم شوند.
خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی دلگان پرس بر اساس وظیفه ذاتی خود در 27 آذر ماه امسال اقدام به تهیه و انتشار گزارشی با عنوان داستان آدم های بی شناسنامه/ مردمانی که هویتشان در کپر محرومیت حبس شده است، کرد.
خانواده شش نفره ای بلوچ دلگانی که چندین سال هویت و محرومیت خود را به دلیل نداشتن شناسنامه و هویت قانونی در کپر محرومیت حبس کرده بودند.

بعد از انتشار این گزارش بسیجیان این شهرستان با یک حرکت جهادی به کمک این خانواده محروم شتافتند.
حسین شهرکی فرمانده ناحیه سپاه شهرستان دلگان به دلگان پرس گفته است ساخت خانه برای این خانواده بلوچ که در کپری بدون امکانات اولیه زندگی می کردند، با همکاری بسیجیان این منطقه آغاز شده است.
این مسئول بیان کرده است تلاش ها برای رفع مشکلات و معضلات معیشتی این خانواده بلوچ از همان ابتدایی که گزارش دلگان پرس مشاهده شد، آغاز شده است.
همچنین با پیگیریهای جهادگر عبدالواحد قنبری همه ی اعضای این خانواده بعد از چندین سال شناسنامه دریافت کردند و بعد از چندین سال جز جمعیت ایران شدند.

اکنون که آنها صاحب هویت قانونی و شناسنامه شده اند، با توجه به اینکه طی سال های گذشته از نعمت تحصیل و آموزش محروم بوده اند، نیاز است که مسئولان آموزش و پرورش شهرستان دلگان و استان سیستان و بلوچستان نسبت به رفع معضل تحصیل و آموزش آنها اقدام کنند.
علی ای حال با توجه به اینکه هفت سال از پرداخت یارانه نقدی به خانواده های ایرانی می گذرد، نهادهای مسئول نسبت به رفع این معضل اساسی آنها که سالها از آن محروم بوده اند اقدام کنند.
شهرستان دلگان با جمعیتی بالغ بر 70 هزار نفر جمعیت در جنوب غرب شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۳۸۹


ارسال