جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ ,28 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
بندر چابهار با توجه به دسترسی راحت به آبهای بین المللی و آزاد بهترین گزینه برای انتخاب سفر به کشور عمان به شمار می آید اما تاکنون ناشناخته باقی مانده است.
به گزارش عصرهامون، در سفر اخیر هیئت دولت به سیستان و بلوچستان، فاز یک طرح توسعه ای بندر چابهار با ظرفیت 8.5 میلیون تن افتتاح و به بهره برداری رسید و زمینه انجام کار ترانزیت ارزان قیمت را نه تنها برای کشور ایران، بلکه برای تمام کشورهای منطقه که از ظرفیت بندر چابهار برخوردار نیستند را فراهم می کند.
چابهار بهترین مزیت ترانزیتی جهان را در منطقه دارد
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت سیستان و بلوچستان در خصوص بندر چابهار گفت: براساس آخرین اعلام سازمان ملل متحد، چابهار از میان سه شاهراه شمال-جنوب، بهترین مزیت ترانزیتی جهان را در منطقه دارا می باشد و این در حالی است که با توجه به افزایش ارتباطات تجاری بین‌المللی و افزایش وزن کشتی‌ها عملا کانال سوئز از قابلیتهای کمتری برخوردار خواهد شد.
نادر میرشکار در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: شرایط اقتصادی جهان برای استفاده از قابلیت چابهار به عنوان یک "مگاپورت" فراهم شده و با افتتاح فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار عملا میزان تخلیه و بارگیری از این بندر از دو و نیم میلیون تن به 8.5 میلیون تن افزایش پیدا کرد.
وی تاکید کرد: با توجه به افزایش ظرفیت بندر، لازم است با احداث خط راه آهن و جاده‌های ترانزیتی و اتوبانهای مناسب امکان دسترسی و ترانزیت کالاها از منطقه چابهار بیش از پیش افزایش یابد که تلاشهای بسیاری هم صورت پذیرفته و شاهد پیشرفت مناسب در احداث راه آهن هم هستیم.
وی اظهار کرد: حدود دو هزار کیلومتر مرز آبی با آبهای آزاد بین‌المللی در جنوب و شمال و تعدد همسایگان، کشور ایران را جزو یکی از پرهمسایه‌ترین کشورهای جهان قرار داده و با توجه به اینکه تعدادی از کشورهای همجوار ایران جزء کشورهای محصور در خشکی بوده و برای برقراری ارتباط با سایر نقاط دنیا (اعم از حمل‌ونقل کالا و تردد مسافر) ناچار به عبور از کشور ثالث هستند، این موقعیت قابلیت‌های ترانزیتی ایران را برجسته تر ساخته و بر اهمیت طرح توسعه و فعالسازی محور ترانزیتی چابهار با بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز آبی افزوده است.
این مسئول با بیان اینکه استفاده از این قابلیت‌ها به صورت یک الزام ملی در توسعه بلند مدت و پایدار کشور ضروری است، گفت: موقعیت جغرافیایی این منطقه از نظر ارتباط با آبهای آزاد بین‌المللی در سراسر مرز جنوبی از یک طرف و همسایگی با کشورهای پاکستان و افغانستان و پنج کشور آسیای مرکزی و از طریق ترکمنستان در محدوده‌های شرقی و شمالی آن و نیازهای ارتباطی این کشورها که به غیر از پاکستان همگی محصور در خشکی هستند بر اهمیت تاکید بر استراتژی توسعه مبتنی بر ترانزیت کالا در محور شرق می‌افزاید.
دبیر کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان در ادامه افزود: بندر چابهار تنها بندراقیانوسی جمهوری اسلامی ایران است که خارج از منطقه تنگه هرمز قرار دارد و با آب‌های آزاد جهان از طریق دریای عمان و اقیانوس هند نزدیکترین فاصله را داراست و یکی از ده بندر مهم جهان که قابلیت تبدیل به بندر بزرگ را دارد، به شمارمی‌رود لذا با وجود این زیرساختها و مزیتها می‌توان چابهار را دروازه ترانزیت شرق ایران دانست.
یکی دیگر از این ظرفیت ها، ظرفیت مسافری و گردشگری است و در این راستا می توان از بندر چابهار علاوه بر انجام کار ترانزیت، کار جابجایی مسافر و کاروان های گردشگری را انجام دهد اما باید تلاش ها برای بهره گیری از این ظرفیت افزایش یابد.
روادید به معنای اجازه ورود به کشوری بیگانه است، گاهی دریافت آن به حدی روند طولانی و پر دردسری دارد که گردشگران از خیر آن می‌گذرند و ترجیح می‌دهد به کشوری کم دردسرتر که می‌توان با سهولت بیشتری ویزای آن را دریافت کرد، سفر کنند.
به‌طور معمول روابط بین کشورها در سهولت صدور ویزا بسیار موثر است و برخی کشورها نیز برای جذب گردشگران بیشتر روادید را برای کشورهای دوست لغو می‌کنند.
ایران نیز از زمانی که تصمیم بر توسعه گردشگری گرفته اقدامات، مذاکرات و پیگیری‌هایی را برای لغو و تسهیل صدور روادید برای بسیاری از کشورهای دنیا در نظر گرفته است.
عمان نیز از جمله کشورهایی است که مقامات آن به توسعه روابط گردشگری تمایل نشان داده و خطوط دریایی مستقیم به بندرهای ایرانی راه‌اندازی کرده‌اند. پیشنهاد لغو روادید از سوی مقامات مختلف ایرانی و در بازه‌های زمانی مختلف اعلام شده است.
عمان نخستین کشوری نیست که قصد دارد روادید خود را با تهران لغو کند، در بین کشورهای همسایه، ایران تنها با ترکیه، سال‌هاست که قرارداد لغو روادید دارد. البته در این سال‌ها قاعده لغو روادید در مدتی حدود یک‌ماه برداشته شد. تابستان سال ۹۱ پیش از برگزاری نشست جنبش غیرمتعهدها در تهران، سفارت ایران در آنکارا اعلام کرد که ایران، مقررات معافیت روادید ورود برای اتباع ترکیه را از ۱۵مرداد تا ۱۱شهریور لغو کرده است. در آن زمان گفته می‌شد که این اقدام به منظور رفع برخی نگرانی‌های امنیتی برای برگزاری اجلاس عدم‌تعهد در ایران بوده است. دیگر همسایه‌ای که لغو روادید با تهران را برقرار کرده، جمهوری آذربایجان، همسایه شمال‌غربی ایران است. البته این لغو روادید، به صورت یک‌طرفه و از سوی ایران انجام می‌شود.
لغو ویزای ایران و عمان در آینده ای نزدیک
قرار است به زودی یک کشور دیگر هم به جمع کشورهایی که ایرانی ها برای سفر به آن ها نیازی به ویزا ندارند اضافه شود. به گفته سفیر عمان، در آینده ای نزدیک ویزای ایران و عمان لغو می شود، ۲۵ آذرماه جاری در اهواز همایشی درباره فرصت های سرمایه گزاری برگزار شد که یکی از شرکت کنندگان این گردهمایی سفیر عمان بود. او در این همایش درباره روابط ایران و عمان حرف زد و گفت در سال گذشته مسئولان بانک مرکزی و ایران دیدارهای زیادی با هم داشتند که در آن جلسات گفت و گوهای خوبی بین مسئولان ردوبدل شد. به گفته او به زودی و در ابتدای سال جدید میلادی جلسه ای با وزیر صنعت ایران برگزار می شود. در سفرهایی که این سفیر به استان های مختلف ایران داشته است همیشه دغدغه کسانی که در زمینه های اقتصادی فعال هستند، مساله ویزا بین دو کشور ایران و عمان بوده است. به گفته او تصمیم سیاسی درباره ویزا گرفته شده و در آینده ای نزدیک این ویزا برداشته خواهد شد اما هنوز درباره مسائل فنی این موضوع صحبت نشده است. این سفیر امیدوار است که با آغاز به کار خط جدید کشتیرانی بین خرمشهر و صحار همکاری های جدیدی بین دو کشور انجام شود و ارتباط آن ها گسترده تر از قبل شود. جالب است بدانید که از آغاز سال تا به امروز، ایران حدود ۷۱ میلیون صادرات به عمان داشته است.
عمان از مقاصد عالی گردشگری است که پر از شهرها و جاذبه های باورنکردنی ست. مسقط، پایتخت عمان با اینکه چندان مقصد پرطرفدار و محبوبی نیست اما باز هم سهم کوچکی در جذابیت این کشور دارد. اگر چشم اندازهای بیابانی، رشته کوه های زیبا، قلعه های تاریخی و سواحلی که در همه ماه های سال گرمند را دوست دارید پس وقت را تلف نکنید و عمان را در لیست مقاصد گردشگری تان بگذارید. عمان جاذبه های زیادی برای بازدید دارد که با لغو ویزا می توانید بدون دغدغه های گرفتن ویزا به این کشور سفر کنید. با این که شهرهای بزرگ عمان شکل و ظاهری مدرن و امروزی دارند اما در روستاهای کوچک تر آن جوی سنتی برقرار است. یکی از روستاهای تماشایی عمان روستای کوهستانی Misfat al Abryeen است که بناهای سنگی با رنگ های زیبای نارنجی و قهوه ای آن را به یکی از زیباترین دهکده های کشور تبدیل کرده است. ظاهر این روستا بیشتر از اینکه شبیه روستایی در حاشیه خلیج فارس باشد شبیه یکی از روستاهای کوهستانی ایتالیاست و  نمونه ای زیبا و جذاب از زندگی کوهستانی در عمان است. در این روستا در کناره کوه ها مسیرهایی شیب دار را می بینید که می توانید در این مسیرها در میان ساختمان ها راه بروید و از تماشای درختان موز و فضای سبز انبوه لذت ببرید. بر فراز روستا برج دیده بانی باستانی وجود دارد که پیشنهاد می کنیم از آن بالا بروید و روستا،  مزارع اطراف و سدی پر از آب را از بلندی تماشا کنید.
در این کشور جزایر زیبایی پیدا می کنید، جزایری که یکی از زیباترین آن ها جزیره مصیره است که برای رسیدن به آن باید کمی از سواحل عمان فاصله بگیرید. این جزیره مقصدی منحصربفرد برای کسانی است که در جست و جوی آفتاب، سواحل، حیات وحش و  تاریخ اند. با اینکه این جزیره شهری نسبتا کوچک است اما پایگاه هوایی عمان در آن قرار دارد. در این جزیره خلوت می توانید نواحی دورافتاده جذابی را کشف کنید و اگر حوصله شلوغی و سواحل پرگردشگر را ندارید مطمئنا اینجا برایتان یکی از بهترین مقاصد ساحلی است. از سواحل عمان قایق ها در زمان های مشخص به این جزیره می روند پس به راحتی می توانید خودتان را به این آن برسانید. در این جزیره مهیج ترین سرگرمی ها شنا و تماشای کشتی های شکسته است. البته اگر علاقمند به تماشای حیات وحش هستید برایتان خبر خوبی داریم؛  در فصل های مشخص حدود ۳۰ هزار لاک پشت در این جزیره از تخم بیرون می آیند که دیدن آن ها از آن مناظر کم نظیر است.
جابجایی مسافر به عمان از چابهار رونق تازه می گیرد
یک منبع آگاه در اداره کل بنادر و دریانوری استان در خصوص شایعاتی مبنی بر لغو جابجایی مسافر از چابهار به عمان، اظهار کرد: جابجایی مسافران بین بندر چابهار به کشور عمان توسط بخش خصوصی باید انجام شود وکار این اداره کل تنها نظارت و فراهم ساختن امکانات  زیرساخت های لازم است.
وی که نخواست نامش فاش شود، در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: یک هفته ای است که قرارداد شرکت سابق به اتمام رسیده و با توجه به برگزاری مناقصه و انتخاب شرکت برگزیده، پس از تامین کشتیهای مسافربر دارای تائیدیه اداره کل بنادر و دریانوری و فعالیت در آبهای بین المللی و آزاد، کار این شرکت به زودی آغاز خواهد شد.
 
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۳۹۸


ارسال