چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ,15 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
برای اولین باربه صورت الگویی 2 هکتار از سطح اراضی کشاورزی میرجاوه به زیر کشت دانه روغنی اقتصادی کلزا رفت .
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون ،محسن کهرازهی درگفتگو با خبرنگارلادیز؛اظهار کرد: کشت کلزا در شهرستان میرجاوه به صورت الگویی در سطح 2 هکتار از اراضی روستای طوسی آباد بخش ریگ ملک شهرستان میرجاوه انجام شده و در حال حاضر در مرحله داشت است .
وی افزود : میانگین تولید این محصول در هر هکتار 2 و نیم تن است که پیش بینی می شود در این کشت الگویی حدود 5 تن دانه روغنی کلزا از مزارع  شهرستان میرجاوه برداشت شود.
مدیر جهاد کشاورزی میرجاوه خاطر نشان کرد: خرید تضمینی این محصول و پرداخت به موقع وجه کلزا و نیز اجرای طرح های ترویجی و آموزشی سبب رغبت کشاورزان به کاشت محصول دانه روغنی کلزا در سال های آتی خواهد شد .
 

وی بااشاره به اینکه این گیاه می تواند درتناوب با زراعت گندم و جو قرار گرفته و تراکم بیماری ها، آفات و علف های هرز را کاهش دهد،تصریح کرد : دانه کلزا حاوی 40 تا 45 درصد روغن، 17 تا 26 درصد پروتئین و کنجاله آن حاوی 50 درصد پروتئین است.
کهرازهی با بیان این مطلب که در حال حاضر این محصول در بسیاری از کشورهای جهان کشت می شودو از مهمترین تولید کنندگان آن می توان به چین، هندوستان، کانادا، آلمان، فرانسه و انگلستان اشاره کرد، گفت: این گیاه ارزشمند در کشور ما در استان های آذربایجان،استان های غربی کشور و شمالی بیشتر از سایر مناطق کشت  شده وهمچنین در نقاط مختلف کشور در زمان ها و ماه های متفاوتی کشت می شود .
وی با اشاره به این که با توجه به شرایط دما و رطوبت، کاشت پاییزه این گیاه در اغلب نقاط کشور به راحتی امکان پذیر است، اذعان کرد: گیاه کلزا در تناوب با سایر محصولات زراعی به ویژه غلات قرار می گیرد و در کنترل بیماری ها، آفات و علفهای هرز مزارع مؤثر می باشد.روغن دانه ارقام خوراکی کلزا دارای کیفیت بسیار مطلوب است از طرفی کاه کلزا سریعتر از غلات در زمین پوسیده و سبب افزایش مواد آلی و بهبود حاصلخیزی خاک می شود .

انتهای پیام /م.ر
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۴۱۴


ارسال