سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ,11 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۵
گزارشی از اجرای اقتصاد مقاومتی در نقطه صفر مرزی؛
صادرات گوجه فرنگی ارگانیک جنوب شرق کشور به روسیه/کشاورزان لادیزی یک گام جلوتر از دولت در تحقق اقتصادمقاومتی
 
گلخانه داران بخش لادیز شهرستان میرجاوه موفق به کشت و صادرات گوجه فرنگی ارگانیک به کشور روسیه شدند.
به گزارش عصرهامون به نقل از لادیز؛کشاورزان و گلخانه داران بخش لادیز شهرستان میرجاوه با بهره گیری از کیفیت مناسب آب وخاک حاصلخیز و با استفاده از پتانسیل آب و هوایی مناسب منطقه، موفق به کشت گوجه فرنگی ارگانیک و صادرات آن به کشور روسیه شدند.
بخشدار لادیز در این باره به خبرنگار لادیز گفته است که باتوجه به شرایط مطلوب آب و هوایی در بخش لادیز از پتانسیل موجود استفاده کردیم و کشت محصولات گلخانه ای را گسترش دادیم و هم اکنون ۲۰۰ واحد گلخانه ای در بخش لادیز فعالیت دارند.
احسان الله ریگی گوجه وخیار را از عمده محصولات کشت شده در این منطقه دانسته و عنوان کرده است که در فصولی که سایر کشورها از کشت برخی محصولات مانند گوجه و خیار  بی بهره هستند و شرایط و امکان تولید این محصولات در آنجا وجود ندارد با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی منطقه برای رشد محصولات،کشاورزان و گلخانه داران بخش لادیز اقدام به کشت محصولات ارگانیک و باکیفیت و صادرات آنها به سایر کشورها می کنند.
ریگی در ادامه بیان کرده است که به دلیل شرایط آب وهوایی مناسب و استفاده از روش های نوین کشاورزی و کودهای ارگانیک،گوجه فرنگی تولیدی در این منطقه بسیار باکیفیت بوده و خواهان زیادی در بازارهای جهانی دارد و گوجه فرنگی بخش لادیز هر سال به کشورهای قزاقستان و روسیه صادر می شود.
گفتنی است سال گذشته  نیز یکی از کشاورزان شهرستان میرجاوه توانست کیفیت محصولاتش را به استاندارد جهانی نزدیک و در هر هفته 10 تن گوجه فرنگی را به کشور روسیه صادر کند.
بخشدار لادیز با اشاره به همت بلند کشاورزان منطقه برای عمل به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای اقتصاد مقاومتی،افزوده است که  ما اقتصاد مقاومتی را از روستا ها آغاز کردیم تا روستاهای ما از حالت مصرفی خارج شده و به قالب تولید کننده خود بازگردد تا بتوانیم گام های بزرگی در راستای تحقق اقتصادمقاومتی برداریم و کشت محصولات گلخانه ای گامی در جهت اشتغالزایی جوانان روستایی و بازگشت معکوس از شهر به روستاست.
ریگی عنوان کرده است که تاکنون محصول یکی از گلخانه ها ۸۰ میلیون تومان به فروش رفته است که با توجه به آغاز فصل برداشت گوجه فرنگی گلخانه ای در لادیز و افزایش سطح زیر کشت این محصول و اختصاص ۱۰ گلخانه به کشت این نوع از گوجه فرنگی، پیش بینی می شود امسال سود زیادی از فروش و صادرات گوجه فرنگی نصیب گلخانه داران لادیز شود.
به گفته میهنی فرماندار میرجاوه نیز،این شهرستان دارای پتانسیل های خوبی در بحث کشاورزی است به طوریکه 15هزار هکتار از اراضی این شهرستان قابل بهره برداری هستند و  از این میزان 3 هزار هکتار به محصولات باغی، 7 هزار هکتار به محصولات کشاورزی و 5 هزار هکتار نیز بلااستفاده مانده است که جوانان جویای کار این شهرستان می توانند با بهره برداری از آن زمینه اشتغال خود را فراهم نمایند.
از آنجایی که افزایش صادرات محصولات کشاورزی یکی از راه های نیل به اقتصادمقاومتی است و بخش بیشتری از 24 بند محور اقتصاد مقاومتی مربوط به بخش کشاورزی است به همین دلیل ارتقای بهره وری اقتصادی در بخش کشاورزی را باید با جدی گرفت و توسعه گلخانه ها علاوه بر تحقق اقتصاد مقاومتی،راهکاری جدی در راستای صرفه جویی منابع آبی ناچیز منطقه زمینه ساز اشتغالزایی و کارآفرینی بخصوص در مناطق روستایی است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۴۳۷


ارسال