جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ,19 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۸
ضرغامی در پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران:
حماسه بزرگ 9 دی ورق را برگرداند و معادلات جهانی را برهم زد/ اعتراض مردم به فقر و بیکاری به معنای ضدیت با انقلاب نیست
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اهمیت 9 دی به دلیل عمق فهم، درک و بصیرت مردم از یکسو و خودجوش بودن آن از سویی دیگر حائز اهمیت بود که در نتیجه آن معادلات جهانی و امیدواری دشمنان را برهم زد.
به گزارش عصر هامون به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، عزت‌الله ضرغامی رئیس سابق سازمان صدا و سیما و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تهران طی سخنانی ضمن تسلیت رحلت حضرت معصومه (س) و گرامیاشت حماسه نهم دی اظهار داشت: سالروز حماسه 9 دی قیام بزرگ ملت ایران بود.

وی افزود: اهمیت 9 دی به دلیل عمق فهم، درک و بصیرت مردم از یکسو و خودجوش بودن آن از سویی دیگر، حائز اهمیت بود که در نتیجه آن معادلات جهانی و امیدواری دشمنان برهم خورد.

ضرغامی همچنین تصریح کرد: کسانی که از حماسه 9 دی به عنوان انقلاب سوم یاد می‌کنند تعبیر درستی دارند چرا که پس از 22 بهمن 57 و همچنین تسخیر لانه جاسوسی و مبارزه با آمریکا که نقطه عطفی در مبارزات ایران است، حادثه بزرگ 8 و 9 دی ماه 88 آثار وبرکات فراوانی داشت که جا دارد از آن به عنوان انقلاب دیگری یاد کنیم.

وی بر همین اساس اضافه کرد:در آن زمان دشمنان انقلاب و ضدانقلاب‌ها امیدوار شدند. حوادث آن زمان، دشمن ناامید و به ویژه آمریکا که در مسئله هسته‌ای پذیرفته بودند ایران پایدار است را امیدوار کرد و آنها که حرف‌شان تصویرسازی است و تصویربرداری است توانستند این حوادث را بزرگ‌نمایی کرده و جور دیگری نشان دهند.

ضرغامی ادامه داد: خوشبختانه حماسه بزرگ 9 دی ورق را برگرداند و بهتر از گذشته جایگاه ایران را به ملت هدیه کرد. البته در 8 دی ماه هم مردم استان‌های دیگر در حمایت از انقلاب و نظام به خیابان‌ها آمدند که در 9 دی ماه هم این حمایت در تهران دیده شد.

وی در ادامه با اشاره به تجمعات و اغتشاشات در سال 88 خاطرنشان کرد: باید دید اصولا افرادی که چنین کارهایی انجام می‌دهند و دست به چنین تجمعاتی می‌زنند، هدف‌شان چیست. هدف اینها از این تشکیکات و  تردیدها این نیست که خدا را قبول ندارند بلکه هدف دیگری در سر دارند. آنها می‌خواهند گناه کنند و آزاد باشند و بنابراین سعی می‌کنند اصل موضوع را منکر شوند.

وی بر همین اساس اضافه کرد: بسیاری از اظهار نظراتی که در تاریخ ثبت شده را اگر بررسی کنیم می‌بینیم که انگیزه‌های اولیه آنها چیز دیگری است اما نهایتا به مسائلی می‌رسیم که خودشان هم اعتقادی به حرفشان ندارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حوادثی که در سال 88 اتفاق افتاد نیز همین گونه بود. متاسفانه عده‌ای خاص که می‌خواستند این مباحث را باور کنند و احساس کردند که از دایره تصمیم‌گیری در حال خارج شدن هستند و به فکر ماندن بر مناصب قدرت بودند به هر قیمتی حتی به بهانه تقلب با  دشمن همسو شدند.

ضرغامی عنوان کرد: برخی در این رابطه می‌پرسند آیا سران فتنه با خارجی‌ها هم جلسه داشتند یا خیر. ممکن است در این رابطه جلساتی برگزار شده باشد اما باید بگویم لازم نیست حتما نشست یا جلسه‌ای برگزار شود چرا که استکبار جهانی همواره علیه ایران به پا خاسته و فتنه‌گران عملا عده‌ای در آن زمان با دشمن همسو و همراه شدند. از این مسئله روشن‌تر؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در آن سال با بزرگواری و هوشمندی برای اینکه کسانی که به این آقایان رای داده بودند اقناع شوند بزرگواری پیشه کردند. حتی به بنده هم گفتند تا می‌توانید اقناع و مدارا کنید لذا برخلاف محدوده قانونی، رهبری پذیرفتند که اعلام نتایج انتخابات سال 88 کمی عقب‌تر بیفتد تا روشن شود که تقلب، مباحث مجازی دروغین و تنها بهانه است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خاطرنشان کرد: حتی فتنه‌گران به این موارد هم توجه نکردند و گفتند حرف ما چیز دیگری است. اما رهبری همواره می‌خواست احترام این افراد حفظ شود. و همواره عنوان می‌کردند که تا جایی که می‌توانید این بهانه‌ها را از دشمن بگیرید. البته آنهایی که در راس بودند می‌دانستند تمام این صحبت‌ها بهانه است حتی بعد از این حوادث هم آنها اعتراف کردند و به صراحت گفتند اصلا نمی‌شود در انتخابات ایران تقلب صورت گیرد چرا که همه چیز آن دست مردم است. اما چون بنا نبود اینها شنیده شود باز به بهانه تقلب عده‌ای را تخریب کردند که رای مردم مخدوش شده و به خیابان‌ها بریزید و در حقیقت می‌خواستند ایران را با انقلاب‌های رنگین مواجه کنند.

ضرغامی ادامه داد: در آن زمان به بنده می‌گفتند که به آقای موسوی تریبون دهید تا صحبت‌های خود را از صدا و سیما عنوان کند. بنده هم آن زمان در صحبتی که با آقای موسوی داشتم گفتم هیچ مانعی برای صحبت شما از تریبون تلویزیون وجود ندارد و اگر سخنان شما در راستای جمع کردن این کشتارها و تجمعات خیابانی است، هیچ ایرادی وجود ندارد. مگر نوار ضبط شده آقای کروبی غیر از این بود که تمام محتویات آن خلاف قانون بود؟ و او هم عنوان کرد تا همه این سخنان پخش نشود بنده اجازه پخش نمی‌دهم. ما دیدیم تمام این سخنان خلاف صریح قانون انتخابات بود. ولی در هر صورت به خاطر جلوگیری از بهانه دادن دست اینها ما آن را پخش کردیم اما میرحسین موسوی این را هم قبول نکرد که صحبت‌های او به صورت ضبط شده پخش شود و یا همراه با مجری مقابل دوربین قرار گیرد چرا که معلوم بود او چه می‌خواهد بگوید.

وی افزود: با یک جستجوی ساده در اینترنت و دیدن بیانیه فتنه‌گران خواهیم دید آنها چه کردند و چه می‌خواستند. برخی شاید یادشان رفته که هنوز هم می‌گویند انتخابات باطل است و بعد هم آن زمان گفتند همه به خیابان‌ها بریزید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر همین اساس اضافه کرد:‌ محور عملکرد کسانی که در آن زمان به خیابان‌ها ریختند همه در جهت برهم زدن آرامش عمومی بود. مگر نه اینکه در انتخابات سال 92 با اختلاف 300 رای رقبا به برنده انتخاباتی تبریک گفتند؟ این نشان می‌دهد که اصلا انتخابات را قبول نداشتند. اینکه افراد با چه انگیزه‌ای چنین کارهایی انجام می‌دادند حائز اهمیت است چرا که آنها به هیچ وجه تقلب را قبول نداشتند اما می‌خواستند قدرت از دست آنها خارج نشود و حاضر شدند به بهانه براندازی هم که شده به خیابان‌ها بریزند تا به اهداف خود دست یابند.

ضرغامی همچنین عنوان کرد:‌ ماهیت فتنه آن است که حق و باطل با هم مخلوط می‌شوند فتنه از دور فریبنده است. وقتی رد شد و عبور کرد تازه چهره تخریبی و منفور آن روشن می‌شود.

وی همچنین با تشریح معنا و مفهوم فتنه یادآور شد: فتنه یعنی خواص بی‌بصیرت وقتی که به میدان آمدند یا سکوت بی‌جا کردند مردم به تردید افتادند و برخی حاضر شدند تا براندازی نظام هم پیش بروند ولی باید توجه کرد در این شرایط تنها راه عبور از فتنه حرکت کردن در کنار رهبری و حمایت از اوست چرا که در آن زمانی که هر کسی مردم را به سمتی می‌برد تنها هدایت کننده و راه روشن رهبری است.

«در سال 88 متاسفانه مدعیان حقوق بشر سقوط کرده بودند و در مقابل پخش برخی برنامه‌ها هیچ واکنشی نمی‌دادند. کسی نمی‌تواند در جهت تخریب و ضربه زدن به امنیت مردم برنامه داشته باشد. لذا همه آنها دست به دست هم داده بودند تا انقلاب را نابود کنند. لذا باید به رهبری نگاه می‌کردیم تا فتنه برداشته شود».

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین افزود: امروز کسانی که برخی امور را شبیه فتنه‌های جدید می‌بینند بدانند که اگر گرد و خاک و نگرانی وجود دارد حرف‌شان چیست.

ضرغامی با بیان اینکه 9 دی نشان داد که مردم در صحنه‌اند و از دین و دستاوردهای انقلاب‌شان حمایت می‌کنند، گفت: امروز اگر مردم مشکلات معیشتی و اقتصادی برایشان به وجود می‌آید و صدای آنها بلند شده است به هیچ وجه نباید مورد تقبیح رسانه‌های خارجی شوند چرا که آنها با اصل نظام هیچ مشکلی ندارند.

وی تصریح کرد: مردم گله زیاد دارند و نسبت به مواردی چون فقر، بیکاری، گرانی، تورم و رکود ناراضی هستند. اما اگر جایی هم نسبت به این موارد اعتراض کردند همانند تجمعاتی که سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری دارند را نباید سیاسی و یا تجمعات ضدانقلاب تلقی کرد چرا که اینها عموما به دنبال سرمایه بر باد رفته خود تجمع می‌کنند و پیگیر پولشان هستند.

ضرغامی گفت: اینها همان مردمانی هستند که 9 دی و 22 بهمن به میدان آمدند. اینها خود صاحبان انقلاب هستند و همان مردمی هستند که مشکلات اقتصادی دارند. لذا باید با هوشیاری مسئولان این مشکلات مرتفع شود و از جمله مواردی است که قابل توجه است. لذا در این زمینه نباید به حرف ضد انقلاب‌ و دشمنان توجه کرد چرا که آنها سعی می‌کنند موارد دیگری را به مردم تحمیل کنند. اما بدانند که مردم هوشیارتر از این هستند که گول این حرف‌ها را بخورند. این اعتراضات حق مردم است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در همین رابطه یادآور شد: خیال نکنند که اگر اعتراضاتی وجود دارد با نیت برخورد با نظام است. هرگز اینگونه نیست. اگر هم مشکلی در کشور وجود دارد و نسبت به نهادها و برخی دستگاه‌ها صورت می‌گیرد آدم‌ها و نهادها که معادل کل نظام نیستند. اگر لازم است که اشکالات کشور به درستی گفته شود و در راستای اصلاح سازنده انجام می‌گیرد دشمن از آنها و از حق به باطل تعبیر اشتباه نکنند.

ضرغامی در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: اما زمانی که مردم و برخی وارد میدان می‌شوند و مشکلات خود را بیان می‌کنند نباید این تعبیر شود که کل نظام زیر سؤال می‌رود اصلا اینطور نیست. حضور مردم در حماسه‌هایی چون 9 دی نشاندهنده حضور بابصیرت مردم در حمایت از انقلاب و نظام بود و انقلاب را بیمه کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۵۳۸


ارسال