سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ,11 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۹
گزارشی از دسترنج دامدارانی که تلف می شوند؛
منبع اولیه بیماری هاری شترهای جنوب شرق کشور در هاله ای از ابهام!/ آیا شیوع و گسترش این بیماری در شهرستان خاش عمدی بوده است؟
 
مردم جنوب شرق کشور مدتی است که با بیماری "هاری" دست و پنجه نرم می کنند اما هنوز هیچ شخص و مسئولی منبع اولیه این بیماری را مشخص نکرده و این مسئله ذهن ها را به سمت عمدی بودن این بیماری در سیستان و بلوچستان سوق می دهد.
به گزارش عصرهامون به نقل از تفتان ما، استان پهناور سیستان  و بلوچستان با قرارگرفتن در حاشیه کویر و آب و هوای گرم و خشک و داشتن مراتع بسیار مناسب منطقه ای مستعد برای پرورش شتر در جنوب شرق کشور محسوب می شود.

شترهای شهرستان خاش نقش مهمی را در اقتصاد مردم این منطقه ایفا می کنند و پرورش شتر در این شهرستان سابقه ای دیرینه دارد و گذشتگان از دیرباز از کرک، گوشت، مو و شیر آن استفاده می کردند.

فی الواقع پرورش شتر طی سالهای اخیر به عنوان یکی از پر سودترین بخش‌های دامداری در جنوب شرق کشور مورد توجه بیشتر قرار گرفته است و به تعبیر برخی از دامداران قدیمی می توان شتر را در حوزه دامداری معادل با خرما در حوزه کشاورزی دانست.

اما شترهای سیستان و بلوچستان مدتی است که با بیماری "هاری" دست و پنجه نرم می کنند و این بیماری زمانی در این استان مطرح شد که شترهای این منطقه به سایر شهرها و استان های کشور صادر می شد و با مطرح شدن این بیماری هرچه "رشته بودند، پنبه شد".
 

 
بسیاری از صاحبان نظر و منابع مختلف بر این عقیده هستند که ورود یکباره این بیماری در این زمان خاص به استان سیستان و بلوچستان جای سوال دارد و نشان می دهد که دست های پشت پرده با این بیماری می خواهند که دیگر هیچ جایی از کشور شترهای این منطقه را خریداری و صادر نکند و شترهای استان های مجاور به سایر نقاط کشور صادر شود و صنعت پرورش شتر را استان های دیگر به دست بگیرند.

علی ای حال این مسئله نشان می دهد که هنوز هیچ شخص و مسئولی منبع اولیه این بیماری در استان سیستان و بلوچستان را کشف نکرده است و از هرشخصی که سوال می شود تنها اسم "سگ هار" را می گوید و دیگر اطلاعی از منبع اولیه این بیماری در دست نیست و این مسئله ذهن ها را به سمت عمدی بودن این بیماری در سیستان و بلوچستان سوق می دهد که شاید افرادی از روی غرض ورزی این بیماری را به استان وارد کردند تا جلوی صادرات آن را بگیرند و یاد ضرب المثل"شتر دیدی ، ندیدی"  می اندازند.

این فرضیه، مسئله بحران هاری را پیچیده تر می کند که باید مسئولین به جای درمان بیماری به دنبال یافتن سرنخ های این بیماری باشند تا به این سادگی جلوی صنعت بزرگ شتر گرفته نشود.
 
 
مسئله عمدی بودن شیوع و گسترش بیماری هاری شترهای خاش در دست بررسی است
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه تیم های اعزامی دام هایی که مشکوک به ویروس هاری بودند را جداسازی کردند، اظهار کرد: این شترها در محلی خارج از محل زندگی دام و انسان قرنطینه کردند و همه اقدامات تشخیصی لازم در حال انجام است.

امان الله رخشانی در پاسخ به سوال خبرنگار تفتان ما مبنی بر اینکه آیا عمدی بودن شیوع و گسترش بیماری هاری در شهرستان خاش صحت دارد؟، ادامه داد: این مسئله در دست بررسی است و هنوز صحت یا سقم آن مشخص نیست.

شیوع بیماری هاری در خاش برای نخستین بار است
وی افزود: طی سالهای اخیر هیچ سابقه و موردی از شیوع بیماری هاری در خاش نداشته ایم و این برای نخستین بار است که در خاش و حتی سیستان و بلوچستان چنین موردی گزارش می شود.
رخشانی تصریح کرد: مصرف گوشت شتری که حتی مورد گزش حیوان مشکوک به هاری قرار گرفته پس از ذبح شرعی با جدا کردن آن قسمت آسیب دیده و نخاع عصبی آن به شرط اینکه متجاوز از 48 ساعت نباشد اشکالی ندارد زیرا گوشت شتر در دمای بالا پخته می شود و پس از حرارت دیدن اگر عامل ویروسی هم وجود داشته باشد بر اثر گرما و حرارت نابود می شود.

صادرات شترهای سیستان و بلوچستان به سایر استان ها مشکلی ندارد
وی افزود: اکیپ های دامپزشکی اعزامی از مرکز کشور و مرکز استان و خاش و کارشناسان حوزه بهداشت از شهرستان خاش سلامت 175 شتر باقی مانده از گله ای که اخیرا مواردی مشکوک به هاری در آن مشاهده شد، را مورد تائید قرار داده اند و می تواند صادرات شتر به سایر استان ها انجام شود.
 

 
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خاش گفت: کشتار و دفن بهداشتی شترهای مشکوک به بیماری هاری فقط در جهت حساسیت به وجود آمده و مقابله با بیماری و در راستای حفظ سلامت مردم صورت گرفت و سازمان دامپزشکی خسارت های مربوطه را به مالکان و صاحبان شترها پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه با حساسیت های مردم و مسئولان اوضاع در کنترل است، خاطرنشان کرد: حدود هفت هزار نفر شتر در خاش وجود دارد که تمامی آنها دارای پلاک سلامت هستند و از نظر دامپزشکی سالم بودن آنها مورد تائید قرار گرفته است.

رخشانی اذعان کرد: حدود 36 نفر شتر مورد حمله و گزش حیوان آلوده قرار گرفته اند که اقدامات خوبی با همکاری مردم و دیگر دستگاهها توانستیم با شرایط بحرانی مقابله کنیم.
 

 
وی اظهار کرد: جهت مقابله و کنترل موارد مشکوک به بیماری هاری افزون بر 160 سگ نگهبان در نقاط شهری و روستایی این شهرستان واکسینه شدند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۵۴۰


ارسال