يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ,21 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۴
در واکنش نمایندگان مجلس به برخی تجمعات در کشور مطرح شد؛
گوش شنوایی برای حل مشکلات وجود ندارد/دولت در زمینه اشتغال و معیشت باید چاره اندیشی کند
 
در کشور گوش شنوایی برای حل مشکلات مردم وجود ندارد.
به گزارش عصرهامون، از بعد از ظهر روز شنبه و در پی برپایی چند تجمع در انتقاد به مسائل اقتصادی در شهرهایی مانند مشهد، تهران و برخی مراکز استان‌ها، گروهی کوچک از میان تجمع‌کنندگان اقدام به تخریب بانک‌ها و تخریب اماکن عمومی کردند.
بزرگترین مشکلات مردم بیکاری، اشتغال و وضعیت معیشتی بوده که خبرنگار ما در این زمینه با دو نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت و گویی انجام داده است.
در ساختار و برنامه های سه قوه باید بازنگری شود
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید یک بازنگری جدی در سه قوه مجریه، قضائیه و مقننه صورت پذیرد تا بتوانیم با ایجاد تغییرات اساسی در آنها و کارآمدی بهتر آنان،مشکلات مردم را حل کنیم.
دکتر حسینعلی شهریاری در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: دولت باید به وظایف خود خوب عمل کند متاسفانه اکثر موسسات مالی و اعتباری، تحت پوشش بانک مرکزی بوده و آنهایی که نیستند را هم باید بانک مرکزی از ادامه فعالیشتان جلوگیری کند.
وی خاطر نشان کرد: ما اگر بخواهیم یک دکه در محله ای باز کنیم باید از چندین نهاد و دستگاه اجرایی مجوز دریافت کنیم با این حال مگر می شود موسسه ای غیر مجاز به فعالیت بپردازد؟، بانک مرکزی به وظیفه ذاتی خودش خوب عمل نکرده و علت آن این است که اکثر کسانی که موسسات مالی و اعتباری را دارند، اکثرا وابسته به مسئولان و یا خود مسئولان می باشند.
وی ادامه داد: نارضایتی جدی است، چندین میلیون نفر در این شرکت ها و موسسات سهام دار هستند و یا و پول سپرده گذاشته اند دولت باید براساس سودهای سالهای سپرده گذاری شده سود را پرداخت کند نه آنکه چون امسال سود کاهش پیدا کرده براساس 15درصد پرداخت را داشته باشد.
دکتر شهریاری اظهار کرد: متاسفانه بیشتر از 3سال است که مردم هرچه فریاد می کشند، کسی به آنها گوش نمی کند، اعتراضات مردم در حوزه موسسات مالی از پدیده شاندیز شروع شده و به کاسپین رسیده است.
وی تصریح کرد: چندین ماه است که مالباختگان موسسات و دیگر موضوعات در گروه های مختلف درب مجلس آمدند و اعتراضشان را به به گوش مسئولان رساندند اما به نظر می آید در کشور گوش شنوایی برای شنیدن صدای حرف مردم وجود ندارد، وقتی گوش شنوایی برای شنیدن حرف حق وجود نداشته باشد برخی مواقع ممکن است که صداهای ناحقی برخواسته شده و دشمنان هم از آن بهره برداری کرده و از احساسات مردم سوء استفاده کنند.
وی تاکید کرد: اگر جریانات اعتراضی در کشور به وجود می آید، به دلیل وجود سوء مدیریت در کشور است.
وی در خصوص گرانی ها و افزایش قیمت ها که موجب اعتراض مردم شده است نیز گفت: چندی پیش وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که وجود برچسب قیمت در بسیاری از کالاها معنا ندارد و با این حال مردم شاهد هستند که همه روزه مایحتاج روزانه آنها درحال افزایش قیمت است و در این صورت دولتمردان از تورم پایین حرف می زنند، وقتی آنها 350قلم کالا را برای تعیین این نرخ محاسبه می کنند، واقعا باید بررسی شود که این 350قلم کالا مورد نیاز هر روز مردم ایران است؟
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر چیزهایی که مردم روزانه به آن احتیاج دارند شامل مواد غذایی، لبنیات و غیره می باشد.
وی خاطر نشان کرد: براساس اعلام مرکز آمار ایران سیستان و بلوچستان فقیرترین مردم کشور را دارا می باشد اما با توجه به رویکرد دولت هم اکنون بیشتر مردم کشور فقیر شده اند، اشتغال جوانان بسیار کم بوده و اعتیاد نیز در جامعه غوغا می کند، با این اوضاع اعتراض مردم طبیعی است.
وی اذعان کرد: در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی متاسفانه هیچ کدام از دولت هایی که تاکنون بر سر کار آمده اند، نتوانسته اند وضعیت معیشتی مردم را به سمت وسویی سوق دهند تا رضایت مندی مردم را به همراه داشته باشند و متاسفانه روز به روز وضعیت معیشتی مردم بدتر از روز قبل شده است.
دکتر شهریاری گفت: برخی از قوانینی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود نیز عملیاتی و اجرایی نمی شود که از نمونه های آنها می توان به یکسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و بیمه تامین اجتماعی و غیره اشاره کرد.
وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه برنامه بودجه ای دولت نیز مشکل دارد چرا که با آنکه کارشناسان آن را می نویسند بسیاری از موارد آن محقق نمی شود که از جمله آنها می توان به بخش عمرانی اشاره کرد که در سالهای اخیر محقق نشده و نبود کار عمرانی برابر با نبود کار و اشتغال است، در این راستا باید بودجه عملیاتی و منابع مالی برنامه ریزی شده که قابلیت محقق شدن را داشته باشد تدوین و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.
وی در خصوص برخی از وعده های دولتمردان که محقق نمی شود نیز گفت: مجلس در راستای سیاست ها و تفکر دولت عمل می کند، برخی
مجلس عملا در راستای سیاست های دولت و تفکر دولت عمل می کند برخی مواقع مجلس که تصمیم می گیرد عملا واقعی نمی شود نه مجلس و دولت و قوه قضائیه قدر شأن ملت شجاع و قهرمان و انقلابی ما عمل نکردند و عمل هم نخواهند کرد به نظر من یک بازنگری جدی در ساختار سه قوه نیازمندیم که بتوانیم مشکلات مردم را حل کنیم داریم به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می شیم نتونستند ما در راستای خواسته های به حق مردم خوب ما عمل کنند بازنگری باید در ساختار این سه قوه انجام شوند و تغییرات اساسی به عمل بیایند تا کارآمدتر شوند
نمایندگان با گرانی ها مخالفند
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان با گرانی ها و افزایش قیمت به شدت مخالفند.
مهندس علیم یارمحمدی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: گرانی ها در حال حاضر  نه به دار و نه به بار است و نمایندگان هم در این زمینه مخالف هستند، در بحث سوخت که سرمنشاء همه گرانی ها بوده و هنوز کلید نخورده نیز نمایندگان مخالفت خود را اعلام کرده اند.
وی ادامه داد: مردم مشکلاتی دارند و اعتراضات آنها و پیام های آنها به نمایندگان مجلس رسیده است، نمایندگان مرتبا درحال پیگیری موضوعات و مشکلات مردم می باشند.
وی تاکید کرد: مردم ما مشکلات اشتغال و معیشت دارند،دولت باید در این زمینه چاره اندیشی کنند چرا که وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه گرفتن رای اعتماد وعده هایی در این خصوص داد ولی در مدتی که از عمر دولت دوازدهم دارد می گذرد این تعهدان وی برآورده نشده و یا کمرنگ و بعضا اقدامات بی رنگ می باشد که بازتابش بی اعتمادی نمایندگان مجلس شورای اسلامی  و مردم شده است.
یازمحمدی در زمینه وعده های محقق نشده دولتمردان نیز گفت: بارها موارد به صورت کتبی، حضوری و در جلسات عنوان کرده ایم، دولت باید چرایی عملیاتی نشدن و مشکلات عدم تحقق وعده های خود را به صورت شفاف به مردم و رسانه ها اعلام کنند.
وی در خصوص موسسات مالی و اعتباری نیز گفت: از روزهای اول تجمعات و اعتراضات مالباختگان کاسپین، اولین مکاتبه را با رئیس جمهور انجام و این موضوع را اطلاع دادیم و لازم بود در همان ابتدا از سوی دولت پیگیری می شد و دستور ویژه رسیدگی داده می شد که نشد.
 
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۵۸۲


ارسال