سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ,11 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
آخرین مصاحبه دکتر نورا در خصوص مسائل اقتصادی و آخرین تحولات کشور؛
تبعیض، رانت خواری و مفاسد اقتصادی کلان مهم ترین عوامل نارضایتی مردم/ سند بودجه باید تغییر کند/ مافیا بزرگترین موانع تحقق اقتصاد مقاومتی
 
رئیس میز نخبگان سیستان و بلوچستان گفت: تبعیض، رانت خواری و مفاسد اقتصادی کلان مهم ترین عوامل نارضایتی مردم به شمار می رود.
به گزارش عصرهامون عباسعلی نورا در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ابراز داشت: با توجه به اینکه رفاه عمومی از مهم ترین وظایف دولت ها به شمار می رود دولت ها همیشه در این راستا تلاش می کنند بنابراین دولت ها حق ندارند تحت عنوان گرانی، رفاه عمومی را کاهش دهند چرا که این یک اصل حکومتی و دولتی است.

وی با بیان اینکه مردم فکر کنند ریشه مشکلات امروز ناشی از چیست آیا این مشکلات به دلیل کم کاری و بی برنامگی رخ داده و یا اینکه دولت توان بیشتر ندارد، ادامه داد: در طول این مدت قول های زیادی داده ولی کمتر عمل شده بنابراین مردم حق دارند چرا که در زمان انتخابات وعده های غیراصولی به آن ها داده و زندگی آن ها پیچیده تر شده است.

دکترای ریاضیات با گرایش اقتصاد ادامه داد: کادر اقتصادی کشور نتوانسته از عهده وظایف خود برآید چرا که برنامه های دقیق ندارند.

نورا بیان کرد: در حال حاضر کشور از وضعیت اشتغال رنج می برد چرا که اشتغال کم درآمد با حقوق و دستمزد کم در کشور حاکم است بنابراین باید چاره اندیشی کرد.

وی با عنوان اینکه کشور در رکود اقتصادی قرار دارد، اضافه کرد: اگر رکود در یک کشور باقی بماند بحران ایجاد می کند؛ پس اقتصاددانان و سیاسیون با تمام توان باید برای رفع آن تلاش کنند اما متاسفانه هیچ برنامه ای در دولت برای مهار رکود انجام نشده است.

عضو کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه و برنامه توسعه سوم با عنوان اینکه مردم از تبعیض رنج می برند و این تبعیض انگیزش و اعتماد مردم به نظام را کاهش داده است، تصریح کرد: هر روز شاهد رانت خواری و مفاسد اقتصادی کلان در کشور هستیم و این واکنش و طغیان مردم را در برداشته است.

نورا با اشاره به اینکه مردم باید توجه داشته باشند که این کوتاهی تنها ناشی از حکومت نیست، تاکید کرد: حرف مردم حق است اما کشور توسط انواع جریانات ناامن احاطه شده بنابراین بخشی از این کاستی ها ناشی از حکومت داری و دولتمردان نیست و سردادن شعارهای ساختارشکنانه به هیچ وجه درست نیست.

نماینده دوره هشتم مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: بزرگترین خدمت به مردم توسط جمهوری اسلامی به مردم شده است چرا که امنیت مردم در جزیره ای که دور تا دور آن را پایگاه های بیگانه، داعش، القاعده و تروریست های بین المللی احاطه کرده کاملا حفظ شده است.

وی با اشاره به اینکه آل سعود این روزها به دلیل اغتشاشات موجود در کشور شاد هستند، تاکید کرد: عده ای عوامل گمراه و خودفروخته پرچم ایران را در کشور آتش زده و تصاویر بزرگان کشور را مورد بی حرمتی قرار می دهند که این موضوع تنها شادی دشمنان ایران به ویژه آل سعود را دربردارد.

نورا اذعان داشت: کسانی که لایحه بودجه را تنظیم کردند به هیچ عنوان روانشناختی از جامعه نداشتند به طوری که در این سند تنها گرانی و افزایش درآمد دولت قابل مشاهده است و به هیچ وجه مردم را درنظر نگرفته اند.

رییس میز نخبگان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سند بودجه کشور سنتی و در عین حال فاقد کارآمدی است بنابراین باید تغییر یابد، عنوان کرد: در لایحه بودجه امسال برای جبران کسری ها دست به گرانی کالاها زده اند اما در شرایط فعلی مردم که درآمدشان پایین است این قابل قبول نیست.

وی تاکیدکرد: با اینکه نرخ بنزین در کشور پایین است و سبب افزایش قاچاق سوخت شده اما با این حال باید سرانه درآمد مردم را هم درنظر گرفت و از افزایش نرخ آن خودداری کرد.

نورا با عنوان اینکه اقتصاد کشور وارداتی و در عین حال مغایر با اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: در اقتصاد وارداتی رانت خواری بسیار بالاست و سبب غرق شدن کشور در مشکلات شده بنابراین صاحبان مافیا از مهم ترین عوامل بازدارنده اقتصاد مقاومتی هستند.

وی تاکید کرد: وقتی درآمد ارزی کشور پائین است چه دلیلی دارد که بهترین کالاهای لوکس اروپایی وارد کشور شود به طوری که در یک دیدار خیابانی با مقامات آلمانی در دیدار از یک فروشگاه لوکس ایرانی آنان می گفتند که در کشور خود کمتر از این قبیل کالاها مشاهده می کنند.

استاد دانشگاه آزاد با گلایه از اعطا مجوز توسط دولت برای واردات کالاهای لوکس به کشور، ابراز داشت: صدها کانتینر وارد کشور می شود اما تنها یک کانتینر مورد بازرسی قرار می گیرد چه دلیلی دارد که این کانتینرها کنترل نمی شود.

نورا با تاکید بر اینکه واردات و فروش کالاهای لوکس و خودروهای گرانقیمت در فروشگاه های ایران باید ممنوع شود، تاجر و صاحب پول حق ندارد با واردات اقتصاد کشور را دچار بحران کرد، گفت: در کشورهای اروپایی و به ویژه انگلستان اجازه نمی دهند که پول به راحتی از کشور خارج شود چرا که خروج ارز سبب وارد شدن صدمه به مردم می شود.

نماینده ادوار مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه نظارت بر تولید داخلی وجود ندارد و کالاهای بی کیفیت به مردم عرضه می شود و این مانعی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور شده است.

نورا با اشاره به اینکه قیمت تمام شده کالاهای ایرانی بسیار بالاتر از مشابه خارجی آن است، تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی می تواند نجات بخش کشور باشد چرا که تمامی بیانات مقام معظم رهبری با مشاوره های سنگین توسط صدها کارشناس زبده مطرح می شود به طوری که در پس سخنان ایشان ساعت ها فکر وجود دارد.

وی در پایان یادآور شد: مردم برای حفظ این نظام و قطع کردن دست طمع استکبار باید هوشیار باشند و قبل از انجام هر کاری فکر بسیار کنند چرا که بعد پشیمانی سودی ندارد و در این راستا تاریخ سوریه را مورد مطالعه قرار دهند.

انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۵۹۲


ارسال