پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ,24 January 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۷
مسئول کمیته اقشار کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان:
طرح"هر شهید یک یتیم" در اقشار بسیج استان کلید خورد/ اعزام ۷۰۰ راوی دفاع مقدس در مدارس و دانشگاههای استان
 
مسئول کمیته اقشار کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان از اجرای طرح "هر شهید یک یتیم" به مناسبت برگزاری کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان خبر داد.
به گزارش عصر هامون؛ سرهنگ رضا لطیفی در گفت و گو با خبرنگار فائزون ضمن تشریح اقدامات کمیته اقشار اظهار داشت: کمیته اقشار یکی از کمیته هایی است که تعداد اعضای آن نسبت به سایر کمیته ها بیشتر است و با توجه به اینکه 23 قشر در این کمیته عضویت دارند قطعا مصوبات و اقداماتی که در این کمیته انجام خواهد شد به نسبت بیشتر است.
وی افزود: تا کنون 80 جلسه برگزار و بیش از 300 مصوبه در این کمیته ارائه شده که در اینجا تنها به عمده ترین اقدامات و مصوبات اشاره خواهیم کرد.
وی بیان داشت: کتاب نقش اقشار در دروان دفاع مقدس یکی از عمده ترین اقدامات این کمیته است که بر اساس این مصوبه هر قشر اعم از دانشجویی، دانش آموزی، کارگری و ... موظف است به تشریح نقش و اقدامات خود در دوران دفاع مقدس بپردازد.
سرهنگ لطیفی از برگزاری 16 یادواره مقدماتی شهدا در راستای کنگره ملی شهدای استان خبر داد و افزود:  7 قشر بسیج ورزشکاران، قشر بسیج مساجد و محلات، قشر بسیج اصناف، قشر بسیج کارمندان، قشر بسیج مداحان، قشر بسیج کارگری و قشر بسیج حقوقدانان یادواره هایشان را برگزار کردند و 9 یادواره دیگر باقیست که باید اقشار مربوطه این یادواره ها را برگزار کنند.
وی ادامه داد: لیست اطلاعات فردی شهدای هر قشر به صورت تفکیک شده از دیگر اقدامات این کمیته بوده است که تا کنون اطلاعات مربوط به هر شهید جمع آوری و در اختیار دبیرخانه کنگره قرار داده شده است.
سرهنگ لطیفی شناسایی شهدای شاخص هر قشر را از دیگر اقدامات این کمیته دانست و تصریح کرد: هر قشر باید شهید شاخص خود را بر اساس قانون (شهیدی که هم طراز فرمانده گردان یا بالاتر باشد) معرفی کند که تا کنون تعداد 94 شهید شاخص توسط اقشار شناسایی و در اختیار دبیر خانه کنگره ملی شهدای استان قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: کتاب شهدای اقشار اقدام دیگر این کمیته است که قشر بسیج خواهران دو کتاب شامل شهدای زن و زنان ایثارگر؛  قشر بسیج فرهنگی کتاب شهدای فرهنگی، قشر مهندسین کتاب شهدای مهندس؛ قشر بسیج طلاب سه کتاب شهید مزاری، شهید حسینی طباطبایی، شهید جنگی زهی؛ قشر بسیج ورزشکاران کتاب شهدای ورزشکار؛ قشر بسیج عشایری کتاب شهدای طوایف؛ قشر دانش آموزی کتاب شهدای دانش آموز؛ قشر بسیج هنرمندان کتابی با موضوع شهید و شهادت به زبان بلوچی و کتاب شعر و شهادت به زبان سیستانی و قشر بسیج کارمندان کتاب شهدای جهاد کشاورزی را  آماده کرده است.
وی افزود: کل کتب کنگره 64 جلد است که از این تعداد 14 جلد مختص اقشار است که تقریبا 12 جلد آماده چاپ است و بالای هشتاد درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
سرهنگ لطیفی، از برگزاری چهار اجلاسیه قبل از اجلاسیه نهایی خبر داد و خاطر نشان کرد: در 27 دی ماه اجلاسیه طلاب و روحانیون به منظور تشریح نقش روحانیت و یادواره شهدای روحانی؛ 3 بهمن ماه اجلاسیه بانوان به منظور تشریح نقش خواهران ایثارگر و یادواره 17 شهید زن استان؛ 11 بهمن ماه اجلاسیه نخبگان و فرهنگیان به منظور معرفی نخبگان و فرهنگیان؛ 23 بهمن ماه اجلاسیه پیشکسوتان و رزمندگان با حضور پیشکسوتان دوران دفاع مقدس از سراسر کشور در حسینه عاشقان ثارالله زاهدان و با حضور سخنرانان کشوری برگزار خواهند شد.
مسئول کمیته اقشار کنگره ملی استان فضا سازی؛ اقدامات خاص هر قشر در جامعه هدف؛ سرکشی از خانواده شهدا به همراه تندیس کنگره و دعوت نامه؛ برگزاری دعای ندبه در شش بهمن ماه؛ پخش سرود به زبان سیستانی، بلوچی و فارسی توسط بسیج هنرمندان؛ ساخت مستند و فیلم کوتاه توسط بسیج رسانه را نیز بخشی دیگر از اقدامات کمیته اقشار خواند.
وی همچنین از هماهنگی بسیج ادارات و سایر اقشار با ادارات استان برای کمک رسانی به کمیته پشتیبانی خبر داد و افزود:  با توجه به اینکه استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار یتیم در کل کشور را دارد طرح "هر شهید یک یتیم"؛ برنامه ریزی شده است که در این طرح هر نفر چه در قالب مسئولین و چه جامعه هدف یک یتیم به نیابت از یک شهید با ماهیانه حداقل 50 هزار  تومان و به مدت حداقل یکسال تحت تکفل بگیرند.
سرهنگ لطیفی در پایان گفت: طرح اعزام راویان دفاع مقدس در دو قشر بسیج دانش آموزی و بسیج دانشجویی از دیگر اقدامات کمیته اقشار است که طی آن از اول بهمن ماه سال جاری 700 راوی برجسته در دانشگاهها  و مدارس و آموزشگاهها به روایت گری دوران دفاع مقدس می پردازند.
انتهای پیام
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۶۸۱


ارسال